Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ütü Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcakların bastırmasıyla birlikte ütü yapmak, işkence haline geldi. Kadınların korkulu rüyası olan bu ev işi giysilerinizde lekeler bırakarak, sizi hayattan bezdirebilir. Bu lekelerden kurtulmak için neler yapılabilir? Ütü izini çıkarmak için gerekli işlemler nelerdir? yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

1. Ütü Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Deterjan Yöntemi

Ütü lekesinin çıkması için kumaşın tam olarak yanmamış olması gerekiyor. Eğer kumaş yanmış ise çok geç olmuş olacaktır. Ütü yanığını çıkarmak için yapılması gerekenler.

 • Hemen harekete geçin. Ütüyü kıyafet üzerinden kaldırın. Ütünün fişini çekip dik bir konumda ütü masasının üzerine bırakın.
 • Yanan kıyafeti ılık su ile yıkayın. Bu işlem kıyafetteki yanmış lifleri kıyafetten ayıracaktır. Ön müdahale için hazır hale gelmiş olacaktır.
 • Lekeli alana deterjan ile müdahalede bulunun. Burda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kıyafetinizde bulunan yıkama talimatlarını okumak. Bu talimatlarda yazımızdaki yazanlara ters bir uyarı varsa bu işlemleri uygulamayın. Deterjan ile kıyafetinizdeki yanık kısma müdahalede bulunmadan önce kıyafetinizin görünmeyen bir kısmında deterjanı ufak bir alanda deneyin. Daha sonra herhangi bir sıkıntı oluşmadıysa, ütü izi olan bölgeye deterjanı temiz bir bez yardımı ile ovalayarak pres yapın. Pres işlemi bittikten sonra deterjanın lekeye nüfüz etmesi için yaklaşık 5 dakika bekleyin.
 • Eğer kumaşınız uygunsa çamaşır suyuna bastırıp bekleyin. Bu işlem 15 dakika kadar sürmelidir. Daha sonra gerekli süreyi bekledikten sonra kıyafetiniz ılık su yardımı ile durulayın.
 • Lekeli kıyafeti çamaşır makinesinde 45 derece sıcaklıkta yaklaşık 1 saat boyunca 800 devirde yıkayın.
 • Yanık izini kontrol edin yanık izinin azaldığından emin olduktan sonra yoğun güneş altında kıyafetinizi kurumaya bırakın.

Oksijenli Su Yöntemi

Bu işlem için bir bardak su ve bir bardak oksijenli suya ihtiyacınız var. Bir adet kovaya ılık suyu ve oksijenli suyu boşaltıp güzelce karıştırın. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile yanık bölgeyi uygulayın. Şanslı iseniz bu işlem sonucunda kıyafetinizde ki yanık lekesinin kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

Sirkeli Su Yöntemi

Sivilce Tedavisi

Sirkeli su yöntemi çok hafıf ütü yanıkları için ideal yöntemlerden biridir. Bir bardak suya yarım bardak elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı kıyafetinizdeki yanık bölgeye uygulamadan önce kıyafetinizin görünmeyen bir alanında uygulayın, eğer herhangi bir sorun yaratmadıysa, yanık bölgeyi temiz bir bez yardımı ile silin. Bu işlemi uyguladığınızda yanık lekesi hafif bir leke ise %95 ihtimalle kıyafetinizden çıkacaktır.

Patates Yöntemi

14. Tatlı patates

Bu yöntemin sırrı patatesteki yoğun nişastanın leke emme özelliği olacaktır. Lekeli bölgeye bir tam patatesi ortadan ikiye bölüp koyun. Daha sonra 20 dakika kadar lekeli alanda patatesi bekletin. Patatesi lekeli alanda ezin ve lekeli alanı patates yardımı ile ovalayın. Sonra sıcak su ile kıyafetinizdeki patates parçalarını temizleyin. Hafif ütü yanıklarını çıkarmak için kullanılabilir ideal yöntemlerdendir.

Tuz Yöntemi

Bu işlemi uygulamak için bir parça pamuğu kopartın daha sonra kaya tuzu denilen, büyük taneli tuza pamuğu bandırın. Tuzlu pamuk yardımı ile kıyafetinizdeki ütü yanığını sert ve bastırarak silin.

Boraks Yöntemi

Boraks her evde bulunmasa da leke çıkarmak için kullanılan etkili yöntemlerin başında yer alıyor. Bir bardak ılık suyun içine boraksı atın ve erimesini bekleyin. Borakslı suyu temiz bir bez yardımı ile lekeli alana uygulayın. Bu işlemden sonra bol su yardımı ile boraksı kıyafetinizden durulayın. Daha sonra bol güneş altında kıyafeti kurutun. Hafif bir yanma ile karşı karşıyaysanız, büyük bir olasılıkla ütü lekesinden kurtulacaksınız.

2. Ütü Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıdaki ütü lekesinin sebebi, ütü masasından düşen ütü ya da halı üzerinde ütü yapılmasından kaynaklanabilir. Dikkatsizce yere bırakılan ütü halıda yanık izlerinin oluşmasına neden olabilir. Bu izlerden kurtulmak için yapılması gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İlk önce yanarak sertleşen halı elyaflarını, zımpara yardımı ile kazıyın. Bu işlem sırasında halının yanan kısımlarına zarar vermemek adına dikkatli davranmanızda yarar var. Tüyler zımparalanırken sadece yanık kısımları almaya özen gösterin. Eğer çok fazla kısaltırsanız sıkıntı olabilir.
 • Halıyı zıpraladıktan sonra çıkan tüyleri süpürge yardımı ile temizleyin.
 • Daha sonra hidrojen peroksit ve suyu bir kapta karıştırın. Bu karışımı temiz bez yardımı ile lekeli alana uygulayın. Bu işlem sentetik ve doğal halılarda herhangi bir sıkıntı yaratmayacağından gönül rahatlı ile uygulayabilirsiniz.
 • Hidrojen peroksit ile yanan kısımları temizledikten sonra bir fırça yardımı ile halının elyaflarını tarayın. Bu işlem sonrasında halıdaki tüyler daha düzgün bir şekilde duracaktır. Bu işlemleri uyguladıktan sonra halıdaki hafif yanık izlerinden kurtulabilirsiniz.

3. Ütü Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltukta yapılan ütü dikkatsizlik sonucunda koltuklarınızda iz bırakarak sizi üzebilir. Çok hafif bir yanık ile karşı karşıyaysanız şimdi bahsedeceğimiz yöntemlerle koltuktaki yanık izinden kurtulmanız mümkün;

 • Çiğ patatesi ikiye bölün. Koltukta ütü izinden dolayı parlayan kısma ikiye bölmüş olduğunuz patatesi koyun. Bu patatesleri leke üzerinde bekletin.
 • Beyaz sabun ile köpürttüğünüz bir bez yardımı ile koltuğunuzdaki lekeyi silin. Ama kesinlikle ovalama yapmayın sadece tek bir yönde paralel şekilde silme işlemini uygulayın. Eğer ovalarsanız daha çok koltuğu yıpratarak geri döndürülemez bir ize sebep olabilirsiniz.
 • Koltuğu sildikten sonra kurumaya bırakıp yarım gün kadar bekleyin.
 • Kuruma işlemi bittikten sonra lekeli alandaki tüyleri bir fırça yardımı ile kabartın.
 • Bu işlemlerden sonra koltuğunuzdaki leke hafif bir leke ise çok büyük ihitmalle geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.