Birkaç saat fazladan uyku uyumanın ne farkı var diyebilirsiniz? Uzmanlara göre birkaç saat uyku çok şey ifade edebilir. Yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda uyku ile fazla uyumak arasında birtakım farklar meydana gelebilir. Bu farklar sağlığınızı, ruh halinizi, kilonuzu ve hatta seks hayatınızı dahi etkileyebilir. Günlük ihtiyacınız olan uyku saati 7 ile 8 saat civarındadır. Bu uykunun özellikle gece uykusu olması gerekmektedir. Gündüz uykusu aynı etkiyi yapmayacaktır. Çünkü gece saat 12 ile 3 arası melatonin isimli bir hormon salgılanır. Bu hormon gençlik hormonudur ve vücut dinlenmesinden sorumludur. Bu yüzden gece uykusu daha bir önemlidir. Sağlıklı kalabilmek için ve sağlığınızı korumanız için gece uykusuna gereken önem verilmelidir. Şimdi de uykunun faydalarını daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okuyarak uykunun faydaları hakkında çok daha ayrıntılı bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.

1.Sağlık

IMG_7675 - Copy

İyi bir uyku sizlere hastalıklar karşısında daha dirençli olmanızı garanti etmez. Ancak yapılan araştırmalara göre yetersiz uyku ve kalp hastalıkları, kalp krizi, diyabet ve obezite gibi ciddi sağlık problemleri ile karşılaşma ile iyi bir uyku düzeni arasında bir bağlantı bulundu. Çoğu hastalıkta uyku ile ilgili temel sebepler ortaya çıkmıştır. Ancak bu sebepler aniden ortaya çıkmamaktadır. Yıllar boyunca bozuk bir uyku düzenine sahip olan kişiler ilerleyen yıllarda ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Bu bilgi her zaman doğru çıkmayabilir. Kişilerin metabolizma yapılarına göre ve bünyelerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak yine de gece vardiyasında çalışan 4 genç yetişkin hakkında bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre 4 gençten 3’ünün kanlarındaki glukoz seviyesinde belirgin değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler de diyabet öncesi belirtilere sebebiyet vermiştir.

2.Seks Hayatı

10313

Uluslararası Uyku Federasyonunun yapmış olduğu araştırmaya göre insanların yüzde 26’sının aşırı yorgunluktan dolayı seks hayatlarında performans düşüşleri meydana gelmiştir. Bunun sebebi de az miktarda ya da düzensiz olarak gerçekleşen uykudur. Az uyku testesteron seviyesinin düşmesine sebep olur. Testesteron hormonu da erkeklik hormonudur. Bu bağlantı kesin olarak ifade edilemese de araştırmalar uyku sorununa işaret etmektedir. Ayrıca az uyku uyumak seks hayatınızı direk olarak da etkilemez. Eğer 28 yaşındaysanız ve randevu için gittiğiniz sinema salonunda yorgunluktan dolayı uyuyakalıyorsanız bu iyiye işaret değildir. Uyku ile ilgili sorunlarınız olduğu anlamına gelir. Daha sağlıklı, dinç ve dayanıklı olabilmek için belirli bir uyku düzeninizin olması gerekmektedir. Vücudun dinlenebilmesi için uykuya ve özellikle de gece uykusuna gereken önemin verilmesi gereklidir.

3.Acı

10_201473141327

Kronik bir ağrıya sahipseniz ya da son yaralanmanızdan dolayı keskin bir acıma hissiniz var ise yeterli miktarda uyumanız acınızı azaltabilir. Yapılan pek çok araştırma bunları doğrular niteliktedir. Ne yazık ki acı içinde olmak uyumanızı engelleyebilir. Araştırmacılar, uyku sırasında vücuda yayılan dinlenme hormonlarının ağrılar için bir ilaç etkisi gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.

4.Yaralanma Riski

4338_buyuk

Uyumak sizi daha güvende tutacaktır. Uyku yoksunluğunda beynin bazı kısımları tam olarak çalışmayabilir. Bu yüzden uykusuz geçirdiğiniz vakitlerde dalgınlık yaşarsanız, belirli yaralanma riskleri ortaya çıkabilir. Birçok yaralanma aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanmaktadır. Sebze ya da meyve keserken dahi kendinizi yaralayabilirsiniz. Yorgun olduğunuz zamanlarda vücudunuz iyi bir uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden herhangi bir kaza ya da yaralanma ile karşılaşmamak için iyi bir uyku almanız gerekir. Önemli bir uyarı olarak belirtmek isterim ki uykusuz olarak kesinlikle araba kullanmayınız. Hem kendinizin hem de var ise yanınızdaki kişilerin hayatlarını riske atabilirsiniz.

5.Kilo Kontrolü

Stretching

İyi ve yeterli miktarda uyumak kilonuzu kontrol etmenizi kolaylaştırır. Ayrıca artan kilo da yetersiz miktarda uyumak ile ilişkilendirilir. Bazı problemler davranışsaldır. Buna örnek olarak işten çıktığınızda ve aşırı yorgun olduğunuzda herhangi bir aktivite yapabilmek için enerjiniz kalmaz. Bu gibi durumlarda vücudun uykuya yani dinlenmeye ihtiyacı olur. Diğer problemler ise psikolojiktir. Kendinizi enerjik hissetmeniz için leptin isimli bir hormon anahtar rol oynar. Yetersiz uyuduğunuzda leptin seviyesi düşer. Sonuç olarak yorgun hissedersiniz ve bu yorgunluk sizleri belirgin bir açlık hissine iter. Yağlı ve yüksek kalorili besinler tüketmek istersiniz. Bu da kilo almanıza sebep olur. Kilo kontrolünü sağlamak ve kilo almamak için davranışsal ve psikolojik sebepleri ortadan kaldırmalı ve uyku düzeninizi sağlamalısınız.

6.Hafıza

brain-waves-web

Unutkan biri misiniz? Gerekenden az miktarda uyumanız bunun sorumlusu olabilir. Uyku sırasında beyin işlevi ve günlük hafızanız yenilenir. Eğer düzgün ve yeterli uyumuyorsanız beynin bu işlevi düzgün çalışmaz, hatıralar depolanmaz ve unutkanlıklara sebep olabilir. Ayrıca az uyku beynin yanlış hatırlama kısmını aktif hale getirir. Daha önce bildiğiniz bir şeyi yanlış hatırlamanıza ve algı yanılmasına sebep olabilir. Bu yüzden hafıza sorunları yaşamamak adına düzenli bir şekilde uyku düzenine sahip olmanız oldukça önemlidir.

7.Vücut Direnci

Muscle-types

Yeterince uyumadığınızda soğuk algınlığına yakalanıyor musunuz? Bu sorunun cevabını araştırmak üzere bir fikir ortaya atıldı ve birtakım testler yapıldı. 150 kişinin uyku düzeni 2 hafta boyunca takip edildi. Sonuç olarak da bu kişilerde soğuk algınlığı virüsünün çıktığı gözlendi. Günlük olarak 7 ve daha az miktarda uyuyan kişilerin, 8 saat uyuyan kişilere göre hastalanma risklerinin 3 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yapılan daha fazla araştırma ise bu bağlantıyı kuvvetlendirmek adına yapıldı. Sonuç olarak hastalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız günlük olarak en az 8 saat uyumanız gerekmektedir. Ayrıca melatonin salgılanması için gece uykusuna önem verilmelidir.

Yeterli miktarda uykunun diğer faydası ise daha iyi bir ruh haline sahip olma, daha berrak düşünmenizi sağlama, daha uzun yaşama, daha yaratıcı düşünme, kazanan taraf olma ve daha dikkatli olmanızı sağlamaktır. Şimdi de uykunun faydalarını ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra, fazla uykunun zararlarından bahsedeceğiz.

Fazla Uykunun Bir Zararı Var Mıdır?

Önerilen uyku saatleri yetişkinler için günlük 7-8 saat iken yaş ilerledikçe ya da çocukluk ve bebeklik yaşları göz önüne alındığında uyulması gereken süre artacaktır. Bunun sebebi de yaş ilerledikçe metabolizma hızının yavaşlaması ve bunun sonucu olarak vücudun kendini dinlendirebilmesi için gerekli olan uyku ihtiyacının artmasıdır. İnsanlar yaşlandıkça bu yüzden uyku ihtiyaçları artar. Aynı zamanda ufak yaştaki çocuklar içinde büyümenin daha sağlıklı gerçekleşmesi için bol miktarda uykuya ihtiyaç vardır.

Ancak yetişkin kişilerin önerilen yani 7-8 saatten fazla uyumaları birtakım problemlere sebep olabilir. Bu problemlere örnek olarak stres veya hastalık ya da uykuya olan ihtiyacın giderek artması gibi durumlar meydana gelebilir. Uykuya olan ihtiyacın artması da tembelliğe işaret eder. Diğer bir risk ise obezitedir. Fazla uyuyan yani günlük olarak 9-10 saat uyuyan kişilerin yüzde 21 oranında obezite riskinin arttığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca fazla uyumak baş ağrılarına sebep olabilir. Yapılan araştırmalara göre fazla uyumak beyinde bulunan nörotransmitter maddeleri etkiler. Fazla uyuduğunuzda ve sabah uyandığınızda baş ağrısı hissedebilirsiniz. Ayrıca fazla uyku vücudun metabolizma hızını düşüreceğinden sabah uyandığınızda bel ağrısı hissedebilirsiniz. Fazla uyuyan insanların yüzde 15’inde depresyon riski artmakla birlikte fazla uyku kalp rahatsızlıkları ile de ilişkilendirilebilmektedir.

Böylece uyku hakkında vermiş olduğumuz bilgilerin sonuna geldik. İlk olarak uykunun faydalarını genel ve ayrıntılı bir şekilde ifade ettik. Devamında ise fazla uyumanın vücudunuza vermiş olduğu zararları inceledik. Sizlere tavsiyemiz günlük önerilen miktarlarda uyumaya ve bu uykunun gece uykusu olmasına özen gösteriniz.