Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Kadınların korkulu rüyası olan ütü, özellikle  yaz ayalarında sıcak ve nemin etkisiyle tam bir işkenceye dönüşüyor. Ütü sıcağının etkisiyle, terleme ve su kaybı çok olacağından ütü yaparken baş ucunuzda bir vantilatör ya da klima çalıştırmanızı  tavsiye ediyoruz. Ütü yapmaya başlamadan önce bir şişe soğuk su yanınızda bulundurun. Her şeyi hazırladıktan sonra ütü yapma işlemine geçebilirsiniz. Ütü yaparken kullanmanız gereken püf noktalar şunlardır;

Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Ütüye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Ütü yaparken uygulamanız gereken tüm püf noktaları aşağıdaki maddelerde bulabileceksiniz. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde ütü yapmak sizin için işkence değil, keyifli bir hal alacaktır. Şimdi bu işlemlerden bahsedelim;

 • Ütüye başlamadan önce ütü yapacağınız kıyafetleri “Kumaş pantolon, etek, gömlek” grubu şeklinde gruplara ayırın.
 • Ütü masasını koltuk hizasına kadar indirin. koltukta oturarak ütü yapın. Bu hem bel sağlığınıza hemde omurga sağlığınıza olumlu yönde etki sağlayacaktır.
 • Ütü yapmaya en sevdiğiniz kıyafetlerden başlayın. Bu şekilde özenli ve düzgün ütü işlemi gerçekleştirebileceksiniz.
 • Kırışıkları açma işlemi gibi en zor olan bu işlemi kolay bir şekilde yapmanız için yüksek buhar gücü olan ütü kullanmak olacaktır. Bu şekilde hem daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde ütü işlemini yapabilirsiniz.
 • Açık bir pencere önünde ütü yapmak hem gözlerinizi daha az yoracak hemde temiz hava almanızı sağlayacaktır.
 • Ütü masasının yanında boş bir masa ya da sehpa bulundurun. Bu masaya ütülenmiş eşyaları düzgünce yerleştirin. Düzgünce yerleştirmemeniz halinde eşyalar devrilip tekrar ütü yapmanıza neden olabilir.
 • Etek gibi bazı narin elbiseleri ütülemeden önce kıyafetteki talimatlara uygun şekilde ütü ayarlarını kontrol edin. Eğer kontrol etmeden ütülemeye başlarsanız, kıyafetlerinizde kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz.

2. Gömlek Ütülerken Yapılması Gerekenler

 

Gömlek hem erkek hem de kadınlar için vazgeçilmez bir kıyafettir. Şıklığınıza şıklık katan bu kıyafeti ütülerken diğer kıyafetlere göre biraz daha özenli davranmak gerekiyor. Bu özeni gösterirken saatlerce vakit kaybetmenize gerek yok yazımızdaki püf noktaları uygulayarak daha kolay ve güzel bir şekilde ütü işlemini yapabilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır;

 • Ütü yapacağınız gömleğin hafif nemli olması gerekiyor. Yeni makineden çıkan gömleği direkt olarak ütüleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ancak uzun zamandır bekleyen gömleği tekrarda yıkamanıza gerek yok ütüde bulunun su püskürtme düğmesi ve buhar düğmesi yardımı ile gömlek ütülemek için gerekli neme kavuşabilirsiniz. Gömlekteki çok kırışık alanlara su ve buhar işlemi uygulayın.
 • Ütü yapma işlemine gömleğin yaka kısmından başlamalısınız. Yakayı ütülerken önce iç kısmını daha sonra arka kısmını ütüledikten sonra 2 ye katlayın katlanan kısmı bir kez daha ütüleyin.
 • Bir sonraki adımda kol ve omuz uçlarını ütüleyin. Omuz uçlarını kolay bir şekilde ütülemek için gömleği ütü masasının sivri kısmına giydirin. Giydirilen gömleğin omuz kısmını ütü masasının sivri kısmına getirip o şekilde ütüleyin.
 • Çift çizgi oluşmaması için ütü masasına gömleği yatırın. Ardından kat yerini ayarlayın. Kat yerini gömlekteki dikiş yerine göre ayarlamanız yeterli olacaktır.
 • Gömleğin ön kısımlarını ütüledikten sonra aralardaki kırışık kısımları düzeltin.
 • En son işlem olarak gömleğin arka tarafını çevirin. Çevirilen gömleğin kollarını ütü masasından aşağıya sarkıtın ve arka kısmını da ütüleyip ütüleme işlemini bitirin.

3. Pantolon Ütülerken Yapılması Gerekenler

Pantolon ütülemek diğer giysilere göre daha zor olsa da, yazımızdaki birkaç püf noktayla halledebileceğiniz bir işlemdir. Pantolonu ütülerken nemli olmasına dikkat edin. Bu nem size daha kolay kırışıkları daha kolay bir şekilde uzaklaştırma şansı tanıyacaktır. Şimdi pantolon ütüsü için uygulamanız gerek püf noktalar nelerdir? Bunlardan bahsedelim;

 • Ütüye pantolonun cep kısımlarından başlayın. Cepleri ütüleme işlemi için elinizi pantolon cebine sokarak cep kısımlarını dışarıya çıkarın. Bu sayede pantolonun ceplerini ütülerken tekrar kırışmasını önlemiş olacaksınız.
 • Cep ütüleme işlemi bittikten sonra, pantolonun bel kısmına geçin. Bu kısımda pantolunu ütü masasına geçirin. Ütü masasına geçirilmiş pantolonu elinizle döndürerek ütü işlemine devam edin. Arka kısmı ütülerken pantolonun üzerindeki düğmeleri ütü ile yakmamaya dikkat edin.
 • Bir sonraki adımda pantolon ütülemenin en zor adımı olan bacak kısmında, bu işin sırrı ise pantolonun pantolunu bacaklarında ki noktaları birleştirip düzgün bir biçimde ütü masasına koymanız. Üstte kalan bacağı yukarı doğru kaldırın. Beraberinde altta kalan bacağı orta çizgisini ayırarak ütüleyin. Kaldırmış olduğunuz bacak içinde aynı işlemi uygulayın. Daha sonra iki bacağı da ilk baştaki haline getirip üstünden geçin ve ütü işlemini bitirin.
 • Bu işlemleri uyguladığınız taktirde zamandan tasarruf ederek daha kolay bir ütü işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.