Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

Hiçbir sağlık sorunumuz olmasa bile zaman zaman hepimiz uykusuzluktan şikayet ederiz. Uykusuz geçirdiğimiz gecelerin sabahında da kendimizi sinirli, bitkin hissederiz, unutkan oluruz, işlerimiz aksar. Uykuya dalmakta zorluk çekmek, yatakta dönüp durmak da kişiyi yoran bir durumdur. Bazen de uykumuz sık sık bölünür, sabahları yataktan yorgun kalkarız. Herhangi bir sebepten, herkesin başına gelebilecek bu uykusuzluk sorunu, süreklilik göstermeye başladığında, ciddi bir problem olarak karşımıza çıkar. İş ve okulda devamsızlık, iş gücü kaybı, sosyal ilişkilerde sorunlar hatta giderek sağlık sorunlarına sebep olur. Ev değiştirmek, yorgunluk, gribal enfeksiyon gibi hastalıklar, uzun seyahatler, çalışma saatlerindeki düzensizlikler gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan akut uykusuzluk, genellikle 2-3 gün sürer, nadiren, şartlar düzelene kadar, birkaç hafta devam eder. Bir de kronik uykusuzluk durumu vardır ki bu durum çoğunlukla, kişinin uyku hakkındaki yanlış fikirlerine bağlı olarak, psikolojiktir.

Uyku bozukluğundan şikayetçi kişilerden bir kısmı, uyku için sağlıklı bir ortam yaratılmasıyla şikayetlerinden kurtulurlar. Sağlıklı bir uyku için gerekli şartlar; uyku gelmeden yatağa girmemek, uyunacak odanın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması ve iyi havalandırılması, çok aç ya da çok tok olmamak, yatak odasının ses ve ışık bakımından izole olması olarak sayılabilir. Sık idrara çıkmak, solunum yetmezliği ve ağrıya sebep olan ilaçların kullanımı, parkinson, alzheimer ve demans gibi bozukluklar uyku merkezlerinde arızalar yaparak, uykusuzluğa sebep olabilir. oluşturabilir.

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Süt

21_mayis_dunya_sut_gunu

Sütte bulunan triptofan isimli amino asit, mutluluk hormonu serotoninin yapı taşıdır. Triptofan vücut tarafından sentezlenmez, yani beslenmeyle almak gerekir. Triptofan bakımından zengin besinlerle beslendiğimizde, vücutta serotonin düzeylerini artar. Sigara ve alkol kullanımı, şekerli gıdalar triptofanın serotonine dönüşümünü azaltılır. Ayrıca bu dönüşüm için B6 vitaminleri de gereklidir. Süt, içindeki triptofan sayesinde uyku ve ruh halinin düzenlenmesine yardım eder. Yatmadan önce içilen bir bardak ılık süt, güzel bir uyku için ilk akla gelen çözümdür.

2- Yoğurt

koyun_y

Yoğurdun uyku yaptığını bilmeyen yoktur. Eğer süt içmekle ilgili sıkıntınız varsa, yoğurt yiyerek de güzel bir uykuya dalabilirsiniz. Bir kase yoğurda, 1-2 parça taze mevsim meyvesi, 1-2 tane ceviz ya da badem  dilimleyin. Sessiz, hafif karanlık bir ortamda, dinlenme pozisyonu alın ve bu lezzetli yoğurdu yiyerek hem biraz kendinizle başbaşa kalın hem de iyi bir uykuya hazırlanın. Yoğurdu her gün, en az bir öğün, yemeklerinizle birlikte yiyerek, triptofan seviyenizi dengede tutabilirsiniz.

3- Bal

bal-guzellik-sirlari

Balda bulunan binlerce faydalı maddeden biri de oreksin maddesidir. Beynin, yemek düzeni ve iştahla ilgili merkezinden salgılanan oreksin, hastalık sırasında azalır ve kişi kendini iştahsız, yorgun, bitkin hisseder. Yapılan bilimsel araştırmalar, oreksin eksikliğinin uykusuzluğa da yol açtığını göstermiştir. Her gün düzenli olarak yenilen bir tatlı kaşığı bel, oreksin seviyesini korumaya yardımcı olur. Süt ya da yoğurdu, ya da bitki çaylarını balla tatlandırarak içmek de, uykusuzluğa iyi gelecek seçenekler arasında sayılabilir.

4- Muz

muz1

Magnezyum ve potasyum mineralleri bakımından zengin olan muz, kasları gevşetip derin ve kaliteli bir bir uykuya dalmayı kolaylaştırır. Ayrıca mutluluk hormonu serotonin ve uyku hormonu melatonin üretimini de artırır.

5- Hindi

Savory_Turkey_Sandwich-resized

Hindi de tripofan içeren hayvansal gıdalardan biridir. Bu enzim sayesinde, mutluluk hormonu serotonin salgısı artar. Böylece vücutta gevşeme sağlanır ve uykuya dalmak kolaylaşır. Yağ oranı düşük olduğundan kilo vermek isteyenler için de tercih edilen bir besindir. Başta çinko olmak üzere çok çeşitli mineraller içerir. Kırmızı ete nazaran hazmı daha kolaydır. Kaliteli bir uyku için, midenin rahat olması çok önemlidir. Izgara hindi eti, yine uykuya iyi gelen kıvırcık salatasıyla birlikte yenirse hem çok besleyici bir öğün hem de iyi bir uykunun ön hazırlığı olacaktır.

6- Papatya Çayı

papatya

Papatya çayının sakinleştirici özelliği, çok eski çağlardan beri bilinen bir gerçek. Uyku bozukluklarının tedavisinde papatya çayı yaygın olarak kullanılır. Romatizmal hastalıklar, sırt ve bel ağrıları, boğaz ağrısı gibi ağrılara bağlı uykusuzluklarda, ağrıyı keserek rahat bir uyku verir. Çay olarak demlenerek ya da yağ formunda harici olarak kullanılır. Baharatçılarda rahatlıkla bulabileceğiniz kurutulmuş papatya çiçeklerinden 1 tatlı kaşığını, 1 bardak kaynar suya karıştırarak, en fazla 10 dakika demlendirin. Bu şekilde hazırladığınız papatya çayından günde 2 bardak içebilirsiniz.

7- Melisa Çayı

melisa

Mis gibi kokusuyla bile rahatlık veren melisa çayı, sakinleştirici özelliğiyle tüm dünyada tüketilen bir bitki çayıdır. Mideye de iyi gelir. Oğul otu adıyla da bilinen melisa, rezeneyle birlikte tüketilirse daha iyi sonuç verir. Kalp atışlarını düzene sokarak, çarpıntı şikayetini ortadan kaldırır. Kadınların adet öncesi, karın ağrıları ve krampları için de sağlıklı bir çözümdür. Vücudu dinlendiren melisa çayı hazırlamak için, 1 bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar atılır, 5 dakika kaynatılır. 1-2 dakika bekletilip, ılık olarak içilir. Kaygı bozukluğu, uyku düzensiliği ya da herhangi başka bir rahatsızlığınız için ilaç kullanıyorsanız, melisa çayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız iyi olur. Gebelikte kullanımı için de yine doktor tavsiyesini dikkate almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.