Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Üzüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzüm lekesi temizlemesi zor olan lekelerden biridir. Bunun sebebi üzümün içinde bulunan tanendir. Diğer lekelere göre temizlenmesi zahmetli olan üzüm lekesinin nasıl çıkacağını yazımızda anlatacağız.

Kıyafetten Üzüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzüm lekesini temizlemek için her lekenin düşmanı olan sirkeyi kullanmak en mantıklı çözüm yolu olacaktır. Bunun sebebi sirkenin asidik olmasıdır. Sirke ile lekeyi temizlemeden önce bilinmesi gereken en önemli nokta, leke oluştuktan kısa bir süre sonra bu işlemleri uygulamak olacaktır. Sirke uygulanan bölgeye bir miktar tuz presi yapın. Daha sonra temiz bir bez yardımı ile lekeli alanı ovalayın. Bu işlemleri uyguladığınızda üzüm lekesinden kurtulabilirsiniz. Alternatif olarak aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

  • Karbonat yöntemi, lekeli alana karbonat presi uygulayın. Tuz ile aynı görevi görecek ve lekeyi çıkaracaktır.
  • Maden suyu yöntemi, market ya da bakkallardan aldığınız sade maden suları da üzüm lekesini çıkarabilir. Bunun için maden suyunu lekeli alana dökün. Yaklaşık beş dakika bekledikten sonra kuru bir bez yardımı ile lekeli alanı silin. Bu işlemden sonra üzüm lekesinin çıktığını görebilirsiniz.

Halıdan Üzüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda oluşan üzüm lekesini çıkarmak için çok hızlı hareket edilmesi gerekir. Eğer leke halı liflerine işlediyse çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu sebeple çok hızlı davranmalısınız. İlk yapmanız gereken dolabınızda var ise lekenin üzerine bir adet maden suyu dökün. Maden suyunu dökme işleminin ardından kağıt havlu ile lekeli bölgeye sertçe bastırın. Bu yöntemle halıdaki lekeden kurtulamadıysanız, sirkeyi amonyak bileşenli bir deterjan ile karıştırıp bir bardak su ekleyin. Karışımı mikrofiber bir bezle yani emiş gücü yüksek temiz bir bez yardımı ile lekeli alana uygulayın. Bu işlem sonucunda büyük ihtimalle halınızdaki lekeden kurtulacaksınız.

Koltuktan Üzüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzüm lekesi koltuğunuzda kurumadan önce hemen lekeye müdahale etmek gerekiyor. Eğer kuruduktan sonra müdahale ederseniz. Bu işlemler pek işe yaramayacaktır. Öncelikle lekeli alanın üzerine karbonat ve tuzu karıştırıp dökün. Üzerine çok az miktarda limon damlatın. Karbonatın limon ile etkileşime girmesini bekleyin. Yaklaşık olarak beş dakika bekledikten sonra temiz bir bez yardımı ile üzüm lekesinin ovalayın. Bu işlem sonucunda lekeden kurtulamadıysanız. Bir bardak sıcak suya yarım bardak kadar elma sirkesi katın. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile lekeli bölgeye uygulayın. İşlemi yaptıktan sonra büyük ihtimal lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Elden Üzüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için birçok yöntem vardır. En kolay ve etkili olan yöntemlerden bahsedeceğiz. Öncelikle bir bardak ılık suya yarım bardak elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile ellerinize uygulayın. Ellerinize uyguladıktan sonra elleriniz için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Elleriniz hassas ise dökülme pullanma sertleşme gibi sorunlar olabilir. Diğer bir yöntem ise diş macunu yöntemidir. Beyaz flörür içeren bir macunu elinize uygulayın. Diş macununu yaklaşık beş dakika bekletin. Daha sonra sıcak suda ellerinizi durulayın. Bu işlem büyük ihtimalle üzüm lekesini elinizden çıkaracaktır. Son yöntemimiz ise kuru el sabunlarıdır. Bu sabunlar ellerdeki lekeler ve kokular için bir numaralı temizlik malzemesidir. Üzüm lekesini çıkarmak için kuru el sabununu elinize uygulayın. Sabunun elinizde kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi tamamlandığında üzüm lekeleri ellerinizden çıkmış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.