Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuda El Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gece herhangi bir nedenle uyandığımızda ya da sabah kalktığımızda ellerimizin uyuştuğunu fark ederiz. Bu durum çoğunlukla parmak uçlarındaki duyu bozukluğundan ve ellere giden kan akışının zayıflamasından kaynaklanır. Özellikle uyurken elimizin üzerine yatma, eli yastık altına sokarak uyuma nedenleriyle bu sorun çok fazla kişiyi etkiler. Bu yazımızda uykuda el uyuşmasına neden olan etkenlerden ve bu uyuşmanın nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Uykuda El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Uykuda ellerin uyuşması kadın erkek her yaşta insanda ortaya çıkabilen bir durumdur. Kişide diyabet, guatr, hastalığı, gut hastalığı varsa eller, kollar ve ayaklar normal şartlarda uyanıkken ve uyurken de uyuşabilir. Uykuda el uyuşukluğu genellikle sağ elde yaşanır. Bunun nedeni de gündüz genelde sağ el kullanıldığı içindir. Aynı zamanda gündüz el bileğini sıkça kullanan kişilerde, bilgisayar ya da daktilo kullanan kişilerde daha çok rastlanır. Ellere giden kan akışının zayıflaması sonucu oluşan uyuşma için sayılabilecek nedenler şunlardır;

1. Kan Dolaşımının Azalması

Elleriniz uyurken ters bir pozisyonda kaldığında ellere giden kan miktarı azalır ve ellerin karıncalanmasına ve uyuşmasına sebep olur. Uyku pozisyonunu değiştirerek çözümlenebilecek bir durumdur.

2. Diyabet

Kandaki glikoz miktarının fazla olması diyabet yani şeker hastalığı olarak bilinir. Diyabet hastalarında eller, kollar ve ayaklar normal hayatta ve dinlenirken uyuşabilir. Ancak ellerde hissedilen uyuşukluk tek başına diyabet göstergesi değildir. Diğer belirtileri de detaylı incelenmesi gerekir.

  • Çok sık idrara çıkma isteği
  • Sürekli yorgunluk, halsizlik
  • Vücuttaki yaraların daha geç iyileşmesi
  • Gün içinde devamlı susuzluk hissinin yaşanması

3. Karpal Tünel Sendromu

El bilek kanalı hastalığı olarak tanımlanan Karpal Tünel Sendromu, ellere giden sinirlerin üzerinde baskı oluşması sonucunda ortaya çıkar. Karpal Tünel Sendromu şikayeti bulunan hastalar özellikle sabah saatlerinde ellerinde karıncalanma ve uyuşma olduğu söyler. Uykuya daldıktan sonra ellerde hissedilen uyuşma, karıncalanma sorunu Karpal Tünek Sendromunun en yaygın belirtisidir. Belirtileri arasında uyuşmanın yanı sıra şiddetli ağrı da siz konusudur. Rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde uyuşmaya şiddetli ağrı eşlik ederek kişinin uykusunun bölünmesine yol açar.

4. Eklem Sorunları

Eklemlerde yaşanan sorunlar bu bölgedeki sinirler üzerinde hasara neden olarak zaman zaman uyuşmaların meydana gelmesine sebep olur.

5. Ellerin Yanlış Pozisyonda Olması

Herkesin mutlaka yaşadığı durumlardan biri olan ellerin yanlış pozisyondayken uykuya dalma hali, ellerde karıncalanmaya sebebiyet verir.Yanlış pozisyondan kastedilen; elin üzerine doğru yatmak ya da başın altına elleri koyarak uykuya dalmaktır. Böyle durumlarda ellere ulaşan kan miktarında azalma gözlenir. Buna bağlı olarak ise ellerde uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi şikayetler meydana gelir. Bu yüzden oluşan uyuşma sağlık sorununa yol açmaz. Uyku pozisyonu değiştirilerek karıncalanma sorunu giderilir.

6. Sinir Hasarı

Vücudun pek çok bölgesinde yer alan sinirler, duyu iletiminden sorumludur. Sinirlere uygulanan kuvvet, baskı sinirlerde hasara neden olabilir. Oluşan hasar ise kendini uyuşma, halsizlik, karıncalanmayla belli eder. Özellikle eklem rahatsızlıkları olan kişilerde sinir hasarından kaynaklı uyuşma şikayetine sık rastlanır.

Uykuda El Uyuşması Nasıl Önlenir?

Basit nedenlerden kaynaklı el uyuşmasını önlemek için birkaç yöntem uygulanabilir.

  • Uykuya dalarken ellerinizin ve kollarınızın üzerine doğru yatmamaya dikkat edin.
  • Uykuya dalmadan önce ellerinizi başınızın ya da yastığın altına koymayın.
  • Yatakta ellerinizi yumruk halinde ve bilekten kıvrık olarak tutmamaya çalışın.
  • Kan dolaşımını geliştiren zencefil çayı kullanabilirsiniz.
  • Karpal Tünel Sendromu varsa sıkı olmayan sporcu bileklikleri kullanabilirsiniz.
  • Öğünlerde sağlıklı ve dengeli beslenmek, kan dolaşım sistemini olumlu etkileyerek olası uyuşmayı önler.

Eğer uygulanan yöntemlere rağmen uykuda ya da gündelik yaşamda uyuşma şikayetiniz devam ediyorsa altında yatan nedenin doğru tahlili ve tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. Elde uyuşma yaşayan kişi tedavi için fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz. Yaşanan uyuşma kolaylıkla boyun emarı ve EMG testi ile anlaşılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.