Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üveit

Üveit Nedir?

Üveit, yapısal olarak bir yuvarlağı andıran, gözün orta kısmında bulunan ve vitreus adı verilen jelimsi maddenin 3 farklı tabakanın meydana getirdiğini belirtebiliriz. Bu tabakların en dışında kalan tabakanın adına sklera adı verilir ve burada bulunan beyaz kısmı ifade eder. Bu tabakaların en içinde kalan tabakaya ise retina adı verilir ve ortada kalan tabaka ise görmemize imkan sağlayan kısımda bu orta da bulunan uvea adı verilen tabakadır.

Üveit ise, bu ortada bulunan ve görmemize imkan sağlayan uvea tabakasında bir iltihabın meydana gelmesi durumuna verilen addır. Üveit, uvea da meydana gelen iltihap durumudur. Uvea adı verilen orta tabaka da gözün beslenmesini sağlayan damarların yer aldığı söylenebilir. Bu yüzden bu orta tabaka yani görme işleminin yapıldığı yer oldukça önemlidir. Burada meydana gelen iltihap gözün bütün dokularını etkileyecektir. Bu da görme bölümünde meydana gelen bir iltihap da bütün görme işlevinde problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Gözün damar tabaka adı verilen kısmında meydana gelen iltihaplanma durumudur üveit.  Gözde bulunan iris, siliyer cisim ve koroid bölümlerinin bulunduğu kısımdır burası. Burada arada bir meydana gelen ve zaman zaman da tekrarlayan duruma da üveit atağı ismi verilir.

Gözün görme işleminin görüldüğü uvea kısmında meydana gelen iltihap durumları iki farklı grupta ele alınabilir. Ön bölgede meydana gelen iltihaplar, “ön üveit” olarak bilinir ve burada meydana gelen üveitin tedavisi kolay şekilde gerçekleştirilir. Arka bölgede koroid ve retinanın olduğu yerde meydana gelen iltihaplar ise “arka üveit” adı ile anılır ve tedavisi zamanında yapılmaz ise bireyin görme işleminde sıkıntı yaşamasında ve görme kaybına uğramasına neden olur.

Üveitin Nedenleri Nelerdir?

Üveitin meydana gelmesi durumuna etki eden nedenler genel olarak bilinmemektedir. Bu nedenleri genel başlık altında, “idiyopatik” adı ile anılır. Bazı tür üveitler ise, vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen başka, spesifik bir hastalığın eşliğinde görülür. Bu spesifik durumlara bel soğukluğu, verem (tüberküloz), herpes, bruselloz ve AIDS gibi enfeksiyon içeren hastalıkları katabiliriz. Bunların yanı sıra, vücudun kollajen dokusu ve bağışıklık sistemi kaynaklı olarak, yani vücudun genelinde meydana gelebilen hastalıkların sonucu da üveit durumu meydana gelebilir. Bunlara ek olarak da Behçet rahatsızlığı, sarkoidoz, romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi genel vücut sorunlarının eşliğinde üveit meydana gelir.

Bunlara ek olarak da bazı tümörler nedenli olarak da üveit durumu ortaya çıkabilir. Bu sebeple de üveitin meydana geldiği bireylerin tedavisi yapılırken, uzman doktorlar, bireyin geçmiş sağlık sorunları yani tıbbi geçmişleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmaları ve bunun yanında da detaylı bir göz muayenesi yapmaları önem arz etmektedir. Genel vücut hastalıkları eşliğinde meydana gelen üveit kuşkusu var ise de, bireyin genel vücut muayenesi ve laboratuvar testleri yapılması ve üveitin nedeni olan sorunun ne olduğu, yani altında yatan nedenin ortaya çıkarılması önemlidir.

Üveitin Belirtileri Nelerdir?

Üveitin farklı alanlarda meydana gelebildiğini yukarıdaki kısımda anlattık. Bu durumlardan biri de ön kısımda yani ön üveit adı verilen durumun meydana gelmesi durumudur. Bu durumda iltihap ya da üveit, gözün ön bölgesinde meydana gelir. Burada meydana gelen üveit, alevlenme durumunda gözde bir takım belirtiler ortaya çıkarır. Bu belirtileri belirtmek gerekirse; gözde kızarıklığın ortaya çıkması, bulanık görme ya da görme eyleminde sorun yaşama, gözün çevresinde ağrının oluşması, ışığa karşı bir hassas durumun ortaya çıkması gibi durumlar bu belirtilerden olduğu söylenebilir.

Bunlardan farklı olarak alevlenme durumu ya da değişik bir durumun meydana geldiği yer arka bölgede oluşuyor ise, yani arka üveitte meydana geliyorsa burada meydana gelecek olan belirtiler, genellikle bulanık görme, görmede azalış şeklinde olacaktır. Alevlenme durumu eğer orta bölümde meydana geliyorsa, durum daha tehlikeli bir boyutta hayat buluyor olabilir. Bu orta tabakada yer alan uvea bölgesi görme fonksiyonunun oluştuğu bölgedir ve burada meydana gelen bir alevlenme sonucu oluşan belirtiler ani görme kaybı gibi belirtiler olacaktır. Burada var olan dokularda meydana gelen hasar sonucu kalıcı olarak görmede kayıp oluşabilir. Bu anlatılanların dışında yani merkezi bölge haricinde meydana gelen alevlenme sonucu ve hasarlar sonucu görme eyleminde bir bulanıklık meydana gelebilir. Ancak bu bulanıklıklar gidip gelme şeklinde olsa da merkezi bölgeyi etkilemediği sürece kalıcı olarak görme kaybı meydana gelmeyecektir.

Üveitin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hangi bölgede hangi şiddetle olursa olsun, üveit oldukça ciddi bir sorundur ve acil tedavisi oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Bu sorunun tedavi edilmemesi durumunda problem ilerleme kaydedebilir. Meydana gelen iltihap ve enfeksiyon nedeniyle de göz bebeğinin şeklinde bir bozukluk meydana gelebilir. Katarakt, göz tansiyonunda yükselme ve daha da ilerlemesi durumunda en kötü senaryolardan biri olan kalıcı görememe yani körlük durumu ortaya çıkabilir. Üveitin farklı türleri bulunmaktadır. Bu nedenle üveit teşhisi türlere göre farklılık gösterebilir. Bazılarının tanısı oldukça kolay şekilde konulabilmektedir. Ancak teşhisi kolay olsa bile bu durumda bile çeşitli testlere tabii olmak gerekebilir. Tedavinin etkin şekilde izlenebilmesi için ultrasnografi, ERG gibi ileri teknik durumlar kullanılabilir. Günümüzde kullanılan ileri teknoloji ICG testleri ile bireyde bulunan sorun doğrudan teşhise götürür.

Üveit teşhisini gerçekleştirmek için ilk araştırma işlemleri uvea uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu uzmanların yanı sıra bazı diğer uzmanlık dalları da araştırma sürecinde etkin olabilirler. Bunlar özellikle romatologlar, cilt hastalıkları uzmanları, göğüs hastalıkları uzmanları ve nörologlar ortak bir araştırma yapmaları gerekebilir.

Süreç kısa şekilde ifade edilmesi gerekirse, hasta öncelikle hastalığın belirtilerini görerek bir doktora başvurması şeklinde başlar. Ardından hasta başvurduğu göz doktoru tarafından bir muayeneden geçirilir. Üveiti ortaya koyabilecek bazı testlerin yerine getirilmesi süreci. Gözün haricindeki başka sorunlarda da üveit meydana gelebileceği için problemi olan bireylerin bu hastalık türünde uzmanlaşmış doktorlara gönderilmesi durumunda üveit tedavisinde bir karmaşa ortadan kaldırılarak tedaviye başlanabilinecektir.

Üveit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözün ön bölümünde meydana gelen iltihaplı durumlar genelde çok aniden meydana gelen ve kolay şekilde tedavi edilebilen durumlardır. Ancak gözün arka kısmında, arka uveitte meydana gelen iltihap durumları zordur, yavaş gelişir ve tedavisi zordur.

Üveitin tedavisinde steroid ve göz bebeğinin büyümesini sağlayan damlaların kullanımı sıktır.Gözün daha derinlerinde meydana gelen iltihaplarda ise oral yolla ilaç kullanımı yapılabilmektedir. Ancak bazı komplikasyonlar da oluşabilir. Bu durumların her birinin kendi tedavisi de yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra, göze ilaç enjekte etmek, göz çevresine ilaç enjeksiyonları, gözün arka kısmında bulunan iltihabın cerrahi bir müdahale ile alımı da gerektiği zaman kullanılabilecek yöntemlerden bazıları olarak gösterilebilir.

Tedavi süresince gerektiği zaman koyu cam gözlükler kullanılmalıdır. Bireyin hayatı kısıtlanmaz genelde ancak kullanılan göz damlaları görüşü etkiliyorsa araba kullanımına dikkat etmek, kullanmamak gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta bireylerin sık sık kontrol edilmesi ve izlenmesi önemlidir. Bu izleme sırasında bazı önemli durumlarla karşılaşılabilir. Bu durum da teşhis ve tedavi süresince yapılacak değişimlerden dolayı önemli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.