Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Uyku apnesi, gece boyunca nefes alışının zayıflamasına, sık sık uyanmaya ve verimli bir uyku çekmenizin engellenmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Uyku sırasında nefes alma zorluğu yaşamak anlamına da gelen uyku apnesi, boğazdaki kasların yeterince gevşeyememesi ile ortaya çıkar. Normal bir uyku esnasında vücudunuz dinlenmek amacıyla birçok faaliyeti minimuma indirir, kalp ve çizgili kaslar dışında diğer kaslar gevşer. Belli sebeplerden dolayı yeterince ya da hiç gevşemeyen boğaz kasları nefes almayı zorlaştırır ve gece boyunca vücudunuzun ihtiyacı olan oksijeni almasını engeller.

Doğal olarak gece boyunca kendinizi nefessiz kalmış hissederek uyanır, derin uykuya geçemediğiniz için yorgun bir şekilde uyanırsınız. Gece hırıltılı nefes alma ve nefessiz kalma hissi ile uyanma sizde de uyku apnesi olduğunu gösteriyor olabilir. Biz de bu listemizde daha rahat bir uyku çekmek ve yenilenmiş bir şekilde uyanmak için uyku apnesine karşı uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sıraladık. Gelin uyku apnesi için evde uygulayabileceğiniz bu yöntemlere beraber göz atalım.

Uyku Apnesi için Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1. Uyku Apnesi İçin Dil Egzersizleri

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Gün içerisine sadece 3 – 5 dakikanızı ayırarak çene ve boğaz kaslarınızla beraber dilinizi de çalıştırabileceğiniz birkaç egzersiz ile uyku apnesi probleminize çözüm getirebilirsiniz. Öncelikle egzersizinize dilinizi ağzın içinde dolaştırmakla başlayın. Sırasıyla önce ön damak, arka damak, azı dişleri ve alt dudak içerine dilinizle dokunmaya çalışın.

Bu egzersizi birkaç dakika devam ettirin. Daha sonrasında dilinizi kullanarak birkaç dakika boyunca bütün dişlerinize tek tek dokunmaya çalışın. Bu egzersizin ardından boğazınızı ve çenenizi rahatlatmak amacıyla yüzünüz karşıya bakacak şekilde dururken tavana öpücük atar gibi dudaklarınızı büzüştürmeyi deneyin. Bunu da yaklaşık bir dakika boyunca yaptıktan sonra gece daha rahat bir uyuduğunuzu fark edebilirsiniz.

2. Lahana İle Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan lahana uyku apnesi problemi yaşayanların imdadına yetişiyor. Özellikle açık alan tarımıyla yetiştirilen ve yaprakları açık bir şekilde olan lahanalar uyku apnesi problemeninin çözümünü oluşturuyor. Bu lahanaların en dış yapraklarından iki tanesini bir bardak suyun içerisinde kaynatıp bu suyu 15 gün boyunca içmek uyku apnesi ve horlama gibi problemler yaşayanlara şifa oluyor. 15 günlük kürün ardından 5- 6 gün kadar ara verip tekrar yapıldığında çok daha etkili olduğu söyleniyor.

3. Uyku Apnesinin Nedeni Yastığınız Olabilir

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Eğer yastığınız yeterince yüksek değilse, uyku esnasında boynunuz ve vücudunuz arasında bir dengesizlik söz konusu ise uyku apnesi problemi yaşamanızın nedeni bu olabilir. Boyun kaslarınızın gevşeyebilmesi adına daha alçak ya da daha yüksek bir yastık kullanmayı deneyebilirsiniz. Yastık boylarını yavaş yavaş arttırıp azaltarak kendinizi en rahat hissettiğiniz, en kolay şekilde nefes aldığınız yastık boyunu seçebilirsiniz. Özellikle dik bir şekilde yükselmeyen, hafifçe sırtınızı da destekleyerek göğsünüzü de yukarı kaldıracak yüksek yastıklar daha rahat uyumanızı sağlayabilir.

4. Akşam Yemeklerine Dikkat

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Uyku sırasında sık uyanmanızın ya da nefes darlığı yaşamanızın bir diğer sebebi de ağır akşam yemekleri olabilir. Gece ağır ve yağlı besinler tüketmek, çok fazla yemek yemek gece sizi rahatsız edecek ve sık sık uyanmanıza neden olacaktır. Ayrıca gece uykudan hemen önce ufak bile olsa bir şeyler yemek vücudunuzun derin uykuya geçmesini zorlaştıracaktır.

Sindirilmeyip midede kalan yemekler öğütülemeyecek ve vücudunuzu rahat edecektir. Tam anlamıyla rahatlayamayan vücut, boğaz kaslarının yeterince gevşemesine engel olacak ve gece boyu nefessiz kalma hissi ile yataktan fırlayacaksınız. Bu problemin önüne geçmek için uykudan en az 4 saat önce yemek yemeyi kesmeli ve akşam yemeğinde hafif gıdalar tüketmeyi tercih etmelisiniz.

5. Doğru Uyku Pozisyonu Uyku Apnesini Tedavi Edebilir

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Genellikle sağa ya da sola dönüp yatmak daha fazla oksijen almanızı sağlar. Sırt üstü ya da yüz üstü yatmak ise tahmin edileceği gibi akciğer üzerinde bir baskı oluşturduğu için nefes almanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle gece sağa ya da sola dönerek uyumak daha rahat nefes almanıza yardımcı olabilir. Gece uyurken farkında olmadan yatış pozisyonunuzu değiştirmemek için sırtınızı duvara yaslayarak uyumayı ya da arkanıza büyük bir yastık koymayı deneyebilirsiniz.

6. Uyku Apnesi Karşı Karabiber Kürü

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Birçok sağlık problemine derman olmayı başaran karabiber uyku apnesi probleminde de yanımızda. Karabiber içeriği sayesinde solunum yolu problemlerinin tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Her gece yatmadan önce, bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek elde edebileceğiniz karabiber kürünü içerek çok daha rahat bir uyku çekebilir ve nefessiz kalma probleminizi çözebilirsiniz. Bu kür mide rahatsızlıkları yaşayanlar için tavsiye edilmez.

7. Bal İle Uyku Apnesine Çözüm

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Anti-inflamatuar özellikte olan bal, hepimizin çocukluğumuzdan beri boğazla ilgili bir problem yaşadığında koştuğu ilaçtır. Grip olduğumuzda sıcak çaylarla beraber olsun, zencefille karıştırıp boğaz ağrımızı gidermesi ile olsun bal, hastalanınca olmazsa olmazlardan biridir.

Uyku apnesi tedavisinde de bal büyük bir rol oynar. 1 bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı ekleyerek elde edebileceğiniz ballı su karışımını her gece yatmadan önce içerseniz, uyku apnesi probleminizin hafiflediğini fark edeceksiniz. Yukarıda bahsettiğimiz karabiber ve balla yapılan kürü uygulayarak çok daha etkin sonuçlar elde edilebilir fakat mide probleminiz varsa sadece bal kullanmakta işe yarayacaktır.

8. Daha Sağlıklı Bir Yaşamı Seçin

Uyku Apnesi İçin Uygulayabileceğiniz 8 Doğal Tedavi

Sigara içmek, bol miktarda alkol tüketmek, egzersiz yapmamak, fazla kilolar gibi birçok neden uyku apnesi problemine yol açabilir. Bu nedenle daha rahat bir uyku çekmek için hergün yeterli miktarda su içtiğinize, egzersiz yaptığınıza, daha hafif yemekler tükettiğinize, daha doğal gıdalara yöneldiğinize emin olun. Bütün bunlar birleştiğinde sadece uyku apnesi probleminizin değil daha birçok sorunun çözüme ulaştığını fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.