Uyuz, bir çeşit deri hastalığıdır. Bu hastalığa, gözle görülmeyecek boyutlarda küçük olan bir tür parazit neden olmaktadır. Uyuz hastalığına neden olan parazit, deri altında yerleşmektedir. Deri altına yerleşen bu parazitler, deride çeşitli etkilere neden olarak dayanılması oldukça güç bir kaşıntıya neden olmaktadır. Uyuz hastalığı, insanlık tarihi boyunca yüzyıllardır zengin ya da fakir ayırt etmeden sıkıntılı dönemler yaşanmasına neden olmuştur. Yeni bir hastalık olmamasına karşın, herhangi bir şekilde bu hastalığa yakalandığınızda maalesef sıkıntılı dönemler yaşayacağınız garantidir.

Uyuz hastalığına neden olan parazit, çok küçüktür ve ancak laboratuvar ortamında mikroskop altında görülebilmektedir. Ufacık boyutuna rağmen bu parazit, kişiyi oldukça güç duruma sokacak etkiler yaşatmaktadır. Bu hastalığın en büyük tehlikelerinden biri de, bulaşıcı olmasındır. Halk arasında gidişik ya da gale isimleri ile de anılan uyuz hastalığı, bu hastalığı taşıyan kişilerin kullandığı eşyaların kullanılması ile bulaşabilmektedir. Uyuz hastalığa neden olan parazit deri altına yerleştiğinde, bulunduğu bölgelerde yaralara ve sonrasında kaşıntılara neden olmaktadır. Bu yaralar açıkta kalması nedeni ile daha sonra iltihap kapabilir. İltihap kapması sebebiyle, halk arasında uyuz hastalığının pislikten dolayı meydana geldiğine dair yanlış bir inanış hakimdir. Uyuz hastalığına neden olan parazit, pekala temiz ortamlarda da üreyebilmektedir. Fakat hastalık kapıldıktan sonra temizliğe dikkat edilmediği takdirde, yaraların iltihap kapması kaçınılmaz olacaktır.

Uyuz hastalığına yakalanmada belli bir yaş aralığı yoktur. Her yaş grubundan insanın bu hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Burada asıl önemli olan konu, nasıl bulaştığıdır. Az önce bahsettiğimiz gibi, uyuz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve kalabalık ortamlarda çok daha rahat yayılmaktadır. Okul, askeriye, öğrenci yurtları ya da bunlara benzer toplu şekilde kalabalıkların bulunduğu ortamlarda, uyuz hastalığı hızla yayılabilmektedir. İnsandan insana geçerek deri altına yerleşen bu parazit, 15 günlük bir süre sonucunda kuluçka süresini tamamlar ve etkisini göstermeye başlar. Peki bir kişi uyuz hastalığına yakalanıp yakalanmadığını nasıl anlamaktadır? Bu hastalığın bazı belirgin özellikleri vardır ve bu özelliklere dikkat ederek hastalığın olup olmadığı anlaşılabilir. Bu sayede hemen tıbbi bir müdahale gerçekleştirilebilir. İşte uyuz hastalığının belirtileri!

1.Aşırı Kaşıntı

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Uyuz hastalığı denildiğinde akla gelen ilk belirgin belirti, kaşıntıdır. Bu bahsettiğimiz kaşıntı, normal bir kaşıntıdan çok daha farklıdır. Sürekli artma eğiliminde olan bu kaşıntılar, oldukça şiddetlidir ve deride oluşan yaralar nedeni ile kaşınan bölgeyi kaşıyarak daha da fazla tahriş etmek zararlıdır. Bu nedenle kişi, çok zor bir durumda kalmaktadır. Özellikle gece kaşıntıları çok şiddetli bir hal alarak kişinin uykularını kaçırıp, oldukça rahatsız bir duruma sokabilmektedir. Bu rahatsız edici kaşıntı özellikle genital bölgelerde, el parmakları aralarında ve göbek çevresinde olmaktadır. Deri altına yerleşen parazit, zaten deriyi yeterince tahriş ederek çeşitli yaralar oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun üstüne hali hazırda tahriş olmuş derinin bir de dayanılmaz biçimde kaşınması, kaşıma anında zarar görmüş derinin daha da fazla tahriş olmasına neden olmaktadır. Eğer belirttiğimiz bölgelerde bu anlattığımız özellikleri taşıyan bir kaşıntıdan şikayetçiyseniz, uyuz hastalığına yakalanmışsınız demektir.

2.Deride Yaralar

KURDEŞEN TEDAVİSİ

Uyuz hastalığına neden olan parazit, deri altına yerleştikten sonra, burada yaşamaya başlar. Müdahale edilmediği takdirde bu parazit, derinin üst katmanları arasında kendine tünel benzeri boşluklar açarak deri altında ilerlemeye çalışır. Deri altında açtığı bu tüneller aslında kaşıntının asıl sebebidir. Ayrıca parazitin zarar verdiği bu bölgelerde, bir çeşit kızarıklık oluşmaya başlar. Oluşan bu kızarıklık daha sonra çatlaklara ve sonrasında yaralara dönüşmektedir. Parazitin gezindiği bu bölgelerde açılan yaralar, çeşitli sebeplerle iltihap kapabilmektedir. İltihap kapan yaralar siyah ve pis bir görünümde olabilir. Fakat bunun sebebi pislik değildir. Halk arasındaki inanışın aksine, uyuz hastalığı tamamen temiz olan bir deride de görülebilir. Görülen bu yaralar, daha doğrusu tüneller, 1 cm uzunluğunda çizgiler ya da S harfi şeklinde olabilmektedirler. Bu şekilde görülen yaralar, uyuz hastalığının belirgin belirtileri arasında sayılabilmektedir.

3.Vücutta Görüldüğü Bölgeler

Uyuz hastalığına sebep olan parazit, vücuda girdiğinde, özellikle bazı bölgeleri kendine mesken seçer. Uyuz hastalığının belirtileri vücudun bu bölgelerinde daha belirgin olarak görülebilmektedir. Uyuza neden olan parazit el parmakları arasında yaşamayı sevmektedir. Buralarda o rahatsız edici tünellerini açıp, şiddetli kaşıntı ve yaralara neden olmaktadır. Ellerde bu tür bir rahatsız hissin olması direk fark edilebilecek bir durumdur. Bu belirtinin en kötü tarafı ise kişinin gündelik işlerine engel olmasıdır. El parmakları arasındaki yerler dışında, göbek çevresinde ve genital organların çevresinde de uyuz hastalığı paraziti görülebilir. Parazit bu bölgelerde de aynı etkileri göstermektedir. Daha doğrusu bu saydığımız bölgelerde, diğer yerlere nazaran daha şiddetli şekilde az önceki öğrendiğimiz etkiler görülmektedir. Göbek ve genital bölgelerde oluşan şiddetli kaşıntı hissi ve yaralar, hareket kabiliyetini kısıtladığından direk anlaşılabilen belirtilerdir. Ayrıca genital bölgede oluşan yaralar, bu bölgelerin bakteri bulundurma olasılığının yüksek olması nedeni ile daha rahat iltihap kapabilmektedir. Bu nedenle bu bölgelere özellikle dikkat edilmelidir.

4.Akropüstüloz

Uyuz hastalığı her yaştan insanda görülebileceğini söylemiştik. Akropüstüloz denilen kavram ise genelde çocuklarda ve bebeklerde rastlanan bir uyuz hastalığı belirtisine verilen isimdir. Bu belirti, çocukların ya da bebeklerin vücutlarında oluşan küçük boyuttaki kabarcıkları tarif eder. Oluşan bu kabarcıklar daha sonra bir tür çıban halini alıp, çok daha çileli bir hal alabilir. Çıban gibi etki gösteren bu kabarcıkları oldukça ağrılı ve acılı bir sürece neden olabilmektedir. Ayrıca küçük çocukların bu şiddetli kaşıntı hissi ile baş etmeleri daha zor olacağından kaşınma ile birlikte yaralar çok daha kötü bir hal alabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun vücudunda benzer yaralar görürseniz hemen doktorunuza başvurun.