Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ÜŞÜTMEYE NE İYİ GELİR?

Üşütme ya da soğuk algınlığı, üst solunum yollarını etkisi altına alan viral bir enfeksiyondur. Genellikle zararsız olan üşütme, halsizlik ve yorgunluğa neden olmaktadır. Üşütmeye sebep olan 100’den fazla virüs bulunduğu için, üşütme semptomları da oldukça çeşitlilik göstermektedir.

Okul öncesi çocukların büyük risk altında olduğu üşütme, sağlıklı yetişkinleri de yılda birkaç defa etkileyebilmektedir. Üşütme etkisi altında olan çoğu insan, bir ya da iki hafta içerisinde iyileşmektedir. Fakat semptomların ilerlemesi halinde doktora gidilmelidir.

Oluşum Nedenleri

Sayıları 100’ü aşan virüs türleri üşütmeye neden olmasına rağmen, en büyük şüpheli Rinovirüs’dür ve son derece bulaşıcıdır. Üşütmeye sebep olan virüs, ağız, gözler ya da burun yolu ile vücuda girerek, vücuda yayılır. Bu şekilde virüs kapmış kişiler öksürdüğünde, hapşırdığında ya da konuştuğunda dahi, virüs diğer kişilere de yayılmaktadır. Ayrıca, tokalaşma ve sarılma gibi durumlarda ya da eşyaların ortak kullanılması halinde de üşütme yayılabilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Üşütmenin çaresi yoktur. Ayrıca, virüslerin sebep olduğu üşütmeyi tedavi etmek için kullanılan antibiyotik ilaç etkisiz olacaktır. Reçetesiz olarak satılan soğuk algınlığı ilaçları ise, iyileştirici özellikte olmayıp, birtakım yan etkilere sahiptir. Bunların dışında üşütme tedavisinde kullanılan ilaçlar şu şekildedir;

 • Ağrı kesici ilaçlar (asetaminofen ilaçlar gibi)
 • Dekonjestan burun spreyleri
 • Öksürük şurupları.

Belirti ve Bulgular

Üşütmeden kaynaklanan belirti ve bulgular şu şekildedir;

 • Burun akıntısı ya da tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı ya da kaşıntı
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Hafif vücut ağrıları ya da hafif baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Gözlerde sulanma
 • Hafif dereceli ateş
 • Hafif halsizlik.

Eğer bu belirtiler, giderek şiddetleniyor ve nefes darlığı ile ciddi baş ağrılarına sebep oluyorsa, bir doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

Risk Faktörleri

Üşütmeye neden olan virüsler, bulunduğumuz çevrenin hemen her yerinde mevcutturlar. Fakat, bazı durumlar risk faktörüyken bazı insanlar da risk grubundadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Bebekler ve okul öncesi çocuklar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler
 • Hem çocuklar hem de yetişkinler için kış mevsimi.

Komplikasyonlar

Üşütme ya da soğuk algınlığı tedavi edilmediğinde ya da çok uzun süre devam ettiğinde bazı sağlık sorunlarının oluşmasına yol açmaktadır. Üşütmenin sebep olduğu bazı sağlık sorunları şu şekildedir;

 • Akut kulak enfeksiyonu (orta kulak iltihabı)
 • Hırıltı (özellikle de astımlı çocuklarda)
 • Sinüzit
 • Diğer ikincil enfeksiyonlar (streptokok farenjit, zatürre, ve krup hastalığı veya bronşiolit gibi).

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Üşütmenin uzamaması ve çabuk iyileşme için yapılması gerekenler aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Bol bol sıvı tüketmek (su ve meyve suyu gibi)
 • Dinlenmek
 • Oda sıcaklığını ve nemini ayarlamak
 • Evi sık sık havalandırmak
 • Tuzlu burun damlaları kullanmak.

Önleyici Tedbirler

Üşütme veya soğuk algınlığından korunmak için bazı küçük durumlara dikkat etmek yeterli olacaktır. Bu doğrultuda korunma yöntemleri aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Elleri sık sık yıkamak
 • Eşyaları ovalayarak yıkamak
 • Kişisel eşyaları paylaşmamak.

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütme, soğuk algınlığı ya da nezleye iyi gelen ve semptomların hafiflemesine yardımcı olan, doğal ve bitkisel çareler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Sarımsak

Garlic-Soup-Made-With-52-Cloves-of-Garlic-Can-Defeat-Colds-Flu-and-Even-Norovirus

Sarımsak anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri olan ve üşütmeden kaynaklanan semptomlarına giderilmesine yardımcı olan bir bitkidir. Aynı zamanda sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve solunum kanallarının genişlemesini sağlamaktadır. Sarımsak, toksin maddelerin vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bir diş dövülmüş sarımsağa, iki çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı acı ya da kırmızı toz biber eklenerek elde edilen karışım, semptomlar yatışıncaya kadar tüketildiğinde faydalı olacaktır.

Ya da, 4-5 tane diş doğranmış sarımsağa, bir fincan su ve bir çay kaşığı bal eklenerek elde edilen karışımı, günde iki-üç defa tüketildiğinde etkili olacaktır.

Bunların dışında, çiğ olarak yenilen veya yemek ve içeceklere eklenerek kullanılan sarımsak yağı da, üşütmeye iyi gelmektedir.

2.Bal

Honey

Bal, çok iyi bir boğaz yumuşatıcı olmasının yanı sıra, üşütmenin etkin olduğu sürenin de kısalmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki besleyici bileşenler sayesinde bal, üşütmeye neden olan bakteri ve virüslerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Üşütme için en basit ve pratik çare ise, bir çay kaşığı limon suyu ile iki çay kaşığı balı karıştırıp içmektir. Her iki saatte bir tüketilen bu karışım, üşütmeye iyi geldiği kadar boğaz ağrısını da hafifletmektedir. Tercihe göre, bir kaşık dolusu ham bal da tüketilebilir.

3.Baharat Çayı

533556

Baharat çayı, üşütmeye iyi gelen, son derece faydalı bir Ayurveda (Hint tıp ilmi) çaredir. Kavrulmuş ve kurumuş bir fincan öğütülmüş kişniş tohumu, her biri yarım çorba kaşığı kadar olan, kimyon ve rezene tohumu ile çeyrek çorba kaşığı çemen tohumu karıştırılır. Daha sonra, bu karışımdan yarım çorba kaşığı kadar alınır ve kaynatılmış bir fincan suya, bir yarım çay kaşığı akide şekeri tozu ile birlikte eklenir. Elde edilen bu karışım ise, 3-4 dakikalığına yavaş yavaş kaynatılır. Ardından, iki çorba kaşığı süt eklenir ve çözelti haline getirilerek, fokurdayana kadar kaynatıldıktan sonra, süzgeçten geçirilir. Son olarak elde edilen bu karışım, dil yanmayacak şekilde sıcakken, semptomlar hafifleyinceye kadar içilir.

4.Zencefil

ginger_benefits

Zencefil, balgam söktürücü ve anti-iltihap özellikleri nedeniyle, anti-viral etkenlere bağlı olarak gelişen üşütme semptomlarının tedavisinde yararlı olabilmektedir. Çiğ zencefil ya da zencefil çayı günde birkaç defa tüketildiğinde faydalıdır. Ayrıca, zencefil çayının etkinliğini artırmak için, içerisine limon suyu ya da bal ekleyerek de tüketebilirsiniz. Ya da macun haline getirilen zencefil, karanfil ve tuz karışımı, günde iki defa bir / yarım çay kaşığı kadar tükettiğinizde faydasını göreceksiniz.

5.Tavuk Çorbası

recipe-chicken-soup-with-basil-lemon-and-orzo

Üşütme semptomlarının tedavi edilmesine yardımcı olan tavuk çorbası, çok sayıda özel besin bileşeni ve vitamin içermektedir. Zengin antioksidan özelliği ile tavuk çorbası, iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Ayrıca, yorgun vücutları güçlendirerek, bağışıklık sistemini destekler. Organik sebze ve tavuk ile evde yapılan tavuk çorbası ise, üşütme tedavisinde en iyi sonucu vermektedir.

6.Kırmızı Soğan

red-onion

Ev yapımı kırmızı soğan şurubu, üşütme tedavisinde oldukça etkileyicidir. Bu şurup ise, kırmızı soğan ile bal ya da esmer şekerin karıştırılması ile yapılmaktadır.

Yatay dilimli iki ya da üç adet kırmızı soğan doğranır. Bir dilim soğan ile ham bal bir kaba konulur. Bu kap ağzı kapalı şekilde 12-15 saat boyunca bekletilir. Böylece, kabın ağzı açıldığında, şuruba benzer yoğun bir sıvı elde edilmiş olunur. Bu şurup, günde birkaç defa kaşık dolusu tüketildiğinde, üşütmeye iyi gelmesinin yanı sıra, boğaz ağrısını da hafifletmeye yardımcıdır.

7.Biber

p-7368-sweet_pepper_BacskaiFeher1

Biber, üşütmeye ve soğuk algınlığına iyi gelen en iyi doğal iyileştirme yöntemlerinden biridir. Kırmızı bibere acılık veren kapsaisin bileşeni içeren biber, mukus yoğunluğunu seyreltir ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

Üşütmede yaşanan burun akıntısı için, yenilen yiyeceklere eklenen biber etkili olacaktır. Ayrıca, bir tatlı kaşığı kara biber ile bir su bardağı ılık su karıştırılıp gargara yapılması da faydalıdır. Fakat eğer acı biber tüketemiyorsanız, gün boyunca koklanan biber kokusu da etkili olacaktır.

8.Sığırkuyruğu Çayı

JimBraswell-D7D-9607-MothMullein3

Balgam söktürücü özellikleri sayesinde sığır kuyruğu çayı, sıcak şekilde tüketildiğinde üşütme semptomlarını iyileştirici etki göstermektedir. Böylece, balgam söktürücü etkisine bağlı olarak sığır kuyruğu çayı, üşütmeyle ilişkili göğüs tıkanıklıklarına iyi gelmektedir.

Bir süzgece konulan kurutulmuş sığır kuyruğu otu, bir fincan sıcak su içine konularak 5 ile 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra az miktar bal eklenir ve günde iki ya da üç defa tüketilir. Ayrıca, yeşil çay içerek de üşütmeden kaynaklanan semptomları azaltmak mümkündür.

9.Süt

milk-500_0

Süt, zerdeçal ve zencefil tozu ile karıştırıldığında, hem üşütmeye hem de soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Bu karışım, vücut ağrıları ve baş ağrısı gibi ağrıları da hafifletmeye yardımcıdır. Yanlış bilinen yaygın inanışın aksine, süt mukus salgısını artırmamaktadır.

Kaynatılmış süt içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir/yarım çorba kaşığı zencefil tozu eklenerek elde edilen karışım, biraz ılık hale geldikten sonra, günde iki defa ve özellikle de uyumadan önce içildiğinde üşütmeye iyi gelmektedir.

10.Tarçın

Cinnamon-stix-in-a-pile-POST

Tarçın, üşütmeye iyi gelmesinin yanı sıra, boğaz kuruluğuna ve boğaz ağrısına da iyi gelmektedir. Buna göre, bir çorba kaşığı tarçın tozu ile iki adet karanfil, bir su bardağı kaynamış suya eklenir ve 15 ile 20 dakika yavaş yavaş kaynamaya bırakılır ve hala sıcakken de süzülüp içilir. Bu karışımdan en iyi sonucu almak için ise, içine bir miktar bal eklenir ve günde bir ile üç defa tüketilir.

Tercihe göre, bir miktar bal içine birkaç damla kabuk tarçın yağı ekleyerek de, tarçının faydalarından yararlanabilirsiniz.

11.C Vitamini

shutterstock_89392057

Sanılanın aksine C vitamini üşütmeyi ya da soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmamaktadır, fakat C vitamini alımının yapılması üşütme semptomlarına bariyer kurmakta ve yaşanan semptomların ise süresini kısaltmaktadır.

12.Ekinezya

fbdf1e64-330f-436f-9ebe-ff95b0cd54c5

Yapılan çalışmalar, ekinezyanın üşütmeyi ve soğuk algınlığını engellemek ya da hastalık sürecini kısaltmak üzerine etkili olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalara göre ise bir faydası gözlenmemiştir. Diğer bazı çalışmalar da, üşütmenin erken evresinde tüketilen ekinezyanın, hastalık seyrini ve şiddetini hafiflettiğini göstermektedir. Yani ekinezyanın üşütmeye faydası olup olmadığı ile ilgili çalışmalar hala devam etmektedir. Bunun dışında, eğer ekinezya kullanıldığında zararlı etki gösterecek herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahipseniz ve reçeteli olarak herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu değilse, ekinezya takviyeleri kullanabilirsiniz.

13.Çinko

illu-zinc

Çinko, üşütme ile mücadele inişli çıkışlı etkiler göstermektedir. Bunu nedeni ise, çinko ile ilgili yapılan çalışmaların yanlış ve eksik yapılmasıdır. Çinko ile ilgili yapılan pozitif çalışma ise, 24 saat içinde üşütme semptomlarını azalttığı yönündedir. Öte yandan, çinko takviyeleri yerine çinko içeren besinler yolu ile bu mineralin alınması, ağızda kötü tat ve bulantı gibi yan etkileri de önlemiş olmaktadır.

NOT: Burada üşütmeye iyi gelen ve semptomlarını hafifleten bazı evsel çareler anlatılmıştır. Eğer, belirti ve şikayetler iki haftadan uzun sürüyor ise bir doktora gidilmelidir. Ayrıca, burada anlatılan besinlere karşı alerjiniz olmadığından eminseniz tüketiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.