Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uygulama Zorunluluğu Getirilmesi Gereken 12 Aşırı Sağlıklı Davranış

Hayatınız monotonlaşmaya başladığında göreceksinizki kendiniz için iyi veya kötü bir şeyler yapmaya vaktiniz dahi olmamaya başlayacaktır. Bu durum sosyal statü, aile ilişkileri ve çalışma hayatı ile bağlantılı olarak değişim göstermektedir. Örneğin sosyal hayatınızda sizi istemsizce strese yönelten durumlar siz farkında olmasanız da hormonlarınızdan iç organlarınızın çalışma fonksiyonlarına kadar neredeyse vücudunuzun tamamını etkilemektedir. Başka bir örnek ile açıklayacak olursak iş yeriniz ile eviniz arasındaki tesadüfi yürüme mesafesi sizi günlük olarak yürüyüş yapmaya yönlendiriyor olabilir. Yani siz farkında olmadan hayatınızda yer alan her şey vücudunuza olumlu veya olumsuz bir şeyler katmaktadır. Şimdi farkında olmadan yaptığınız oldukça sağlıklı davranışlardan bahsedeceğiz ancak bu durumlar elbette kişiden kişiye farklılıklar gösteriyor olabilir.

1. Sabahları bir bardak su

587903827496

Sabah uyandınız ve inanılmaz bir su isteği ile karşı karşıyasınız. O anı bir bardak suyu içmeden geçirmemeyi ise alışkanlık haline getirmişsiniz. Belki de yaptığınız en doğru davranışlarda biri. Çünkü uyurken metabolizmanız çalışmaya devam eder. Dolayısıyla ter atmaya ve bir şekilde su kaybına da devam eder. Sabah içtiğiniz bir bardak su metabolizmanıza gönderdiğiniz ‘uyandım ve daha hızlı çalışmaya hazır ol mesajı ile aynı anlama gelmektedir. Bu sayede metabolizmanız hızlanır ve gün içinde tükettiğiniz besinlerin yakımında daha fazla çalışarak etkili rol oynar.

2. Uyumadan önce ağız bakımı

dis_fircalama_ana_gorsel

Ağzımız birçok bakteri ve mikroorganizmanın zaman zaman yararlı zaman zaman zararlı bir şekilde yaşadığı yerdir. Bu nedenle ağız bakımı sandığınızdan daha önemli bir yere sahiptir günlük yaşantımızda. Gece uyuduğumuzda ise zararlı mikroorganizmalar ve bakteriler için oldukça uygun bir çalışma ortamı sağlamış olursunuz. Ancak uyumadan dişlerinizi fırçalayarak ve ağız bakım suyunuz ile gargara yaparak yabancı maddelerin ağzınızdan uzaklaşmasını sağlar ve çürük, ağız yarası, iltihap gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

3. Kahvaltı

mavi-kose-kahvalti-tabagi-19

Düzenli olarak kahvaltı yapıyor olmanız vücudunuza yaptığınız bir diğer iyilik göstergesidir. Kahvaltı, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlamakla beraber vücut fonksiyonlarının düzenini korumaktadır. Düzenli kahvaltı yapan kişilerde sindirim ve bağırsak sorunlarına az rastlanmaktadır. Çalışan insanların sağlam ve düzenli kahvaltı alışkanlıklarının olması gerektiğini ise uzmanlardan sık sık duymak mümkün.

4. Kısa yürüyüşler

KOAHın-Düşmanı-Düzenli-Yürüyüş

Her zaman doğa içerisinde yürüyüş yapmaya çevreniz ve vaktiniz izin vermeyebilir. Zaten  çoğu zaman kısa yürüyüşler size yeterli gelecektir. Çok yüksek kilo problemleriniz olmadığı sürece kısa yürüyüşlerle yetiniyor olmanızın zararı yoktur. Bu kısa yürüyüşler evinizden işinize, çocuğunuzun okuluna, markete veya otobüs duraklarına olabilir. Fırsat yarattığınız sürece kısa yürüyüşlerinde siz farkında olmadan vücudunuzda bir şeyleri yoluna koyduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hatta bu durumu biraz geliştirip, belki işinize bisikletle gitme fikrine sıcak bakabilirsiniz..

5. Akşam öğününde bir kase çorba

diyet-corba-tarifi

Çeşidi ne olursa olsun akşam öğününde yemekten önce içeceğiniz bir kase çorba kadar sağlıklı bir öğün yemeği yoktur. Yemekten önce çorba  içiyor olmanız size doygunluk hissi verecektir. Midenizi peşinden gelecek yiyeceklere karşı hazırlayıp, gelen besinleri yumuşatacaktır. Bu sayede sindirimi kolaylaştırırken besin emilimini arttıracaktır. Doğal olarak bağırsak çalışma fonksiyonlarınızdaki artış gözlemleyecek ve metabolizmanızın düzeni adına önemli bir adım atmış olacaksınız.

6. Tatlı niyetine meyve

Ilginc-meyve-resimleri

Öğün aralarında, iş yerinde veya televizyon başında nerede olduğuyla pek ilgilenmiyoruz ancak en azından günde bir miktar meyve tüketmenizi öneriyoruz. Bunu alışkanlık haline getirenler ise hepimizden biraz daha şanslı. Ağır bir tatlı yerine tüketeceğiniz bir meyve vücudunuzun tatlı ihtiyacını karşılayıp sizi tatmin ederken aynı zamanda kan şekerinizi düzende tutacaktır. Posasıyla beraber tüketebileceğiniz meyveler ise sindirim sisteminize ekstra yardımcı olacaktır.

7. Sabah duşları

duş1

Günlük her sabah duş alıyor olmanız temizliğinizden ziyade üzerinizde biriken ölü deriden, mikroplardan ve bakterilerden sizi kurtararak gözeneklerinizin açılmasını sağlar. Açılan gözenekler sayesinde vücudunuz nefes alır ve hafifleme hissi ile bütünleşir. Rahatlayan vücut gün içerisinde yorgunlukla daha fazla mücadele eder ve enerjiniz düşmeden uğraştığınız işe devam edersiniz. Bu noktada duş aldığınızda suyun sıcaklığıda önemli olacaktır. Suyu çok sıcak tutmayarak vücudunuza dinçlik kazandırmış olursunuz. Kan akışınız hızlanır ve hızlı bir metabolizmaya sahip olursunuz.

8. Gün sonunda ayak bakımı

duş-sonrası-ayak-bakım

Bütün gün yoruldunuz ve eve geldiğinizde kendinizi biraz dinlenmiş hissetmek istiyorsunuz. Ayaklarınızı havaya dikip uzanmadan önce ayaklarınızı ılık bir suya sokun ve biraz bekletin. Belki içine biraz bakım kremi, solüsyon gibi maddeler eklemek isteriz. Ancak ayaklarınızı suda dinlendirip sonrasında krem sürüp dinlenme aşamasına geçenler bilirler ki dinlenme sürelerini dolaylı olarak bu sayede uzatmış olurlar. Vücuttaki tüm sinirlerin çıkış noktası ayaklarınızın altıdır. Bu nedenle ayaklarınıza uygulayacağınız ufak bir masaj ile tüm vücudunuzu rahatlatmış olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.