Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuda Yutkunma ve Öksürük Durumunda Ne Yapılmalı?

Kişinin günlük yaşamında yutkunma ve öksürük problemleri yaşamamasına rağmen gece olduğu zaman ya da uyku sırasında bu tür şikayetlerin ortaya çıkması ciddi şekilde sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Uyku esnasında yaşanan yutkunma problemi ve öksürük sorunu tek sefer olarak meydana gelebilir. Bu şekilde tek seferlik olmasının nedeni genelde çevresel etkenlerden kaynaklı olduğundan dolayıdır ve hızla geçebilir. Bazen de meydana gelen yutkunma problemi ve öksürükler sürekli olarak tekrarlanır ve kronik bir hale dönüşür. Bu durum çeşitli hastalıklar ve patolojik problemlerden kaynaklı olarak meydana gelebilir.

Uyku sırasında yaşanan bu yutkunma ve öksürük sorunları gittikçe şiddetlenebilir, kişilerin düzenli ve verimli bir şekilde uyku uyumasını engelleyebilir. Böyle bir durum yaşandığı zaman muhakkak ki tıbbi bir destek alınmalı ve uzman doktorlar tarafından muayene olunmalıdır. Yazımızda sizler için, uyku esnasında yutkunma problemi ve öksürük durumları yaşadığınız zaman ne yapmanız gerektiğinden yani bu durumun tedavisinden ve bu sorunların nedenlerinden bahsettik.

Uykuda Yutkunma ve Öksürük Neden Olur?

Uyku sırasında kişinin yutkunma sorunu yaşaması çeşitli hastalıklara bağlı olarak gözlenebilir. Yutkunma sorunu sonrası kişilerde boğazda gıcık yapan öksürükler meydana gelir. Öksürük ve yutkunma sorunu birbirini etkileyen şekillerde ortaya çıkabildiği gibi ayrı ayrı nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu sebeple bu ikisinin ayrımının dikkatli olarak incelenmesi gerekir. Belirtilere neden olan etkenlerin bulunması tavsiye edilir. Aşağıda uykuda yutkunma sorunu ve öksürük durumlarının nedenlerini açıklamaya çalıştık.

1. Çevresel Etkenler

Geceleyin uyku sırasında yutkunmada sorun yaşanmasının ve öksürük krizleri görülmesinin en temel nedenlerinden bir tanesi de uyku uyunulan yerdeki nemin yeterli oranda olmaması ve yeterli derece havadar olmamasıdır. Özellikle de kuru havalar ve kapalı ortamlarda uyku uyumaya çalışan kişilerde bu tür sorunlar sık sık gözlenebilir.

2. Enfeksiyonel Hastalıklar

Enfeksiyonel hastalık görülmesi, yutkunma sorunu, yutkunma güçlüğü ve öksürük yaşanmasının en temel nedenlerinden biridir. Genelde enfeksiyondan kaynaklanan durumlarda bu tür belirtiler, sabah akşam olarak meydana gelir. Lakin genelde geceleyin uyku pozisyonu halinde yutkunma zorlukları gittikçe şiddetlenir ve öksürme sıklığı artar.

Bazı olgularda da gündüz vakti bu durumlar gözlenmez ama geceleyin gittikçe artan bir biçimde bu semptomlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar hastalığımız hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Özellikle de tüberküloz mikropları ve tüberküloz hastalarında geceleyin yutkunma sorunu ve öksürük krizleri sık sık meydana gelir.

3. Küçük Dilden Kaynaklanan Problemler

Kişinin uyku sırasında yaşadığı bu sorunların patolojik bir ayağı da bulunur. Küçük dildeki deformasyon sonucunda, küçük dilin büyüme ve sarkma durumları kişinin uyku sırasında çeşitli sorunlar yaşamasına yol açabilir. Küçük dilin büyüme ve şişmesinden kaynaklı olan yutkunma güçlüğü ve öksürük şikayetleri olabilir. Cerrahi operasyon ile bu sorunların çözülmesi, bu şikayetlerin kişide ortadan kalkmasını sağlar. Tiroid bezinin gereğinden az çalıştığı durumlarda da yutkunma güçlüğü problemleri yaşanabilir.

Uykuda Yutkunma ve Öksürükte Ne Yapmalıyız?

Uyku esnasında meydana gelebilen yutkunma zorluğu ve öksürük krizlerinin tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak bu sorunların kaynağının ne olduğunun bulunması gereklidir. Kaynağın ne olduğunun bulunmasının ardından ilaç yardımı ile tedavi ya da cerrahi yöntem yardımı ile tedavi seçenekleri kişiye sunulur. Tedavi yöntemini seçmek tamamen kişiye kalmıştır. Her iki ihtimalde de kişi mutlaka ama mutlaka çevresel etkenleri göz önünde bulundurmalıdır. Kişi, yattığı odanın nem oranının iyi olmasına ve havadar olmasına dikkat etmelidir.

Yutkunma güçlüğü tedavisi hastalığın teşhisine göre değişebilir. Enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik, ağız ve boğaz antiseptik gargara ve spreyleri, pastilleri kullanılabilir. Dişin ve dil ön yüzeyinin fırçalanması boğazı rahatlatabilir. Enfeksiyon durumlarında vücudun direncini arttıran vitamin kaynaklı gıdalar tüketmek ve dinlenmek yararlı olabilir. Yutak, dil kökü, gırtlak kanseri ve tümörlerinin tedavisi ameliyat ile ardından radyoterapi yani ışın tedavisi ile yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.