Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üzerlik Otunun Faydaları

Osmanlı döneminden bu yana şifacı adı verilen kişiler şifalı otlara ulaşıp bu otların faydalarını test ettikten sonra hastalara sunarlar. Hatta birçok padişahın ve sultanın çaresi bulunmayan hastalıklarına şifalı bitkilerin iyi geldiği bilinir. Tarihimizde ve kültürümüzde bulunan şifacıların yerini şimdi alternatif tıp uzmanları aldı. Alternatif tıp uzmanları artık teknoloji sayesinde birçok otun ya da bileşenin faydalarına anında ulaşabiliyor. Alternatif tıp gün geçtikçe daha da önem kazanan bir uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkarken, bu uzmanlık alanına katkıda bulunan başroller elbette ki doğanın bizlere sunmuş olduğu eşsiz bitkilerdir. Bu bitkiler arasında yer alan önemli otlardan bir tanesi de üzerlik otudur.

Halk arasında nazar otu olarak da bilinen üzerlik otu birçok kişinin sadece nazar durumunda kullanıldığı bir ottur. Üzerlik otunun, elbette kötü enerjiyi savma özelliği de vardır. Ancak üzerlik otunun bilinmeyen birçok hastalığa iyi gelen özellikleri bulunur. Üzerlik otu sayesinde sizler de ilaç kullanımını gerek görmediğiniz veya yan etkileri oldukça fazla olan ilaçları kullanmaktan çekindiğiniz hastalıklarınıza deva bulabilirsiniz.

Üzerlik Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Nazarı Engeller

Nazarın henüz bilimsel bir açıklaması olmasa da hem inancımızda hem de kültürümüzde varlığını bilmekteyiz. Nazarın bulunduğu bir ortam ya da kişide kötü enerjiye rastlamak mümkündür. Genelde birçok tütsü bu enerjiyi savmak için kullanılsa da en yararlı olan ve en kolay bulunan bitki üzerlik otudur. Üzerlik otu sayesinde sizler de bulunduğunuz ortama yayılan kötü enerjilerden kurtulabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ortamda bir tutam üzerlik otu yakmanız yeterli olacaktır.

2. Nefes Darlığından Kurtarır

İçeriği bakımından oldukça zengin olan üzerlik otunun solunum yolları için de faydaları bulunur. Solunum yolunda oluşan bazı problemler kişinin nefes alıp vermesini zorlaştırır ve kimi zaman boğuluyor hissine kapılmasına neden olur. Nefes darlığı bulunan kişilerin ulaşabileceği en doğal çözüm ise üzerlik otudur. Üzerlik otunun çayını kullanarak nefes darlığı rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

3. Cinsel Etkisi Vardır

Üzerlik otunun içeriğinde bulunan yağlar yakıldığı takdirde güzel bir koku oluşmasına sağlar. Bu koku aynı zamanda kişide afrodizyak etkisine de neden olarak cinsel isteğin artmasını ve cinsel duyguların harekete geçmesini sağlar. Üzerlik otunu yakarak kullanabilir ve ilişki boyunca kokunun yayılmasını sağlayarak duygularınızı harekete geçirebilirsiniz.

4. Burun Akıntısını Önler

Özellikle grip ve nezle gibi virüs yoluyla bulaşan birçok salgın hastalığın ortak belirtilerinden birisi burun akıntısı olarak bilinir. Burun akıntısı, kişinin günlük hayatta konsantresini bozan bir etkendir. Burun akıntısına engel olmak istiyorsanız üzerlik otunu kullanabilirsiniz. Üzerlik otu, burun akıntılarınızı önler ve gribal hastalıkların iyileşme süresini kısaltır.

5. Saç Boyası Olarak Kullanılabilir

Doğal boya veren bitkilerden biri olan üzerlik otu genelde koyu bir renge sahiptir. Eğer piyasada bulunan yan etkileri oldukça fazla boyaları kullanmadan saçınızda değişiklik yapmak istiyorsanız, sizler de üzerlik otunun boyasından faydalanabilirsiniz. Üzerlik otunun boyasından faydalanmak için yarım litre suyun içerisine üzerlik otunun tohumlarını atıp kaynatabilirsiniz. Kaynayan üzerlik suyunu püskürtme şişesi ile saçınıza uyguladıktan sonra değişimi gözlerinizle fark edeceksiniz.

6. Adet Söktürür

Adet döneminde yaşanan regl sancılarının birçoğu kasların gereğinden fazla kasılması ve bununla beraber pis kanın dışarıya çıkamamasından kaynaklanır. Özellikle adet düzensizliği yaşayan kişilerde bu durum daha çok görülür. Doğal bir çözüm olan üzerlik otunun çayı sayesinde pis kanın kısa sürede dışarı atımını sağlayabilirsiniz.

7. Balgam Söktürür

Üzerlik otu, içeriği sayesinde salgı bezlerini harekete geçiren bir bitkidir. Bu özelliğiyle üzerlik otu hastalıklardan dolayı oluşan balgamın dışarı atılmasında yardımcı rol oynar. Balgamın dışarıya atılması kişinin hastalıktan kurtulma sürecini kısaltır ve bu şekilde zararlı mikroorganizmalar vücuttan uzaklaşır.

8. Göz Alerjisini Geçirir

Mevsim geçişlerinde kişinin hassasiyet durumuna göre bazı alerjik rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu alerjik rahatsızlıklardan bir tanesi de göz alerjisi ya da göz nezlesi olarak bilinir. Rahatsızlık, sürekli olarak gözde hissedilen batma hissi ve beraberinde gelen kaşınma, kızarıklık gözün sürekli olarak akmasına neden olur. Bu durumda alerjinin neden olduğu faktörlere göre etkilerin şiddeti değişebilir. Ancak bu etkileri ortadan kaldırabileceğiniz en kolay çözüm üzerlik otudur.

Üzerlik Otu Nasıl Kullanılır?

Üzerlik otu genel olarak her yerde yetişebilen bir bitkidir. Bu sebeple üzerlik otunu etrafımızda sıklıkla görebiliriz. Aktarlarda da satılan üzerlik otuna ulaşmak oldukça kolaydır. Üzerlik otunun kullanımına gelecek olursak, çay formunda kullanmanız durumunda iç hastalıkların üzerinde etkilidir. Fakat çay formunda kullanmak istiyorsanız üzerlik otunun kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Çayın haricinde üzerlik otu macun kıvamında da kullanılabilir. Ancak üzerlik otunun bu macun formunu kazanabilmesi için keten tohumu ve bal ile karıştırmalısınız. Elde edilen macunu nefes darlığı rahatsızlığında kullanabilirsiniz. Macun haricinde bir başka kullanımı da üzerlik otunun kavrulmuş halidir. Bir miktar üzerlik otunu kavurduktan sonra yemek kaşığı ile tüketebilirsiniz. Kavrulmuş şekilde tüketilen üzerlik otu, balgam ve regl söktürücü özelliğe sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.