Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuda Diş Gıcırdatma

Uykuda Diş Gıcırdatma Nedir?

Diş gıcırdatma genellikle 20 ile 40 yaş aralığında görülen ve birçok kişinin farkında olmadan istem dışı sahip olduğu parafonksiyonel alışkanlıktır. Bu rahatsızlığın oluşma sebebi istemsizce olduğu için dudak ısırma veya parmak çıtlatma gibi alışkanlık olmuş ve kontrol altına alınması da güçtür, çünkü kişi bu rahatsızlığının olduğundan haberi bile yoktur.

Diş gıcırdatma gece uyurken veya gündüz uyanıkken gerçekleşir. Gündüz gerçekleşen diş gıcırdatma, gün içerisinde belli zaman dilimi olmaksızın strese bağlı ve genellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Gece uykusunda oluşan diş gıcırdatma; bilinçdışı, uykunun en yoğun olduğu zamanda hem kadın hem de erkeklerde görülen, sesli şekilde gıcırdatarak ve çeneyi sıkarak oluşan, uyanıldığında ise yoğun ağrı hissi veren bir rahatsızlıktır.

dis-gicirdatma

Diş Gıcırdatmanın Nedenleri Nelerdir?

Tıp dilinde kesin bilgi olmamakla birlikte araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmaktadır;

 • Vücutta birçok hastalığın ortaya çıkmasında en büyük sebep, stres ve psikolojik nedenlerdir. Tartışmasız uykuda diş gıcırdatmanın da en büyük nedeni strestir. Stres vücudun direncini düşüren ve günden güne eriten, hastalıkların oluşmasının görünmeyen en büyük sebebidir. Gün içerisinde binlerce sorunlarla karşılaşmak ve bunlarla başa çıkmak, beraberinde stresi de getiriyor. Uykuda ise yan etkisi diş gıcırdatma olmasıdır.
 • Yaşam biçimin kişinin sağlık açısından büyük önemi vardır. Sahip olduğumuz sosyal statü ve neden olan baskı, zararlı yiyeceklerin tüketilmesi de uykuda diş gıcırdatmayı tetikler.
 • Kişisel özelliğimiz bu rahatsızlığa neden olabilir. Örneğin, hırslı stresli rekabetçi veya hiperaktif olan kişiler bu rahatsızlıkla sürekli karşı karşıya gelir.
 • Uyku bozuklukları yaşayan bireylerinde bu rahatsızlığı yaşaması olağandır. Özellikle, obstrüktif uyku apne sendromu olarak isimlendirilen rahatsızlığın, diş gıcırdatmanın ana tetikleyicilerindendir. Ayrıca uyku bozukluğu stresi etkileyen en önemli faktördür. Bu durumda görüyoruz ki, nedenler bile birbirini tetikleyerek diş gıcırdatmanın olasılığını arttırıyorlar.
 • Ağız ve diş yapısı, diş gıcırdatma rahatsızlığına neden olabilir. Dişlerdeki yapısal bozukluklar veya diş tedavileri sonucunda diş gıcırdatma ortaya çıkması olağandır.
 • Vücudumuz için gerekli olan mineral ve vitamin eksikliğinden de diş gıcırdatma oluşabilir. Anti- stres diye bilinen B5 vitamin, kalsiyum ve magnezyum eksikliğiyle bu rahatsızlık oluşur. B5 vitamini ihtiyacını gidermek için, yoğurt, avokado, sebze ve tahıl gibi doğal besinleri tüketmek gerekir. Süt ve süt ürünleri, badem, susam, baharat tüketerek kalsiyum ihtiyacını karşılamak gerekir. Magnezyum eksikliği olmaması için de, kabak çekirdeği, ıspanak, yeşil fasulye, susam, soya fasulyesi, kaju gibi doğal besinleri tüketmekte fayda vardır.
 • Kullanılan ilaçlar yüzünden vücudun bir rahatsızlığını yok etmeye çalışırken başka bir rahatsızlığı ortaya çıkmasına yol açar. Tıpkı, reflü rahatsızlığı için kullanılan antidepresan ve bazı psikiyatrik ilaçların diş gıcırdatmasına yol açtığı gibi. O yüzdendir ki, her şikayette ilaç ve hap tüketmeyi azaltmakta fayda vardır.

Diş gıcırdatma sorunu ile karşılaşan bireyler vücuduna çok fazla zararlar verirler. Dişlerin gereğinden fazla sıkılarak çenenin kilitlenmesi ile diş kırılmaları oluşur. Dişlerin birbirine sürtülmesi beraberinde diş yüzeyin aşınmasına, soğuğa karşı hassasiyet oluşmasına neden olur. Yoğun derecede dış sıkılması diş etlerin çekilmesine ve yanaklardaki tahrişe sebep olur. Diş gıcırdatmanın en büyük etkisi; baş, eklem ve kas ağrılarıdır. Yanak ve şakaklardaki yoğun baskı kas ağrılarına, baş ağrılarına sebep olur. Gün içerisinde bu olumsuzluklar yüzünden zorlanmalar meydana gelir.

Diş Gıcırdatmanın Tedavisi

Diş gıcırdatma tedavisi istem dışı olduğu için tamamen iyileştiren bir tedavi yoktur. Fakat bazı etken ve sonuçların zararlarını azaltmak tedaviyi daha kolaya indirger. Bu yüzdendir ki, diş gıcırdatmanın neden olduğu rahatsızlıkları azaltmak ve diş gıcırdatmaya neden olan etkenlere azaltmaya uğraş gösterilmiştir. Diş gıcırdatmayı yok etmek için psikolojik destek almak uygun görülmüştür. Çünkü stres ve gün içerisinde ki olumsuzluklar diş gıcırdatmaya sebep oluyor. Diş gıcırdatma da oluşan hasarı azaltmak içinde “gece koruyucuları” diye isimlendirilen silikonları dişlere yerleştirilerek baskının ve sürtülmenin önüne geçiliyor.

fft2mm5490890

Uykusuzluğun önüne geçmek için ise; doktorun önereceği kas gevşetme ilaçları kullanılıyor ki diş gıcırdatmanın verdiği ağrıları biraz da olsa dindirmek için. Diş yapısının bozukluğunu gidererek de diş gıcırdatmanın önüne geçilebilir. Diş tedavileri, çocuklardaki süt dişlerinin yerine sağlam dişlerin tamamlanması, stres ile baş edilmesi diş gıcırdatmaya tedavidir çünkü stres bütün hastalıkların en büyük tetikleyicisidir. Ayrıca alkol sigara kafein tüketimi azaltılması büyük pozitif etki sağlar.

Diş gıcırdatma rahatsızlığının olup olmadığını anlamak için şu soruları sormak size yol gösterecektir. Herhangi bir yakınınızdan, siz uyurken diş gıcırdattığınızı söyleyen oldu mu? Boyun ve omuz bölgelerinde ağrılarınız oluyor mu? Eklemlerinizden çıtlatma sesi geliyor mu? Sabah uyandığınızda çene, yüz, kulak kısımlarında yoğun ağrı hissediyor musunuz? Dişleriniz hassaslaşıyor mu? Bu sorular sizi doğru sonuçlar çıkarmanızı sağlayacaktır.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma

Her yaşta görüldüğü gibi çocuklarda da diş gıcırdatma sorunu görülür. Her 10 çocuktan 3’ünde diş gıcırdatma gözlenmiştir. Genellikle 5 yaşından küçük çocuklar bu durumla karşı karşıyalar. Bu durumların olmasının birçok nedenleri vardır. Psikolojik sorunların olması, örneğin aile içi sorunlar, arkadaş çevresi gibi etkenler özellikle de okul içi stres yaşayan çocuklarda diş gıcırdatma görülme olasılığı artar. Bu sorunun ortaya çıkmasının diğer nedeni, ağız bölgesindeki kapanış sorunundan kaynaklanabilir. Diş yapısının bozukluğu, yüksek dolgu yapımı ve erken diş temasları etkenlerdir. Yetersiz beslenme, endokrin bozukluğu ve bağırsak parazitleri de diş gıcırdatmanın faktörleridir. Uykusuzluk, gerginlikler gece uykusunda diş gıcırdatmaya neden olur. Ayrıca bebeklerin diş çıkarmasında diş gıcırdatma meydana gelebilir. Bunların sonucunda hafifte olsa baş ve kulak ağrısı olarak geri döner.

Diş Gıcırdatmaya Evde Doğal Çözümler

 • Biyoaktif özelliğe sahip lavanta, sinir sistemini yatıştırır ve sakinleştirir. Bu durumda bireyi gevşetmek ve rahatlatmak için en iyi doğal çözümdür. 3 damla lavanta yağını, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp çene ve boyun bölgesine mesaj yapın.
 • Kedi otu yağı da aynı görevi görecektir. Zeytinyağı ile karıştırıp çene ve boyun bölgesine mesaj yapın. Kaslarınızı gevşetmeye yarar sağlayacaktır. Kedi otu çayı içmeniz size yarar sağlayacaktır.
 • Zerdeçal ve süt diş gıcırdatmaya çözüm olacaktır. Sütün sahip olduğu aminoasit triptofanlar sayesinde rahat uyumanıza yarar sağlar. Kalsiyum kaynağı olan sütün ve zerdeçalın dişlere etkisi de büyüktür. Bir bardak ılık süte bir tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin, karıştırın bir yemek kaşığı bal ekleyerek her gece yatmadan yarım saat önce için.
 • Yatmadan önce bitkisel çaylar içmek sizi rahatlatacağı için diş gıcırdatmanın olmamasına yardımcı olacaktır.
 • Çene ve boyun bölgesine uyumadan önce sıcak su ile bezi ıslatarak tutun. Çene kaslarını gevşeterek diş gıcırdatmaya etki eder veya banyo yapmakta yarar sağlayacaktır.
 • Masaj yapmak kasları gevşeteceği için yararlıdır. Boyun, omuz ve yüz kaslarına yavaşça masaj yapın. Vücudunuzu rahatlatıp stresinizi azaltıp rahat uyuyun.
 • Nefes egzersizleri ve düzenli egzersizler yapmak sizi daha sağlıklı günlere hazırlar.
 • Kalsiyum, magnezyum ve c vitamini zengin olan besinleri tüketmek diş gıcırdatmayı sonlandırmaya yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.