Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuda Titreme Neden Olur?

Uyku, tüm canlılar için vazgeçilmez olan geçici bir süreçtir. İnsanların yeteri kadar uyuyamaması sonucunda unutkanlık, asabiyet, odaklanamama ya da dikkat dağınıklığı gibi sorunların ortaya çıkabilir. Uyku anında insan vücudunda yer alan tüm organ ve dokular aynı anda dinlenmeye başlar.

Ancak bazı zamanlarda uykuda titreme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu durum, uyku sırasında beynin kontrolü ele geçirmek için her gece bedenle yaşadığı bir savaş olarak nitelendirilebilir. Her insanda görülebilen ve saniyelik bir anda oluşan bir durumdur. Bazı zamanlarda uzun süreli olabilir ve risk faktörü haline gelebilir.

Uykuda Titremenin Nedenleri Nelerdir?

uykuda titreme

Uykuda titreme birçok yetişkin ve çocukta çok sık görülen bir sorundur. Eski çağlardan beri süregelen ve günümüze kadar devam eden anlık bir refleks olarak tanımlanabilir. Bu durum kişinin vücut ısısı ya da odanın sıcaklığı ile bağlantılı olabilir.

  • Uyku sırasında titreme, bazen korkutucu bir hale gelir. Gün içerisinde heyecan verici ve alınan mutlu bir haber sonrasında da, vücut uykuda bu durum için olumlu tepki verebilir.
  • Çocuklar çok küçük şeylere karşı aşırı duygusal davrandıkları için, çocuklarda bu sorun daha çok görülür. Yetişkinlerde ise çok fazla stres, kaygı ve endişe gibi olumsuz duyguların beyni baskı altına alması sonucunda meydana gelebilir. Özellikle uzun çalışma saatleri, stresli iş ve eğitim hayatının neden olduğu baskılanan duygular, uykuda açığa çıkarak, vücudun bir şekilde tepki vermesine neden olur.
  • Vücudumuz uyurken, beynimizden gelen ani seğirme emirleriyle el, kol, bacak ya da vücudun farklı kısımlarında istem dışı bir titreme meydana gelebilir. Çoğu insan utandırıcı bir durum olarak değerlendirir. Çünkü kişinin sorumluluğu ve isteği dışında yapılan bir hareket utandırıcı olabilir ve kimsenin görmesini istemez.
  • Birçok insanda farklı sebeplerin gerçekleşmesi sonucunda panik atak gibi psikolojik bir hastalık ortaya çıkabilir. Panik atak korku ve endişenin bir anda meydana gelmesiyle oluşan bir kriz anıdır. Bu hastalığın uyku anında oluşması vücudun aşırı titremesine neden olabilir.
  • Sinir ve kas rahatsızlıkları; bazı insanların fiziksel olarak çok fazla yorulması ya da çalışması sonucunda kaslar istemsiz bir şekilde hareket eder. Bu durum daha çok kas kasılmasının bir belirtisi olarak görülebilir. Kısa süreli ortaya çıkan titreme kendi kendine bir süre sonra geçer.
  • Beyin, gece dış dünyayı algılama ya da yorulma işlevinden tamamen uzaklaşarak, kendi dünyasına, yani bilinç altına geçiş yapar. Kısa bir süre sonra bu duruma uyku felci adı verilen süreç eşlik etmeye başlayabilir. Uyku felci oluşurken, insan vücudunun atamadığı ve günden geri kalan enerji ani kas hareketleriyle patlamaya yapabilir. Bu durum da uykuda vücudun farklı bölgelerinin titremesine neden olur.
  • Gece üşüdüğünüz ya da üzerinizin açık kaldığı zaman da, vücutta üşümeye dayalı titremeler oluşabilir.

Uykuda Titreme Nasıl Geçer?

uykuda titreme

Uykuda titreme hemen hemen her yaştan insanda görülebilir. Çok sık ortaya çıkan bu sorun genelde herhangi bir risk faktörü oluşturmaz ancak uzun sürdüğü zaman olası bir hastalığın sinyalini veriyor olabilir. Bu sorun için tıbbi bir tedavi gerekli görülebilir. Uykuda titreme sorunu ilerleyen zamanlarda daha büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle başlangıç aşamasında gerekli olan tedavinin yapılması ve önlem alınması gerekir.

Kontrol altına almak için ilk olarak altında yatan temel sebebin tespit edilmesi gerekir. İstenilen test ve tahlil sonucuna göre ilaç tedavisi uygun görülür. Özellikle gece daha rahat ve derin uyumanız için uyku ilacı kullanımı gerekebilir. Titreme sorunu daha çok üşümeden kaynaklanıyorsa oda sıcaklığını üşümeyeceğiniz bir seviyeye getirin.

Gün içerisinde çok fazla yoruluyorsanız ve bu nedenle uykuda titreme sorunu ortaya çıkıyorsa gevşemenizi sağlayan ya da rahatlatan bazı nefes egzersizleri yapmanız büyük oranda yararlı olur. Psikolojik kaynaklı bir durum ise, rahatlatıcı bazı ilaçlar kullanabilir ya da psikolojik destek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.