Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykusuz Gecelerinize Son Verecek 6 Küçük Dokunuş!

Uyumak ayrı, uyanmak ise ayrı bir sorundur her zaman hayatımızda. Geceleri uyumak bilmezken sabahları ise uyanmak bilmeyenimiz çoktur. Uyanmak elbette herkes için zordur. Sıcak yatağınızı bırakıp hayatın yoğunluğuna ve zorluğuna dair bir adım atmak kolay değildir. Ancak uyumak neden zor olsun?

Bu sorunun cevabına muhtemelen başını yastığa koyar koymaz uyuyan insanlar bir kahkaha ile cevap verdiler, ancak bu dertten muzdarip olanların şu andan itibaren daha fazla dikkatini çekmeye başladı. Çünkü saatlerce yatağın içinde dönmek ve gözlerinizi kapattığınızda kendiliğinden açılma durumu hiç de hoş bir durum olmamakla birlikte çoğu zaman sinir bozucu olabilmektedir. Bu şekilde uykuya geçen insanların ise daha yorgun uyandığına dair çeşitli araştırmaların yapılıp gözlemlendiğini söylemek ise kesinlikle doğru olacaktır.

Günlük hayat telaşı, iş koşuşturması ve dahası ile mücadele ederken aslında bu can sıkıcı durum ile karşılaşmamak elde değil. Ancak hayatınıza yapacağınız ufak dokunuşlar ile üstesinden gelmek daha kolay olacaktır. Sadece yapmanız gereken düzenli bir yaşamın mı yoksa düzenli bir koşuşturmacanın mı içinde yer aldığınızın farkına varmak olacaktır. Şimdi biraz o ufak dokunuşlardan bahsedelim ve siz de uygulamak için hayatınızda ufak yerler açın.

1. Nefes egzersizi

nefes-uyku-1

Nefes egzersizleri hayat kurtarır desek yalan olmayacaktır. Çünkü nefes egzersizi ile kanınıza doğru oksijen miktarının geçmesine kadar en ufak ayrıntıları düzenlemeniz mümkündür. Nefes egzersizi ile ilgili internette karşınıza sayısız uygulama videosu çıkacaktır. Cebinizden en ufak bir meblağ çıkmadan bu işi halletmeniz bu şekilde mümkün. Nefes egzersizleri ile kan basıncınızı kontrol ederek kan akışı seviyenizi belirli bir düzeyde tutmanız mümkün. Bu sayede vücudunuzda büyük bir dengeleme sağlayarak stres seviyenizi azaltmış olacaksınız. Gün içerisinde yapacağınız nefes egzersizlerinin bir hafta içerisinde uykunuz üzerinde ne kadar faydalı olduğunu gözle görülür derecede farkediyor olacaksınız. Yaşam koçları ve bu konuda uzman hekimlerin ilk etapta önerdiği stresini azaltın maddesine en iyi çözüm nefes egzersizleri olabilir!

2. Düzenli beslenme

fit_bir_vucuda_sahip_olmak_icin_su_icin_1462964765_491

Beslenme düzeni hayatınızın her alanında artık kontrol edilemez düzeyde etkili. Tüm bunların yanında düzenli beslenme işi sandığınız kadar zor bir iş de değil. Çalışıyorsanız belirli bir düzeni oturtmanız daha kolay olacaktır. Her gün aynı saat diliminde kahvaltı ürünlerini tüketirken aynı saatlerde öğle yemeği tüketmeye dikkat edin. Öğünleriniz arasında belirli saatler olması biyolojik olarak bünyenizin kendini onların ayrı birer öğün olduğuna inandırmasına yardım edecektir. Et tükettiğiniz kadar sebze de tüketin, sebze tükettiğiniz kadar baklagil de tüketin. Bu düzen metabolizmanız üzerinde büyük rol oynarken hormonlarınızın da düzenli çalışmasına meydan hazırlayacaktır. Hormonlarınız vücudunuza uyuması gerektiğini sizin yerinize hatırlatacaktır. Belkide uyku düzeni üzerinde en çok rolü olan maddeleden biri hormonlardır. Bu nedenle uyku düzeni isteyen birinin önce işe hormonlarından başlaması gerekmektedir.

3. Vücut egzersizleri

saglikli_yasam_ve_spor

Yaşam koçları ve tüm uzmanlar söylemekten yorulsalar da hala uygulamamakta ısrarcı olanlar vardır. Evet tam olarak egzersiz yapmaktan bahsediyoruz. Bunun anlamı her gün ağırlık kaldırıp kilometrelerce koşmanız demek değildir. Günde yirmi dakika yürümeniz veya vücudunuzun alışık olmadığı birkaç hareket yapamız yeterli olacaktır. Gün içinde siz kendinizi yorgun hissetseniz dahi vücudunuzda biriken enerjiyi bir şekilde atmanız gerekmektedir. Gün içinde veya uyumadan önce yapacağınız egzersizler ile vücudunuza sıkışıp kalan bu enerjiyi atmanız ve rahatlayarak uykuya dalmanız mümkün olacaktır. Uzmanlar ‘vücudunuzun yorgun olduğuna aldanmayın, siz farkına varmasanız da vücudunuzda enerji birikmesi kötü hissetmenize uykusuzluğa ve asabiliğe neden olmaktadır’ diyerek vücut içinde sıkışıp kalan enerjinin sizde neler yarattığını gözler önüne sermektedir.

4. Düzenli uyanma saatleri

fft20_mf7360924

Tüm hafta saat 7’de uyanıp işe gidiyorsunuz ve işte yorgun düştüğünüzde haftasonu öğlen saatlerinde uyandığınızın hayalini kuruyorsunuz. Ancak uyku düzeninize nasıl bir zarar verdiğinizin farkına varmıyorsunuz. Vücudunuza bu enerjiyi göndermeniz bile tüm uyku düzeninizi mahvetmeye yetiyor. Vücudunuz az uyuduğunu, uykusunu alamadığını düşündükçe stres olacak ve uykuya geçmesi o kadar zorlaşacaktır. Siz sabah kaçta uyanacağınızı düşündükçe uykuya dalmanız o kadar zorlaşmaya başlayacaktır. Gün içinde eve gidip uyumam lazım isteği de bu durumla aynı etkiyi yaratmaktadır. Siz hafta içi sabah erken uyanıp hafta sonu öğlen saatlerinde uyandığınızda ise yine uyku düzeniniz üzerinde olumsuz aynı etki oluşmaktadır. Bu nedenle uyku saatleriniz, uyuma ve uyanma saatlerinizi korumaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde uykularınızın kaçmaması içten bile değil.

5. Radyasyondan arının

cep_telefonu_kanser

Çalışma ortamalarında birçok bilgisayara rastlamak günümüzün standart fotoğrafları haline geldi. Üstüne bir de akıllı telefonlarımız eklendi. Tüm gün vücudunuzun ne kadar radyosyana maruz kaldığını duymak bile istemeyebilrisiniz. Ancak mecburiyetlerin getirdiğinin dışında eve geldiğinizde telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan uzak durmaya çalışın. Özellikle yatak odanızda uyurken telefon ve bilgisayar bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Radyasyon tüm vücut fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olurken aynı zamanda kaçan uykularınızın cevabının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Yemek düzeninizden uyku düzeninize kadar olumsuz etkilendiğini bol bilgisayarlı bir ortamda çalışmaya başladığınızda görmeniz mümkün olacaktır. Çeşitli radyasyon terapileri ve arınma yöntemlerinden ara ara faydalanmanızı tavsiye ederiz. Gün içinde iş dışında telefon ve bilgisayarınızdan uzak durarak büyük bir kısmını halletmiş olacaksınız!

6. Şekerleme isteğine direnin

sekerleme

Gün içinde gelen şekerleme isteği uyku düzeninizin en büyük düşmanıdır. Siz altı aylık bir bebeğin ihtiyaç duyduğu öğlen uykusuna ihtiyaç duymazsınız. Yani bu durum bebeğin tüm gelişimi üzerinde etkiliyken sizde böyle bir etkiye elbette sahip değildir. Sadece gece geç uyumanızın ve gün içindeki yorgunluğunuzun getirdiği bir hissiyattır. Bu hisssiyata kapılıp on beş dakika bile gözlerinizi kapatıyor olmanız gece uykunuzdan çaldığınız anlaına gelir. Şekerleme isteği geldiğinde onu başka bir şekilde başınızdan savmanın yolunu bulmalısınız. Keza gün içinde şekerleme isteğine yenik düşmeniz uzun süreli gece uykusu problemi yaşamanıza kolayce sebep olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.