Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuda Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanamasının birçok nedeni nedeni olabilir. Burun kanamaları kötü bir hastalığın habercisi olduğu kadar önemsiz sebeplerden çok nadir de görülebilir. Yani her burun kanaması kötüdür diyemeyiz. Fakat beyinden dolayı oluşabilen burun kanamaları vardır. Beyinden kaynaklanan burun kanamaları kötü hastalıkların habercisi olabilir. Tabii ki kişi burun kanamasının iyi veya kötü olduğunu bilemez.

Bunun için bir doktora gitmeli ve teşhis konulmalıdır. Yüksek tansiyon, tümör ve beyin kanaması gibi çoğu hastalığın belirtisi olabilir. Burun kanamalarına yol açabilen en çok bilinen sekiz etken bulunur. Bunlar; travmalar, burun karıştırma, burun içi değişiklik, tümörler, ısıtma sistemleri, kalp damar hastalıkları, hormonal sebepler ve kan hastalığı gibi etkenlerdir.

Uykuda Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

1. Travmalar

Burnu bir yere çarpma, burun ameliyatı, yüzme sporu ve dalga gibi basınç kaynaklı meydana gelen burun kanamalarıdır.

2. Burun Karıştırma

Genellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Küçük çocuklar elleri ile çok fazla oynadığından dolayı burun kanamaları meydana gelerek tepkimelere yol açar. Bu tür olan burun kanamaları riskli bir durum taşımaz. Sadece çocukta değil burnuna sert bir cisim sokmuş ya da eli ile sert bir biçimde baskı yapan kişilerde de burun kanaması görülebilir.

3. Burun İçi Değişiklik

Burnun içinde olan eğrilik ve ameliyatlar sonucu oluşan yaraların kabuk bağlaması ve sonrasında kabuğun kalkması yüzünden oluşabilen burun kanamalarıdır.

4. Tümörler

Burnun içinde bulunan sinüs ve genizden kaynaklı olarak meydana gelebilen burun kanamaları olabilir. Bu tür kanamalar çok fazla risk taşır ve tekrarlayan bir biçimdedir.

5. Isıtma Sistemleri

Genellikle kış aylarında görülebilir. Çünkü ısıtma sistemi kışın en çok kullanılan şeydir. Isıtma sisteminin vermiş olduğu ısıdan kaynaklı, burunda kuruluk ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Bu sebeplerle burun kanamaları meydana gelebilir.

6. Kalp Damar Hastalıkları

Kalp hastalıkları ve hipertansiyon rahatsızlıklarından dolayı burun kanamaları meydana gelebilir. Bu tür kanamalar çok fazla risk taşımakla beraber kanama durumunda acilen doktora başvurmak gerekir.

7. Hormonal Sebepler

En çok da hamile kişilerde görülebilen burun kanaması bu sebeple olabilir. Artmış olan kan basıncı nedeniyle burun kanaması meydana gelir ve çok fazla risk taşımaz. Fakat yine de kontrol amaçlı, kişinin doktora gitmesinde fayda vardır.

8. Kan Hastalığı

Kişilerin doğuştan ya da sonradan olan, kanın pıhtılaşmaması durumlarında ortaya çıkabilen burun kanamaları vardır. Burun kanaması en çok da bu nedenden dolayı görülür ve tedavi edilmediği taktirde ölümcül sorunlara yol açabilir.

Bu etkenlerin yanında bazı ilaçların uzun süreli olarak kullanılması, alerjik nezle, sinüzit, burunda görülen kitleler, çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bulunma gibi faktörler de burun kanamasına neden olabilir. Bütün yaş gruplarında görülebilen burun kanaması durumunun sayıca çok azı, tümör gibi ciddi sebeplere bağlı olarak gerçekleşir. Genellikle ayakta başlayan ve ayakta da bitebilen hafif ve geçici kanamalardır.

Uykuda Burun Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geceleri uyku sırasında meydana gelebilen burun kanamaları, kişileri korkutup şaşırtabilir. Bu burun kanamaların nedenleri yukarıda da bahsettiğimiz faktörlerden kaynaklanabilir. Burun kanaması durumunda korkulmamalıdır. Kafamızı ön tarafa doğru eğmeli, burun kanaması olan tarafı yaklaşık olarak on dakika kadar bir süre ile tutmalıyız. Bir buz yardımı ile burun kanamasının durmasına yardımcı olmalıyız. Şayet kanama hafiflemez ise ve genze doğru akışı devam ederse doktora gitmekte yarar vardır.

Burun kanamasına neden olan faktörlerden burun içindeki eğrilikler, genelde doktor kontrolünde ameliyat ile düzeltilir ve böylece kanama gibi durumlar da ortadan kalkar. Kan pıhtılaşmaması nedeniyle olan burun kanamalarında, çok fazla kan kaybı yaşanabileceği için doktora gidilmesi daha uygun olur. Aynı zamanda yattığımız odanın nemli olması da burnun kurumaması ve nemli kalması için önemlidir. Çünkü burnun içi çok fazla kuruduğu takdirde de kanama olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.