Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

İnsanların uyuşturucu kullanmak hakkında kafalarının karışması, görülmedik bir şey değildir. Kişiler etrafındaki insanlardan, arkadaşlarından ya da sınıf ortamındaki kişilerden, bu konuda baskı altına alınıyor olabilir ya da basitçe uyuşturucu kullanmanın nasıl bir şey olacağını merak ediyor olabilir. Filmlerin, müziklerin, televizyon programlarının uyuşturucu kullanımını eğlenceli, iyi, hatta göz alıcı olarak gösterdikleri oluyor. Fakat uyuşturucu kullanımının oldukça fazla yan etkisi de olduğunu bilmemiz gerekir. Uyuşturucu kullanımı, insanlarla ilişkilerinizi, vücudunuzu ve beyninizi, kısaca tüm hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Uyuşturucu kullanımı bir tercih olsa da, önemli olan, uyuşturucunun uzun ve kısa vadede vücudumuza, beynimize ve hayatımıza neler yapabileceğini, ne zararlar verebileceğini anlamaktır. Ne yazık ki birçok insan daha ne olduğunu bile anlamadan uyuşturucu bağımlısı olmuş durumdadır. Bağımlılık geri dönülmesi zor bir noktadadır ve bu noktadan sonra kişi, kendine ne kadar zarar verirse versin elinde olmadan uyuşturucu kullanmaya devam edecektir.

Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

Bir kişi uyuşturucu kullanmayı düşünmeye başladığında, bu durum o kişinin gözüne, kısa vadede, sadece farklı bir şeyleri zararsız bir şekilde denemek gibi gözükebilir. Uyuşturucu kullanmak kişiyi o anda iyi hissettirebilir, hatta etrafında kullanan arkadaşları da varsa, o kişilerin gözünde havalı biri bile yapabilir. Kişi uyuşturucunun etkisi altındayken durumu, sanki o maddeyi kullanmanın herhangi bir sonucu olmayacakmış gibi görür. Ama, uyuşturucu madde kullanmanın, kişinin hayatına büyük sıkıntı yaratabilecek negatif etkileri vardır. Bu durumların farkında olmayan kişi, kendini bir anda uyuşturucuya bağımlı halde, gün ve gün bu maddeleri kullanırken bulabilir. Bu zararların farkına varılması adına, sizler için uyuşturucu kullanımının yarattığı zararları 13 maddede inceledik.

1.Fiziksel Yaralanmalar

Kişi, uyuşturucu madde etkisi altındayken, normalde yapmayacağı şeyleri yapma eğiliminde olabilir. Bu durum, kişinin kendini yaralamasına ya da çeşitli kazalar geçirmesine neden olabilir. Uyuşturucuyla alakalı bu fiziksel kazalar genelde araba kazaları veya kişinin bilinçsizken bir yerlerden düşmesi şeklinde gerçekleşebilir.

2.Şiddet Eğilimi

Bazı uyuşturucu türleri, kullanan kişinin şiddet içerikli davranış sergileme eğilimini arttırmaktadır. Şiddet asla bir durum karşısında verilebilecek tepkiler içerisinde kabul edilebilir bir tepki olmayacaktır. Eğer kullanan kişi, uyuşturucu etkisi altındayken şiddet eğilimi varsa, uyuşturucu kullanımını gözden geçirmesi akıllıca bir fikir olacaktır. Uyuşturucunun neden olduğu şiddet eğilimi, kullanan kişiye ve çevresindekilere büyük zararlar verebilir.

3.İç Hasar

Bazı uyuşturucu madde türlerinin kullanımı, karaciğer, beyin, akciğerler, boğaz ve mide gibi iç organlara zarar verebilmektedir. Örneğin, evlerde kullandığımız normal yapıştırıcılar, koklayan kişilerde bazı etkiler bırakabildiği için, uyuşturucu madde olarak görülmektedir. Bu yapıştırıcı içerisindeki kimyasalların, uzun süre boyunca ciğerlere çekilerek kullanıldığı takdirde, böbreklerde hasarlara ve duyma kaybına yol açabildiği görülmüştür. Aynı şekilde, uzun süreli esrar kullanımı da, beynin hafızayı, öğrenmeyi ve dikkat verebilmeyi yöneten kısımlarına hasar verebilmektedir.

4.Hamilelik ve Korunmasız Cinsel İlişki

Kişi uyuşturucu madde etkisi altındayken, cinsel birleşme esnasında korunmayı unutma eğiliminde olabilir. Korunmasız cinsel ilişki, istenmeyen hamileliklere yol açabilir. Daha kötüsü, korunmadan cinsel ilişkiye girmek STDs ya da AIDS/HIV gibi cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların bulaşmasına ve yayılmasına neden olabilir.

5.Bulaşıcı Hastalık Riski

Şırıngalar, çeşitli uyuşturucu maddelerin alınması için kullanılmaktadır. Uyuşturucu enjekte etmek için kullanılan bu şırıngaların kişiler arasında paylaşımı, hepatit C, hepatit B ve AIDS gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır ve uyuşturucu etkisi altındaki kişiler, temiz şırınga kullanmak gibi önlemler almayabilirler. Bu hastalıklar, kan gibi vücut sıvılarının teması ile bulaşmaktadır. Ayrıca, başka çeşit uyuşturucu maddeleri almak için kullanılan araçların, yine şırıngalar gibi paylaşılmasıyla başka enfeksiyonlar da kapılabilir.

6.Bağımlılık Riski

Uyuşturucu kullanımı başladığında, kullanan kişinin o maddeye bağımlı olma ihtimali vardır. Böyle bir durum olduğunda, kişi vücuduna uyuşturucu madde girmeden yaşayamayacakmış gibi hissedebilir ve bu nedenle neredeyse tüm zamanını ve enerjisini uyuşturucu madde bulup kullanabilmek için harcar. Ayrıca, bağımlılık bir kez başladıktan sonra, uyuşturucu maddenin bırakılması, kişide yoksunluk belirtilerinin görülmesine neden olabilir. Uyuşturucu kullanımı arttıkça, vücudun maddeye toleransı da artar. Bunun sonucunda, kullanıcı normalde uyuşturucudan aldığı etkiyi alabilmesi için, aynı maddeden çok daha fazla miktarlarda kullanması gerekmektedir.

7.Stres

Uyuşturucu kullanımı, fiziksel hasarlar bıraktığı gibi, kullanan kişiyi, zihnen ve duygusal olarak da etkiler. Bu nedenle uyuşturucu kullanımı bazı zihinsel ve duygusal rahatsızlıkları tetikleyebilir. Örneğin, bazı insanlar, rahatlamak ve strese neden olan olayları unutabilmek için, uyuşturucu madde kullanırlar. Fakat uzun süreli uyuşturucu madde kullanımı, bir süre sonra beynin işleyiş şeklini değiştirerek, stresi engellemek bir yana, daha da artmış bir şekilde strese ve aksiyeteye neden olabilir.

8.Depresyon

Uyuşturucu madde – ya da alkol – kullandıktan sonra kötü ya da düşük modda hissetmek yaygın bir durumdur. Bunun sebebi, kullanılan uyuşturucu maddenin kendisi de olabilir, kişinin o maddeyi alırken başına gelmiş bir şey de olabilir. Bazen insanlar depresyonla mücadele etmek, yenmek için uyuşturucu maddelere sığınırlar. Fakat bu durum, genelde kullanılan uyuşturucunun, depresyonu daha da kötü bir hale sokmasıyla sonuçlanmaktadır.

9.Zihinsel Hastalıklar

Bilim adamları genel olarak, şizofreni gibi ciddi zihinsel hastalıklar ile uyuşturucu madde kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu düşünmekteler. Ama uyuşturucu madde kullanımı mı bu tür hastalıklara sebep olduğu yoksa bu hastalıkların mı insanları uyuşturucu maddelere yönlendirdiği konusunda hala net bir sonuca ulaşılamamıştır.

10.Yasal Sorunlar

Uyuşturucu madde kullanımı, direk olarak zihnimize ve bedenimize etki eder, fakat önemli bir diğer zararı kullanan kişinin geleceğine ve çevresindeki insanlarla olan ilişkisine etkisidir. Uyuşturucu madde yapmak, satmak ya da bulundurmak dünyanın birçok ülkesinde suç teşkil eden durumlar arasındadır. Ayrıca, doktor reçetesi olmadan gelen kişilere, doktor gözetiminde reçete ile verilen ilaçları vermek, temin etmek de kanunlara aykırıdır. Bu kanunlara uymamanın sonucu olarak, suçlu bulunup mahkemeye çıkartılabilirsiniz. Bu süreç ise, cezaevine düşmenize, para cezası ödemenize ya da rehabilitasyon programlarına katılmak zorunda kalmanıza neden olabilir.

11.İlişkiler

Uyuşturucu kullanımı kişinin hayatının büyük bir bölümünü kaplamaya başladığında, bu durum diğer insanlarla ilişkileri olumsuz yönde etkileyecektir. İletişim kurmada yaşanan çatışma ve arızalar, daha da yaygın hale gelebilir.

12.Güvenlik

Ecstasy-Intoxication-Doubles-Risk-for-Binge-Drinking

Uyuşturucu madde etkisi altında olmak, kişinin tehlikeli durumlara düşme olasılığı arttırmaktadır. Bazı uyuşturucular, kişiye normalde asla yapmayacakları şeyleri yapmalarına neden olabilir. Ayrıca kişi yine etki altındayken, bilinci yerinde olmadığı için aşırı doz alma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Uyuşturucu madde satın alma ya da bu iş için para bulmaya çalışma, yine kişinin güvenliğini tehlikeye sokacaktır.

13.Okul ve İş Ortamı

Uyuşturucu kullanan kişi hemen fark edemese de, bu maddelerin hayatına girişi okul hayatını olumsuz etkileyecektir. Alışkanlık şeklini almış uyuşturucu kullanımı kişinin sorumluluklarına odaklanmasını ya da okul ortamlarında dikkatini toplamasını engellemektedir. Bu durumda kötü notlar ve başarısızlık kaçınılmazdır. Aynı şekilde uyuşturucu kullanımı kişinin iş yerinde, işine konsantre olmasını da engellemektedir. Bu maddelerin kullanımı sonucu “akşamdan kalma” ya da düzensiz duygu halleri içinde olma durumları, kişinin dikkat toplama becerisini olumsuz etkileyecektir. İş yerinde gösterilen bu kötü performans, kişinin işini kaybetmesiyle sonuçlanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. büşraaaaa dedi ki:

    muhteşem olmuşşş bayıldım işime çok yaradı çoook teşekkürlerr 🙂 <3 <3 <3 <3

  2. 2pacalypse dedi ki:

    bu illetten uzak durun 20 yasındayım 14 yasında esrar içmeye basladım hergun hergece duzenli olarak kullanıyordum ve hiçbi zararını görmedim ama 17 yasında kimyasal (sentetik) esrar , ex,kokain kullanmaya basladım gunde 6-7 hap attıgım oluyordu cok sukur kurtuldum 3 aydır temizim ama cok cıddı rahatsızlıklar olustu mantıklı dusunememe uzun cumle kuramama konsantrasyon eksıklıgı hafıza kayıpları hiçbirşeyden zevk alamama gibi ve hala geçmiyor belkide hiç geçmiyicek ben kendi kaderime boyun eğidim ALLAH yardımcım olsun bu hataya düşmeyin ailenizi sizi sevenleri düşünmüyorsanız bile geleceğinizi düşün Kardeşlerim o anlık mutluluklar size geri dönüşü olmayan zararlar olarak geri dönüyor Saygı ve sevgilerle !….