Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykudayken Sizden Habersiz Vücudunuzda Gerçekleşen 9 İlginç Olay

Hayatımızın akışını etkileyen en önemli faktörlerden birinin uyku olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat biz uyurken vücudumuzda neler oluyor haberimiz var mı? Uyku bir çocuğumuzun zannettiği gibi pasif bir süreç değildir. Tahmin edilenin aksine vücudunuz uyku anında kendini tamamen kapatmaz, sadece farklı bir düzende çalışmaya devam eder. Uykunun temelde 5 evresi vardır ve bu evrelere göre uykunuzda ve vücudunuzda farklı farklı değişimler meydana gelir. Gelin ömrümüzün neredeyse üçte birini geçirdiğimiz uyku sürecinde biz fark etmesek de vücudumuzda neler olup bittiğini inceleyelim.

1. Uykuda Sıçrama

Hiç rüyanızda bir yerlerden düştüğünüzü görüp sıçrayarak uyandınız mı? Merak etmeyin ani bir şekilde sıçrayarak uyanmak size özel bir durum değil, herkes hayatında en az bir kez bu durumu yaşıyor. İngilizcede Hypnic Jerk adı verilen bu olay aslında çoğunlukla vücudun uykuya hazırlandığının göstergesidir. Genellikle uykunun ilk evresi olan sakin uyanıklık evresinde gerçekleşen sıçrama, vücudunuzun uykuya hazırlanırken salgıladığı hormonlar ve kaslarınızın uykuya hazırlanma sürecinin sebep olduğu bir olaydır. Kaslarınızın anlık kasılması sonucu kendinizi uykuya dalma esnasında sıçrarken bulabilirsiniz.

 2. Böbreklerin Yavaşlaması

Gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketen yetişkin bireyler 6 ile 8 defa arasında tuvalete gider fakat geceleri bazen hiç tuvalete gitmeden bazen 1 ya da 2 kere tuvalete kalkarak saatler geçirebiliriz. Bunun sebebi siz uykudayken böbreklerinizin daha yavaş çalışmasıdır. Daha yavaş çalışan böbrekler daha az idrar üretilmesini sağlar. İşte bu yüzden  sabah ilk tuvalete gittiğinizde idrarınız daha yoğun ve daha sarı olur.

3. Gözlerinizin Hareket Etmesi

Uyku evrelerinden en sonuncusu ve en derini olan REM uykusu sırasında gözler hareket etmeye başlar. Uyku esnasında biz bu hareketi fark etmesek de aslında gözlerimiz, REM evresine geçildiğinde öne – arkaya hareket etmeye başlar. Uygun ortam oluştuysa genellikle 90 dakika sonunda REM uykusuna geçmiş olursunuz. Henüz bu göz hareketlerinin neden olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamakla beraber en derin uyku olan REM esnasında beyin nöronlarının uyarılmasının buna sebebiyet veriyor olabileceği düşünülüyor.

4. Fazlalıklardan Kurtulma

Gün içerisinde gördüğünüz, duyduğunuz ve diğer duyularınız ile deneyimlediğiniz birçok gereksiz bilgi beyninizde yer eder. Geceleri uykuda beyin çok sayıda gereksiz bilgiyi temizler. Bununla beraber merkezi sinir sisteminizi rahatlatmak için hücre dışı proteinlerden, fazla sıvılardan, atıklardan ve her türlü gereksiz dokudan kurtulmanızı sağlar.

5. Uyku Felci

Hemen hemen herkesin en az bir kez yaşadığı uyku felci halk arasında karabasan olarak da bilinir. Genellikle insanların ani uyanmaları sonrasında hareket edememelerini doğaüstü bir güce bağlaması nedeniyle bu ismi almıştır. Oysaki her şeyin mantıklı bir açıklaması var. REM uykusuna geçiş yaptığınızda yani uykunuzun en derin evresindeyken rüya görmeye başlarsınız. Bu rüyalarda yaptığınız fiziksel aktiviteleri gerçekten yapmamanız için vücudunuz bu komutları engeller yani bir nevi felç olursunuz. Bu son derece normaldir eğer vücudunuz kendini kilitlemiyor olsaydı, yatakta sürekli hareket ediyor olurdunuz. Bu esnada ani bir uyanma yaşamanız ve hareket edememeniz, beyninizin uykudan aniden çıkması ve vücudunuzun buna yetişememesi anlamına geliyor.

6. Kalori Yakma

İnsan vücudunun en mükemmel yanlarından biri de uyku da kalori yakmasıdır. Çünkü her ne kadar biz uykuda hiçbir şey yapmadığımızı düşünsek de vücudumuz çalışmaya devam ediyor. Doğal olarak kalori yakmaya da devam eden vücudumuza ihtiyacı olan uykuyu vermezsek kilo almaya başlıyoruz. Yani kilo almanızın nedeni yeterince uyumamanız olabilir. Uykuda yeterli kaloriyi yakamayan vücutlarda, ağırlık kontrol altında tutulamadığı için obeziteye yatkınlık söz konusudur.

7. Diş Gıcırdatma

Sabah ağrılı bir çene ve dişlerle uyanmak diş gıcırdattığınızı fark etmenizde ilk belirti olabilir. Birçok insan fark etmeden de olsa geceleri uyurken dişlerini gıcırdatır ya da sıkar. Bunun en önemli nedeni kişinin günlük hayatında yaşadığı stresli, öfkelendirici yada üzüntülü olaylardır. Bruksizm adlı bu sorun dişlerinizin aşınmasından, diş yapısının bozulmasına kadar birçok soruna neden olabilir. Stresli bir günün ardından farkında olmadan dişlerinizi gıcırdatıyor ya da çenenizi sıkıyorsanız bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ederiz.

8. Büyüme Hormonu Salgılama

Çocuklar için uykunun ne kadar önemli olduğundan hep bahsederiz. Aslında uyku yetişkinler için de son derece önemlidir. Bunun sebebi büyüme hormonunun sadece uykuda salgılanıyor olması. Evet, büyüme hormonu çocuklarımızın gelişimi açısından çok önemli ama yetişkinlerin doku kemik ve kaslarının gelişmesi için de son derece önemli. Cilt yenilenmesinden, kas dokularına, metabolizma hızından, kan şekerine çok önemli konularda rol oynayan büyüme hormonunu ancak yeteri kadar uyuyarak elde edebiliriz.

9. Kısaca Uykusuz Olmaz

İş veya okul hayatında verimsizliğe, odaklanamamaya, baş ağrısı ve çok sayıda ciddi hastalığa davetiye çıkarmak istemiyorsanız her gün en az 8 saat uyumanız gerektiğini unutmayın lütfen. Uykunun bütün sırları henüz çözülememiş olsa da siz uyurken vücudunuza daha binlerce olayın gerçekleştiğinden emin olabilirsiniz. Bütün bu uyku süreci ve gerçekleşen olaylar sizi bir sonraki güne hem fiziksel hem de zihinsel anlamda hazırlamak üzere tasarlanmıştır. Doğal olarak kendinize ve çevrenize bir iyilik yapın ve yeteri kadar uyuduğunuza emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.