Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üstten Diş Gelmesi Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan yaşamı için oldukça önemli bir yere sahip olan ve ağız boşluğunda yer alan dişlerin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu hepimiz biliriz. Her birinin farklı görevlere sahip olması sebebiyle ortaya çıkabilecek olan sorunların ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini de söylemekte fayda var. Hormonlu ve sağlıksız bir şekilde beslenmekte olan kişilerin diş yapısı bu durumdan çok ciddi bir şekilde etkilenebiliyor. Üstten diş gelmesi durumu ve diş sayısında görülen artışların da bu gibi sebeplerden dolayı etkilendiği tespit edilmiş bulunuyor.

Üstten diş gelmesi genellikle azı dişinin üst bölümünden bir kez daha diş çıkması şeklinde sık sık ortaya çıkan bir durum olup genellikle de gelişim çağında olan çocuklarda kendini gösterir. Üstten diş gelmesi halinde bireylerin sahip olduğu diş yapısında bozukluklar meydana gelebilir. Yemek yerken acı ve ağrı hissetmek başta olmak üzere konuşurken zorluklar çekilmesi dahi mümkün olur. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin bir an önce doktora gitmesi ve doktor tarafından verilecek olan tavsiyeye uyması gerekir.

Özellikle küçük yaşlarda görülmekte olan süt dişlerinin bir kez daha çıkması ve çıkan dişin ağız ve dil hareketleri kullanılarak uygun yere getirilmesi kolay bir şekilde yapılır. Kimi durumlarda kendiliğinden yerine geçmeyen diş için tel kullanımı gerekli olabilir. Daha da sonrasında ise ameliyat yapılması gerekebilir.

Üstten Diş Gelmesi Durumu Nasıl Olur?

Bebeklik döneminde kendini gösteren dişler kişiden kişiye göre değişmekte olup uzun bir süre boyunca tüm dişler kendini gösterinceye dek çıkmaya devam eder. Bu gibi durumlarda bazı kişiler üstten diş gelmesi sorunundan şikayetçi olurlar. Üstten diş çıkması ile asıl kast edilen şey ise üst damaktan ikinci defa çıkan diş olup bu durum en çok küçük çocuklarda ortaya çıkar.

Üstten diş çıkması ya da gelmesi halinde ağız içi diş yapısı bozulacak ve dişler görevlerini tam bir şekilde yerine getirememeye başlayacaktır. Bu tür durumlar ise gerek yemek yeme gerek ise konuşma konusunda sorunlara yol açar. Bu tür bir şikayetin söz konusu olması halinde iş işten geçmeden önce doktora gidilmesinde fayda var.

Üstten Diş Gelmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üstten diş çıkması durumu her daim tedaviyi gerektirmez. Süt dişlerin çıkmasının ardından kendini gösteren bu durumun bir müddet incelenmesi gerekir. Kimi durumlarda dişler yerini bulur ve herhangi bir tedavinin uygulanması gerekmez. Bu tür şikayetler genellikle süt dişi düşmeyen ve bu dişin üzerinden bir kez daha diş çıkaran kişiler tarafından yapılır. Özellikle süt dişleri henüz düşmemiş olan çocuklar da görülen bu durum çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak düzeltilebilir. Kalıcı dişlerin çıkmasının ardından böyle bir durumun yaşanması halinde fazla diş ortamdan alınır. Bazı durumlarda diş alınmadan önce ağız filmi çekilebilir. Bunun gerekli olup olmadığına ise doktor karar verir. Üstten diş gelmesi durumunun dişlere tel uygulanması ya da dişin çekilmesi gibi tedavi yöntemleri olup en doğru tedavi ve bilgi yöntemine ulaşmak için uzmanlara başvurulması gerekir.

Diş telinin takılma sebebi genellikle estetik bir görünümün tercih edilmesi sebebiyle olsa da çoğu zaman tel takılmasına gerek olmaz. Doktor tarafından verilecek olan karara göre bu sorunun tedavi edilmesinde dişlere tel takılması gerekebilir. Aşağıda yer alan durumlar söz konusu olduğu zaman diş teline başvurulması gerekir.

  • Dişlerde çarpıklık ya da diş yapısında bozukluk olması halinde diş teli uygulanabilir.
  • Üst üste binen dişlerin düzeltilmesi için diş telleri uzun soluklu bir tedavi yöntemi olur.
  • Dişlerin sert bir şekilde darbe alması halinde diş kırıklarının onarılması için diş teli kullanılabilir.
  • Üstten diş gelmesi durumunda üst üste binen dişlerin düzeltilebilmesi için diş tellerine başvurulur.
  • Dişlerin arasında aralık olması gibi durumlarda da diş telleri ile tedavi yöntemi tercih edilir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bu gibi durumlarda kullanılmakta olan görüntüleme ve tedavi yöntemleri bu tür işlemleri oldukça güvenilir kılmış ve riskleri en aza indirgemiştir. Bu sebeple de gönül rahatlığı ile tedavi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.