Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uykuyu Beş Dakikalık Bu Rutin İle Keyfe Dönüştürün!

Rüyaların sığınağı uyku; günde ortalama olarak 8 saat alındığında bir ömrün 1/3’ini kapsar. Ancak gün içindeki uyku düzeni her insan için aynı değildir. İspanyolların meşhur ‘siesta’sı, kültürümüzde ‘şekerleme’ ya da ‘kestirme’ dediğimiz, gün içinde enerji depolamayı sağlayan harika bir moladır. Eski zamanlardan beri özellikle bilim insanlarının, yazarların ve günümüzde de iş adamlarının vazgeçilmezi haline gelen kısa uykular yenilenmenizi sağlar. Thomas Edison, Salvador Dali, Winston Churchill, Rahmi Koç, Vehbi Koç ve İsmet İnönü mutlaka öğle uykusu uyuyan isimlerden.

uyku kabini

Günümüzde uyku ile ilgili yapılan yüzlerce araştırma dünya devi şirketlerinin de dikkatini çekmiştir. Apple, Google, Nike, Continental gibi büyük şirketler, çalışma verimini arttırmak için öğle uykusunu çalışanlarına yasal bir hak olarak sunmuştur. Gündüz yapılan 26 dakikalık şekerlemenin; zihin açıklığını % 54, çalışma verimini ise % 34 oranında arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. İş yerlerindeki kestirme molaları için tasarlanan ‘Nap-Pod’ uyku kabinlerinin kullanımı ise özellikle Amerika’da gün geçtikçe artmaktadır. Çin’de, Japonya’da ve Balkanlar’da da özel bir önem verilen şekerleme zamanı için çalışanlara ek ücret dahi ödeniyor. Örneğin; Balkanlar’da saat 2 ile 5 arası kimse ev ziyaretine gitmiyor.

Bilhassa sıcak ülke insanlarının sevdiği, odaklanmayı arttıran ve ülkemizde de yoğun çalışma saatleri arttıkça yaygınlaşan şekerlemeleri, gün içinde 20 dakikalık kısa uyku aralıklarına yayarak keyifli bir rutin haline dönüştürebilirsiniz.

Çok Fazlı Uyku

Öğle uykusundan farklı, başka bir uyku anlayışı da ‘Da Vinci’ uykusu ya da ‘süper insan uykusu’ olarak adlandırılan ‘çok fazlı uyku’ dur.  Gece boyunca uyku süresini 2 ile 5 saat arasında sınırlı tutarak, gün içinde 20-30 dakika gibi kısa uykularla sık sık yenilenmeyi amaçlayan bu uyku modeli; en az 1-2 hafta isteyen zorlu uyum sürecine sahip 8 saatlik uykuya alternatif bir döngüdür.

uyku

Hafızanın tazelenmesini sağlayan çok fazlı uykunun yararı ise 20 dakika ile sınırlı olması. Çünkü beyin 20 dakikadan sonra derin uyku moduna geçiyor. İngiltere Loughborough Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jim Horne’a göre; ‘‘Uykuda hafızanın sadece 6 dakika yenilendiği ile ilgili bulgular henüz kesinleşmemiştir. Ancak 25 dakikalık uyku çok fazlı uyku düzeni için ideal bir süredir.’’ NASA ve ABD ordusunda uygulanan çok fazlı uyku düzeni Amerikalı yazar Steve Pavlina tarafından da denenmiş, ancak uyum sürecinin 14. gününde bırakılmıştır. Bu sürecin ilk 10 gününün çok zor geçtiği ancak 19. gün sonunda tamamen uyum sağlandığı kanıtlanmıştır.

Siz de kısa şekerlemeleri rutin haline getirerek gün içinde hem hafızanızı tazeleyebilir hem de üzerine çalıştığınız işlerden daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Çok fazlı uyku düzeni ile ilgili yapılan çalışmalar deneysel verilere dayandığından öncelikli olarak öğlen uykusunu denemek sizler için daha faydalı olacaktır.

Son olarak; çok yorulduğunuz anlarda birkaç saatlik uyku molaları vererek işinize kaldığınız yerden devam etmenin, hiç mola vermeden ortaya koyduğunuz işlerden daha başarılı olacağının altını çiziyoruz. Vücudun enerjiye, enerji kaynağını sağlayan duru zihnin de uykuya ihtiyacı vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.