Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuda Ense ve Boyun Terlemesi Neden Olur?

Belli şartlar altında ve normal miktarlarda terlemek, vücudun son derece doğal ve sağlıklı bir tepkisidir. Fakat bu doğal tepki bazı durumlarda her şartta ve aşırı miktarlarda gerçekleşir. Kişiyi sosyal hayatında da zor duruma sokan zamansız-aşırı terleme sağlık açısından da istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Neden Terleriz?

Terleme

Terleme, vücut ısısının dengede kalmasını sağlayan bir reaksiyondur. 36,12 ile 37,8 C arasında olması gereken vücut ısısı yükseldiğinde, ter bezleri faaliyete geçer ver terleme başlar. Ter buharlaşarak vücudun soğumasını sağlar ve ısıyı dengeler. İnsan vücudunun değişik yerlerinde ve değişik boyutlarda, 3 milyona yakın ter bezi bulunur. Bunlardan bizi en çok ilgilendirenler avuç içleri ve koltuk altlarında bulunanlardır. Aşırı sıcak havalarda, rutubetli ortamlarda, güç sarf edildiğinde, heyecan ya da stres anlarında doğal olarak terleriz.

Aşırı Terleme Zararlı Mı?

aşırı terleme sıvı dengesini bozar

Sağlıklı bir insan çok sıcak havalarda ya da çok efor sarf ettiği zamanlarda ortalama olarak günde yarım litre ter atar. Bundan daha fazla miktarda ter üretimi, aşırı kabul edilir. Bir de üstelik ortada geçerli bir sebep yokken böyle bir ter üretimi varsa, bunun altında önemli sağlık sorunları olabileceği akla gelir. Ayrıca aşırı terleme başka pek çok hastalığa da sebep olabilir. Çünkü terle birlikte vücut başta su olmak üzere potasyum, sodyum, klor ve üre gibi gerekli maddeleri de kaybeder.

Bu maddelerin eksikliği kaslarda kramplara, deri ve tırnaklarda bozulmalara, kemik ağrılarına, halsizlik ve yorgunluğa sebep olabileceği gibi, toksik madde artışından kaynaklanan zehirlenmelere kadar ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Sağlık sorunları kadar sosyal ilişkiler için de bir tehdittir. Aşırı terlemeyle bozulan sıvı dengesi, bakterilerin artmasına sebep olur bu da terde koku meydana getirir. Avuç içleri ve koltuk altları en fazla ter bezine sahip yerlerdir. Tokalaşmak zorunda kalmak ve giysilerde oluşan lekeler de aşırı terleyen insanların korkulu rüyasıdır.

Uykuda Ense ve Boyun Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı terleme

Aşırı terleme, gece ya da gündüz olsun, sıkıntılı bir durumdur. Gece terlemesi için ise en basit ve masum sebep, yanlış yastık seçimi olabilir. Eğer terlemeyle ilgili şikayetleriniz sadece uyku saatlerinde ortaya çıkıyorsa, yastık tercihinizi gözden geçirin. Terletmeyen kumaş ve dolgu malzemelerinden imal edilen yastıklar boyun ve ense terlemelerinizin çaresi olabilir. Aşırı terlemeye sebep olan ve araştırılması gereken durumlar ise;

  • Kalp hastalıkları; kalp yetmezliği nefes darlığına ve bu da aşırı terlemeye sebep olabilir. Aşırı terleme bazı vakalarda ve tabii başka belirtilerle bir arada, kalp krizinin bir işareti olarak da ortaya çıkabilir.
  • Tiroid bezi hastalıkları, tiroid bezlerinin aşırı çalışması demek olan hipertiroidi hastalığında metabolizma çok hızlı çalışır ve vücutta ısı artışı meydana gelir. Bu durum aşırı terlemeye sebep olur.
  • Sistemik hastalıklar; ateşli hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve kanser gibi durumlar da terlemeye sebep olabilir.
  • Güneş çarpması; yaz aylarında, deniz kenarında, özellikle çocuklar için ciddi bir tehlike kabul edilir. Aşırı terleme bu ciddi durumun ilk işareti kabul edilmeli ve hemen önlem alınmalı.
  • Menopoz; menopoz dönemindeki kadınlarda vücut ısısının yükselmesi, sıcak basması ve buna bağlı olarak terlemenin artması normal kabul edilir.
  • Kaygı bozukluğu; psikolojik olarak sürekli kaygı ve endişe hali sempatik sinir sisteminin sürekli uyarılmasına sebep olur. Terlemede artışa sebep olan bu durum, kişinin kaygısını daha da artırarak bir kısır döngüyü ortaya çıkarır.
  • Ani tansiyon düşmesi.
  • Aşırı kanama.
  • Ani şeker düşmesi.
  • Çocuklarda C ve D vitamini eksikliği.

Ense ve boyun terlemeleri eğer yatak şartlarıyla ilgili değilse, hava çok da sıcak olmadığı halde ortaya çıkıyorsa, takibinde sayısız fayda var. Terleme sürekli kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Aşırı terlemeyle birlikte nefes darlığı, kramp, sistemik ağrı, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi şikayetler de varsa, vakit geçirmeden bir iç hastalıkları uzmanına danışmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.