Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykudan Üşüyerek Uyanma Durumu Neden Olur?

Uyku insanların en önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir. Yemek ve içmek kadar öneme sahip olan uyku ile insan vücudu tabiri caizse toparlanır. Uyuyarak günümüzün kötü geçmesini atlatabilir, kafamızdaki gerginliklerden arınabiliriz. Ortalama olarak bir insan ömrünün üçte birini uyuyarak geçirir. Bu orana bakıldığında uykunun insan hayatında ne kadar yer edindiği açıkça görülebilir. Bu sebeple dengeli ve sağlıklı uyku bir insan için fazlasıyla önemlidir.

Bazı durumlarda uykuda veya uyku sırasında düzensizlikler olabilir. Bunlar uyku kalitesini etkileyebileceği gibi doğrudan sağlığımızı da etkileyebilir. Bu yazıda bahsi geçen ve uykuyu etkileyen durumlardan bir tanesi olan uykudan üşüyerek uyanma durumundan, uykudan üşüyerek uyanmanın neden olabileceğinden ve ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Uykudan Üşüyerek Uyanmak Nedir?

Uykudan Üşüyerek Uyanma Durumu Neden Olur?

Düzenli ve kaliteli bir uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Bu sebeple uyku rutinlerimize olabildiğince dikkat etmemiz gerekir. Uykunun da içinde yer aldığı bazı sıkıntıların olabileceği yukarıda bahsedilmişti. Uykudan üşüyerek uyanmak, adından da anlaşılacağı üzere, uyku esnasında üşüyerek ve bazı durumlarda titreyerek uykudan uyanma durumudur. Uykunun bölünmesinden kaynaklı olarak uyku kalitesinde bozukluk yaşanır. Bu da o anda olmasa da günün ilerleyen saatlerinde halsizlik gibi bazı olumsuzlukları beraberinde getirir.

Uykudan Üşüyerek Uyanma Neden Olur?

Uykudan Üşüyerek Uyanma Durumu Neden Olur?

Uykudan üşüyerek uyanma durumunun birçok sebebi olabilir. Uykudan üşüyerek uyanma sıklığı gibi bazı kriterlere bağlı olarak bu sebepler değişebilir. Örneğin uykudan hemen önce yenilen bir yemek uykudan üşüyerek uyanmaya sebep olabilir. Bu sebeplerin doğru bir şekilde belirlenmesi için bahsi geçtiği gibi ne zaman olduğu, hangi sıklıkla gerçekleştiği gibi durumlar analiz edilmelidir.

Daha sonrasında bir doktora gidilmeli ve şikayetler olabildiğince açık bir şekilde anlatılmalıdır. Doktor gerekli incelemelerden veya gerekiyorsa test analizlerinden sonra uykudan üşüyerek uyanmanızın sebebini belirleyecektir. Uykudan üşüyerek uyanmanın başlıca sebepleri uyumadan önce yemek yemek, terleme hali, ortam sıcaklığı gibi basit sebeplerden kaynaklı olabileceği gibi şeker hastalığı, tiroid bezi yetmezliği, kansızlık gibi ciddi sebeplerden kaynaklı da olabileceği durumlar mevcuttur.

1. Uyumadan Önce Yemek Yemek

Yatmadan önce yenilen yemek kan dolaşımını mide ve çevresinde arttıracağı için vücudun diğer bölgelerine kan ulaşımı zaman alabilir. Bu sebeple de bir üşüme hali olabilir. Bu durum başınıza sık sık gelmiyorsa, durumun gerçekleştiği zaman yemek yiyip yemediğinizi düşünmeniz gerekir. Yine de durumun ciddi olabileceği ihtimali olduğu için bir doktora gidilmelidir.

2. Terleme Hali

Terleme uyanık olunsun veya olunmasın vücudun her daim yapabileceği bir tepkidir. Özellikle sıcak havalarda vücudumuz terleme işini fazlasıyla yapar. Terlemeden sonra da terin vücudumuzda soğuması genel olarak bir üşüme hali yaratır. Bahsi geçtiği gibi gece terleme hali olması sabah üşüyerek uyanmaya sebep olabilir.

3. Ortam Sıcaklığı

Genellikle uyanıkken vücudumuzda kan dolaşımı daha aktif çalıştığı için vücut kendini ortam sıcaklığına göre adapte edebilir. Fakat uyumadan önce o an üşümesek de genellikle üstümüze bir şey örtme ihtiyacı hissederiz. Çünkü uyku halinde üşüme durumu olabilir. Bu yüzden ortamın sıcaklığına aldanıp gece uyuduğumuzda uyku esnasında üşüme durumu görülebilir.

4. Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı genellikle erişkin bireylerde görülmekle birlikte kalıtsallıkla ilgili olarak da gençlerde ve çocuklarda da görülebilir. Uykudan üşüme ile kalkılması kimi durumlarda şeker hastalığı belirtisi olabilir. Bu sebeple gerçekleştiği sıklığa bağlı olarak bu durumdaki kişilerin tedbirli olması ve bir doktora görünmesinde bir fayda vardır.

5. Tiroid Bezi Yetmezliği

Uykudan üşüyerek uyanma, tiroid bezi yetmezliğinin de habercisi olabilir. Tiroid bezi yetmezliği, tiroid bezinin az çalışması sonucu tiroid hormonlarının kanda düşük bulunması durumudur. Bu durumundan da bütün vücut etkilenebilir.

6. Kansızlık

Uykudan üşüyerek uyanma durumu kansızlığa işaret edebilir. Kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin kanda az bulunması durumudur ve kişinin hayatı için çok önemli bir konudur. Eğer bu konuda bir şüpheniz var ise zaman kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz.

Uykudan Üşüyerek Uyanma Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Uykudan Üşüyerek Uyanma Durumu Neden Olur?

Uykudan üşüyerek uyanma durumunu gidermek amaçlı birkaç şey yapılabilir. Örneğin uykudan hemen önce yenilen yemekleri kesmeli ve bu duruma dikkat edilmelidir. Ayrıca ortam sıcaklığına aldanılmayıp uyku halinde üşünüleceği de hesaba katılarak hareket edilmelidir. Eğer bu durumlara dikkat ediliyor ve uykudan üşüyerek uyanma hali devam ediyorsa ise bu durumun ardında başka bir sebep olabileceği düşünülmeli ve bir doktora gidilmelidir. Doktora içinde bulunduğunuz durumu detaylı bir şekilde anlattığınız takdirde doktor gerekeni yapacaktır. Bu yüzden uykudan üşüyerek uyanmanın ciddi sebepleri olabileceği için önemsenmemezlik yapılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.