Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

İnsan vücudunda yer alan organlarına enfeksiyon bulaşması sebebi ile üst solunum yolu enfeksiyonu ortaya çıkar. Boğaz, burun, sinüsler ve aynı zaman soluk borusunda yer alan virüslerin etkili olduğu bir hastalık türüdür. Genel olarak havaların soğuması ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları çok hızlı bir şekilde artmaktadır ve kolay bir şekilde her insana bulaşabilmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonu nezle ve grip şeklinde bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Nezle ve grip en sık görülen üst solunum yolu hastalıklarından birisidir. Yetişkinler yılda üç ya da dört kere, çocuklar ise yılda altı ya da sekiz kere üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanmaktadır. Üst solunum enfeksiyonu hastalıklarının birçoğuna virüsler neden olmaktadır. Bu hastalıklar genel olarak en fazla yedi gün boyunca sürmektedir. Üst solunum yolları enfeksiyonu hastalıklarının en sık görülen belirtileri ise, boğaz ağrısı, yanması, burun akıntısı, öksürük, kaslarda oluşan ağrı, burun tıkanıklığı, ateş, baş ağrısı ve tüm vücudu saran halsizlik, ağrı gibidir. Bu belirtilerin ek olarak bir de yüksek derecede ateş, nefes darlığı, kusma ve ishal gibi belirtilerin de eklenmesi durumunda, mutlaka doktora gitmeniz, bir an önce tedaviye başlanması gerekmektedir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu daha fazla ve hızlı bir şekilde artmaktadır. Çünkü enfeksiyonların ortaya çıkma ve aynı zamanda çoğalma mevsimi sonbahar, kış mevsimidir. Yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olması sebebi ile enfeksiyonlar ortaya çıkamaz. Enfeksiyonun ortaya çıkma zamanı hava sıcaklığının çok düşük olduğu kış mevsimidir. Eğer gününüzün büyük bir kısmını kapalı ve aynı zamanda az oksijen bulunan ortamlarda geçiriyorsanız, üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına çok kolay bir şekilde yakalanabilirsiniz. Özellikle sigara dumanına uzun süre maruz kalmanız, sigara içmeniz, sağlıksız beslenmeniz ve stres üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmanızı kaçınılmaz hale getirmektedir.

Çok sayıda bulunan virüsler üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına neden olmaktadır. Bu tür virüsler havada çok hızlı bir şekilde yayılır ve aynı zamanda insanlara çok çabuk bulaşma özelliğine sahiptir. Virüsler solunum yolu, temas yolu ya da yiyecek, içeceklerin paylaşımı sonucunda birçok hasta olmayan kişiye çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Aynı zamanda virüs, kalabalık bir ortamda hasta olan bir kişinin hapşırması sonucunda havaya küçük zerrecikler halinde yayılır ve sağlam olan kişilerin bu havayı soluması sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına yakalanır. Özellikle kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak zorunda kalan bireylerde daha sık bir şekilde üst solunum yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan bireyler hastalığın uzun süre geçmemesi ve aynı zamanda daha ağır belirtilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka bir doktora gitmeleri gerekmektedir. Çok sık görülen basit belirtilerle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonun ilerlemesi durumunda birçok ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonunda reçetesiz bir şekilde de satışı yapılan soğuk algınlığı, grip ve sinüs ilaçlarını kullanabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların hastalığınıza olumlu bir katkısı olmaması durumunda doktora gitmeniz gerekmektedir. Eğer hastalığınızın belirtileri çok sık görülen belirtiler gibi ise evde bir süre yapacağınız tedavi ile çok kısa bir sürede iyileşebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ise, uzun bir süre yatarak dinlenin ve bol miktarda sıvı almaya çalışın. Çünkü insan vücudu üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalandığında sıvı oranı düşer ve bu oranı normal seviyeye getirmeniz gerekmektedir. eğer boğaz ağrınız varsa tuzlu su yaparak, gargara yöntemini uygulayabilirsiniz. Tuzlu su boğazınızda yer alan mikropların yok olmasına yardımcı olarak, boğaz ağrınızı hafifletmektedir. Boğazınızı rahatlatmak için bir diğer yöntem ise çok sıcak olmayan sebzeli, tavuklu çorbalar tüketmenizdir. Çorbanın da boğaz ağrısını hafifletme, yumuşatma gibi bir etkisi bulunmaktadır. Eğer enfeksiyon ses tellerinizi etkilediyse ve konuşmakta zorlanıyorsanız, kendinizi çok yormayın. Yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin.

Bol bol C vitamini içeriği yüksek olan besinleri tüketin ya da için. C vitamini vücudunuzun kaybettiği enerjinin tekrar oluşmasına yardımcı olacaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonu çocuklarda görüldüğü zaman, zencefille ballı karıştırın ve bu karışımı çocuğunuza bir tatlı kaşığı yardımı ile günde birkaç kere yedirin. Zencefilli bal karışımı boğaz ağrısını hafifletmektedir. Sıcak bir duş almak da üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelen tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun yerine buhar makinesi de edinebilirsiniz. Çok sayıda fayda sağlayan sarımsak ise doğal bir antibiyotik özelliğine sahiptir. Çocuklar için yapılan çorbaların ya da yemeklerin içerisine ilave ederek, doğal bir tedavi yöntemi uygulamış olursunuz. Üst solunum yolu enfeksiyonuna sahip olan yetişkinler ise sarımsağı çiğ olarak yiyebilir ya da yemeklere ilave edebilirler. Evde uygulanacak doğal tedavi yöntemlerinden biri de bir su bardağı sütün içerisine bal, zerdeçal tozu, toz biberi ilave ederek içmektir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Eğer üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanırsanız, birtakım hastalıklar kaçınılmaz olacaktır. Bu hastalık döneminde bol miktarda su ve C vitamini içerikli içeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü C vitamini halsiz olan vücudunuza tekrar enerji verecektir, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. C vitamini içeriği yüksek olan besinlerin suyunu sıkıp, içmek yerine direkt yiyerek tüketebilirsiniz. Evde uzun bir dinlenme süresi olması gerekmektedir. Kendinizi daha iyi hissedinceye kadar evden dışarı çıkmamanız gerekmektedir. Eğer ateşiniz varsa üzerinizi değiştirerek, hafif ve ince kıyafetler tercih edin. Ateşiniz belirgin bir dereceye geldiği zaman hem üşürsünüz hem de titrersiniz, üşüdüğünüz için üzerinizi sakın örtmeyin. Bu durum ateşinizin daha çok artmasına neden olacaktır.

Aynı zamanda hastalığın bir başka insana bulaşmaması için iyileşinceye kadar dışarı çıkmayın. İnsanlarla tokalaşmayın, öpmeyin ve sarılmayın. Hasta olmayan insanlarla temas halinde olmayın. Sık sık ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. Buhar makinesi ile odanızın nem miktarını aynı seviyede tutmaya çalışın. Eğer buhar makineniz yoksa bir kabın içerisine su koyup, kaynatın ve sıcak suyu ısıtıcınızın önüne koyun. Bu şekilde de buhar elde edebilirsiniz.

Üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde kullanılan çoğu ilacın içeriğinde dikkat dağınıklığına yol açan maddelerin bulunmasından dolayı dışarı çıkacaksanız araba kullanmayın.

Özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan bireyler üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına daha kolay bir şekilde yakalanmaktadır. Bu grup içerisinde yeni doğmuş bebekler, çocuklar, kanser tedavisi gibi ciddi bir hastalığın tedavisini görenler, kronik bir hastalığa sahip olan bireyler ve yaşlılar bulunmaktadır. Bu grupta yer alan bireylerin ilk olarak doktora gitmeleri gerekmektedir. doktor eğer uygun görürse grip aşısı ya da üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu diğer hastalıkların da aşısını yaptırabilirsiniz

Üst solunum yolu enfeksiyonu, insan vücudunda yer alan alt ve üst solunum yollarında bulunan tüm organları olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu hastalıklar ise grip, nezle, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, difteri ve aynı zamanda larenjit gibidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.