Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üzülünce Ağızdan Kan Gelmesi Durumu Nedir?

Vücut kişilerin duygu durum değişikliklerine bağlı olarak çeşitli şekilde tepkiler verebilir. Bazen bu yaşanılan ve ani olan duygu durumundaki değişiklikler şiddetli belirtilere yol açar. Bu duygu durumu değişiklikleri hormonal denge ve vücut fizyolojisinde değişikliklere neden olarak vücutta kanama, kalp atım değişikliği ve bayılma gibi çeşitli semptomlar gözlenebilir. Bu semptomlardan biri de üzülünce ağızdan kan gelme durumudur. Bu durum ani olarak ve tek seferlik olarak görülebildiği gibi altında yatan kronik bir rahatsızlıktan dolayı da meydana gelebilir.

Uzmanlar ağızdan kan gelmesi, kan tükürmek ve kanlı balgam çıkarmak gibi durumların ciddi hastalıklara işaret ettiğini söylüyor. Bu duruma sebep olan etkenin tam anlamıyla anlaşılması amacıyla muhakkak ki uzman bir doktora gidilmelidir. Gerekli tetkikler yapılmalı ve gerekli görüldüğü takdirde kan kültürü alınıp laboratuvar ortamında incelemeye alınmalıdır. Bu şekilde kanama yeri ve nedenleri daha çok anlaşılabilir. Sizlere yazımızda, üzülünce ağızdan kan gelmesinin genel olarak nedenlerini anlatmaya çalıştık. Bu konuda en azından fikrinizin olması için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Üzülünce Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ağızdan kan gelmesinin nedenlerinden birisi burun boşluğu, ağız ve boğaz üçlüsünden oluşan üst solunum yollarıdır. Kan gelmesi üst solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanabilir. Kan tükürürken aynı zamanda burundan da kan gelmesi üst solunum yolu rahatsızlığına işaret edebilir. Bunun için mutlaka kulak burun boğaz doktoruna gidip muayane olunmalıdır.

Bulantı ve kusma şikayetleri ile birlikte ağızdan kan geliyor ise nedeni mide ve bağırsaklar olabilir. Mide ya da onikiparmak bağırsağındaki ülserler kanamaya sebep olabilir. Aynı zamanda mide kanamasından kaynaklı da ağızdan kan gelebilir. Bu durum kişinin kullandığı ilaçlardan ya da çevresel etkenlerden kaynaklı olarak sık sık meydana gelebilir. Lakin üzüntü kaynaklı olarak da ağızdan kan gelmesi durumu sık sık karşılaşılan bir durumdur. Kişinin aşırı derecede stres altında olması ve üzüntü yapması mide yanmasına, mide bulanmasına ve mide hastalıklarına neden olabilir. Bu durum ileri safhalarda ise mide kanamalarına sebebiyet verebilir.

Akciğerden kaynaklanıyorsa da genelde öksürüldüğü zaman ağızdan kan gelebilir ve göğüste hırıltı olur. Kanama balgamlı olabileceği gibi tamamen kanlı tükürük şeklinde ya da balgam şeklinde de olabilir. Akciğerden kan gelme durumu en çok da kanser ve tümörler nedeni ile görülür. Kanser oluşmasının en temel sebeplerinden biri de stres ve üzüntülü yaşam şeklidir. Sürekli stres ve üzüntü altında yaşamını sürdüren kişilerden kanser görülme olasılığı daha fazladır. Akciğer kanserleri, şiddetli durumlarda kan tükürmeleri ile kendini gösterir.

Zatürre ve verem hastalıkları olan kişilerde de enfeksiyonun tedavi altına alınmaması halinde ağızdan kan gelmesi durumu yaşanabilir. Bu durum özellikle öksürük ile daha da şiddetli bir biçimde tetiklenebilir. Zatürre ve verem hastalarında duygu durum değişiklikleri de oldukça önem taşır. Üzüntülü duygu halindeki hasta, öksürürken daha çok kan tükürür.

Ağızdan kan gelmesi durumu, yukarıda belirttiğimiz hastalıklar dışında kalp hastalıklarında, gastrit, boğaz kanseri, burun travması, faranjit gibi sebeplerden, akut ve kronik bronşit, kalp yetmezliği, apse ve bronşektazi, akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması gibi nedenler ile olabilir. Ağızdan kan gelmesi başlarda küçük miktarlarda olsa dahi bir anda büyük miktarlara da ulaşabilir ve kanamalar artabilir. Ağızdan kan gelmesi ciddiye alınması gerekli olan bir durumdur. Kişi vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalı ve derin inceleme yaptırmalıdır.

Ağızdan Kan Gelmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağızdan gelmiş olan kanın tedavi edilebilmesi amacıyla öncelikli olarak kanamanın kaynağının ne olduğu ve hangi bölgelerde meydana gelen hasarlar sonucu meydana geldiğinin tespit edilmesi gerekir. Ağız içindeki yaradan kaynaklı olarak bir kan söz konusu olursa genelde ağız içinin temizliğine dikkat edilmeli, lokal olarak uygulama yapılması yeterli olur.

Akciğerde meydana gelebilen bir enfeksiyondan kaynaklanan ya da patolojik oluşumlardan kaynaklı olarak meydana gelebilen kanamada ise muhakkak gereken ve uygun görülen ilaçlar doktor kontrolü dahilinde kullanılmalıdır.

Stres kaynaklı gözlenebilen mide yanması ve kanamasında ise tek seferden fazla gözlenmesi durumlarında kişi vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmelidir. Gerekli görülür ise endoskopi ve uygun ilaçlar ile tedavi gerçekleştirilir.

Stres ve üzüntü her hastalığın baş düşmanıdır. O yüzden ağızdan kan gelmesi akciğerden de kaynaklansa, mide ya da üst solunum yolları vb. nedenlerden de kaynaklansa kanamaları tetikleyen şey üzüntüdür. Stres ve üzüntüyü hayatımızdan uzaklaştırarak hem yaşam kalitemizi yükseltiriz hem de hastalığımız varsa ilerlemesine engel olabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.