Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi Durumu Neden Olur?

Zaman zaman uyku sırasında ağızdan belli sıvılar dışarı gelir. Bu sıvılardan bazılarının gelmesi sorun teşkil etmezken bazı sıvıların gelmesi çok büyük problemlere işaret edebilir. Özellikle ağızdan kan gibi bir sıvının gelmesi durumu önemli birçok durumun habercisi olabilir. Bu duruma sebep olabilecek olan nedenler çoğunlukla kronik olup en erken zamanda tedavi alınmasını gerektirir. Bu sebeple bu yazımızda gece uyku durumunda ağızdan kan gelmesinin nedenlerinden ve bu durumlarda uygulanabilecek olan bazı tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Gece Uykuda Kan Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

Ağızdan kan gelmesi

1. Mide Rahatsızlıkları

Ağızdan kan gelmesinin sebepleri arasında genellikle midede ve yemek borusunda meydana gelen rahatsızlıklar yer alır. Özellikle mide ülseri gibi hastalıklarda ağızdan kan gelmesi kendini gösterir. Bu gibi hastalıklar uykuda ağızdan dışarı kan çıkmasına sebep olabilir. Ağızdan gelen bu kanlar genellikle koyu kırmızı veya kahverengi renkte olurlar.

2. Boğazda Tahriş Oluşumu

Bilindiği gibi sindirim sistemimizde ağızdan sonra önem derecesi olarak en üstte bulunan kısım boğazdır ve buralarda oluşan tahriş ve zedelenme sebebi ile belirli problemler oluşabilir. Bu problemler sonucunda boğazda kanamalar meydana gelebilir ve gerçekleşen tahrişin durumuna göre bu kanamaların şiddeti de değişir. Ayrıca sert bir şekilde öksürmek buralardaki tahrişi arttırabilir. Bu sebeple uyku durumunda boğazın tahrişini arttıracak etkenler, buralarda kanama oluşumuna sebep olabilir ve bu kanamalar ağız yolu ile dışarıya çıkabilir.

3. Solunum Yolunda Meydana Gelen Bazı Rahatsızlıklar

Solunum yolunda meydana gelebilecek olan bazı rahatsızlıklar ağızdan kan gelmeye sebep olabilir. Uykuda ağızdan gelen kan solunum yolunda gerçekleşen bu problemlerden veya buralarda oluşabilecek olan tümörden kaynaklı olabilir. Bu sebeple gelen kana sebep olan nedenin tespit edilmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

4. Diş Eti Nedenli Kanamalar

Uykuda ağızdan gelen kanlardan biriside diş ve diş etlerinde meydana gelebilen kanamalardır. Buralarda meydana gelen şiddetli kanamalar daha sonrasında ağızdan kan birikmesine sebep olur. Bu sebeple diş ve diş eti bakımının ihmal edilmesi durumunda uykuda ağızdan kan gelmesi gerçekleşebilir.

5. Ağızda Meydana Gelen Yaralanmalar

Ağız bölgesinde meydana gelen yaralar sonradan kötü bir hal alabilir. Özellikle bu kanamalar gece uyku sırasında kendisini gösterebilir ve yaralanmalara bağlı olarak kanamanın şiddeti değişebilir.

6. Kafa ve Boyun Yaralanmaları

Kafa ve boyun bölgesinde meydana gelen yaralanmalar yüzünden meydana gelebilecek travmalarda ağızdan kan gelmesi oluşabilir. Özellikle bu tür travmalardan sonra doktora gidilmemesi durumunda bu bölgedeki zedelenme sonucunda meydana gelen hasar giderek artar ve uyku durumunda ağızdan kan gelmesi gözükebilir.

7. Sindirim Sisteminde Kanser Meydana Gelmesi

Sindirim sisteminde meydana gelen kanser oluşumları sonucunda bu bölümlerdeki hasar ilerler ve bu hasar zamanla yayılır. Kanser sonucunda buralarda kanamalar meydana gelir ve bu kanamaların sıklığı ve şiddeti artar. Aynı zamanda kanser oluşumu durumlarında uykuda ağızdan kan gelmesi oluşabilir.

Uykuda Ağızdan Kan Gelmesi Durumunda Neler Yapılabilir?

ağızdan kan gelmesi

Uykuda ağızdan kan gelmesi durumunda öncelikle buna neden olan sebep tespit edilmeli ve ona göre bir tedavi gerçekleştirilmelidir.

  • Eğer uykunuzda ağzınızda kan gelmesi boğazınızda meydana gelen tahrişler yüzündense boğazınızdaki tahrişi giderecek uygulamalar yapmanız gerekir. Öksürme gibi buradaki tahrişi arttıracak etkenleri olabildiğince engellemeye çalışın.
  • Diş ve diş eti yüzünden meydana gelen kanamalar için bu bölgenin sağlığını oldukça korumaya çalışın. Dişlerinizi düzenli fırçalayarak buralarda meydana gelebilecek olan kanamaları engelleyebilirsiniz.
  • Kafa ve boyun bölgesinde meydana gelen yaralanmalarda acil olarak tedavi uygulanmalıdır. Tedaviye başlanmaması durumunda burada meydana gelebilecek olan hasar daha kötü durumlara yol açabilir.
  • Midedeki rahatsızlıklar yüzünden meydana gelen kanamalarda midedeki sıkıntının bir an önce giderilmesi gerekir. Bu durumda midenizi için bir doktora gitmenizde büyük fayda vardır.
  • Solunum yolunda meydana gelen hastalıklar için ilaç kullanımı bu bölgede meydana gelebilecek olan kanamaların önüne geçebilir.
  • Kanser gibi durumlarda erken teşhis hayat kurtarıcı olabilir. Bu sebeple bu tür belirtilerle karşılaştığınız zaman doğruca doktorunuza giderek tedaviye alınmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.