Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uyuşma ve Sararma Ne Anlama Gelir?

Vücudumuzun farklı bölgelerinde meydana gelen uyuşma ve sararmaların çeşitli nedenleri olabilir. Günümüzde insanların yoğun çalışma saatleri, stresli yaşam şartları ve benzeri nedenlerden dolayı kendilerini pek dinlemediklerini ve vücutlarındaki herhangi bir belirtiyi ciddiye almadıklarını görüyoruz. Fakat bu küçük ve sinsi belirtiler kimi zaman büyüyüp ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenlerle, uyuşukluk ve sararma nedenleri, nasıl meydana geldiği ve belirtileri ve nasıl tedavi edilebileceği gibi temel başlıklar yazımızda anlatılacaktır.

Uyuşma ve Sararmanın Nedenleri Nelerdir?

Uyuşukluk hissi genellikle el ve ayak bölgelerinde daha fazla görülür. Şikayetler sıklıkla bu bölgelerden kaynaklanır.  Uyuşma hissinin hangi bölgede meydana geldiğine bağlı olarak farklı anlamları olabilir. Uyuşukluk veya karıncalanma dediğimiz his vücutta iğne batıyormuş gibi bir etki yaratır. Bu hissin en önemli ve bilindik nedenlerinden başlıca olanı sinir sıkışmasıdır.

Sinirlerin hasar alması veya uzun süre baskıya maruz kalması sonucu sinir sıkışması meydana gelir. Bu da kas ve kemik dokularına zarar verebiliyor ve bunun sonucunda bazen dayanılmaz boyutlara varabilen ağrılar ortaya çıkabiliyor. Hemen hemen her insanda görülebilen bu sinir sıkışmalarının nedenleri arasında çalışma saatlerinin ve şartlarının zorluğu sonucu oluşan duruş pozisyonundaki yanlışlıklar, uyku halindeyken yanlış yatış şekli, alınan darbeler, stres ve fıtık gibi nedenler sayılabilir.

Obezite ve diyabet sinirlerle ilgili rahatsızlıkları tetikleyen ve uyuşmaya neden olan diğer nedenler arasındadır. Obeziteye bağlı olarak diyabetin görülmesi nöropati yaşanma olasılığını artırıyor. Nöropati sinir sistemi ile ilgili sorunlardır. Uzun süreli devam eden yüksek kan şekeri sinirlerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Başta B12 vitamini olmak üzere dengesiz ve yetersiz beslenme sonucu oluşan vitamin eksikliği de uyuşmalara neden olur. Vitaminlerin yanı sıra magnezyum, fosfat ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliği de uyuşmalara yol açabiliyor. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı da sinirlerde hasara yol açar. Alkol kullanan kişilerde bu vitaminlerin ve minerallerin eksikliği daha sık görülür. Cilt sararmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bazen bu sararmalar önemsenmeyebiliyor. Fakat ciddi sonuçlara yol açmaması için bu belirtiler dikkate alınmalıdır.

Ciltte meydana gelen sararmaların en önemlisi ve ilk akla geleni sarılıktır. Sarılıkta cilt, mukoza ve gözler sarı renk alır. Sarılık karaciğerde meydana gelen farklı anormallikler sonucu oluşabileceği gibi kan hastalıkları, safra kanalı tıkanması, siroz, hepatit, enfeksiyon, genetik problemler gibi farklı rahatsızlıklar sonucu da oluşabilir.

Sararmanın bir diğer önemli nedeni de demir eksikliğidir. Kanda bulunan demir oranının normalden az olması demir eksikliğine neden olur. Her türlü rahatsızlığın başlıca nedenlerinden biri olan psikolojik sorunlar burada da önemli etkenlerden biridir. Aşırı stresli, üzüntülü, endişeli olmak ve korku ciltte sararmalara yol açabiliyor.

Uyuşma ve sararmanın birlikte görüldüğü Raynaud hastalığı ise kan dolaşımı bozukluğundan kaynaklanır. Başlıca nedenleri; soğuk ve strestir. Romatizmal rahatsızlıklar, deri sertleşmesi hastalığı, lupus gibi rahatsızlıklar da Raynaud hastalığına sebep olabilir.

Uyuşma ve Sararmanın Belirtileri Nelerdir?

  • Sinir sıkışması kendini uyuşukluk, o bölgede karıncalanma, ağrı ve güç kaybı olarak gösterebilir. Zamanında tedavi edilmezse eğer siyatik, karpal tünel sendromu, felç gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.
  • Vitamin eksikliğinden kaynaklanan uyuşmalar ise genellikle ayaklarda meydana gelir.
  • Sarılığın belirtileri arasında göz akının sarı renk alması, halsizlik, cildin sarıya bazen de kahverengiye dönmesi, idrar renginin koyulaşması sıralanabilir.
  • Demir eksikliğinden kaynaklanan sararmada; demir mineralinin yeterli seviyede olmaması alyuvarları olumsuz etkiler ve bu da sararmış bir cilde, kansızlığa, halsizliğe, yorgunluğa, çarpıntıya neden olur.

Uyuşma ve Sararmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinir sıkışması için tedavi yöntemlerinin en başında fizik tedavi uygulaması ve istirahat gelir. Daha sonra; yanlış hareketlerden uzak durmak, kaslarda güçlenme ve esnemeyi arttıracak egzersizler yapmak, bazı aneljezik ve kas gevşetici ilaçları doktor kontrolü altında kullanmak ve son olarak hala düzelmeyen rahatsızlıklar sonucu cerrahi müdahalede bulunmak diğer tedavi yöntemleri olarak uygulanabilir.

  • Diyabet hastalığına sahip kişilerde ise kan şekeri oranını kontrol altında tutmak ve belirtilere kulak asmak önemli farklar yaratabilir.
  • Doğru beslenmeye dikkat etmek, alkol ve sigara tüketiminden uzak durmak ve gerektiğinde vitamin ve mineral desteği almak vitamin eksikliğinin yol açtığı uyuşuklukların giderilmesinde etkili olur.
  • Sarılık görüldüğü taktirde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalı ve çeşitli ilaçların kullanımı ve gerekli durumda ameliyat ile tedavi edilmelidir.
  • Kan testleri ile demir eksikliğinin olup olmadığı araştırılmalı ve çeşitli demir ilaçları veya demir minerali yüksek besinler ile tedavi süreci başlatılmalıdır.
  • Psikolojik kaynaklı cilt değişikliği genellikle kısa sürelidir ve hastanın psikolojik olarak rahatlatılması sonucu eski haline dönebilir.
  • Raynaud hastalığının tedavisi için; kan akış hızını arttırıcı ve damar büzüşmesini engelleyici ilaçlar ile soğuktan, stresten, sigaradan ve kafeinden uzak durmak etkili çözümlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.