Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlayacak 10 Gıda

Eğer kilo vermek istiyorsanız önünüze yapmanız gerekenler ile alakalı çok uzun bir liste çıkacaktır. Bu listeler egzersizden bahseder, porsiyonları azaltmaktan bahseder, diyet ürünlerden bahseder, hatta başka hobilerle ilgilenmenizden bile bahsederler. Ancak asıl problem sizin vücudunuzda oluşan açlık hissidir. İşte bunu yenmek için de çok kolay bir şekilde açlığınızı bastıran ve sizi uzun süre tok tutan gıdalara ihtiyacınız vardır. Bu yüzden diyetinizde size yardımcı olması için uzun süre toz tutan sağlıklı gıdaları listeledik.

1. Elma

Her öğünden yaklaşık 30 dakika önce uzmanlar bir elma tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Çünkü elmanın içinde bol miktarda lif bulunuyor ve bu lif tok kalmanıza yardımcı oluyor. Hatta bu sayede ana öğününüzü bile daha az tüketmek isteyebilirsiniz.

2. Avokado

Son yılların favori besini avokado gerçekten de çok tok tutan bir besin. Bu yüzden gün boyu tok kalmanızı sağlamak için kahvaltılarda yarın avokado yemenizi öneririz. Böylece gün boyunca olmasa bile en azından öğlene kadar tok kalabilirsiniz. Bu da doğal olarak daha az yemenize olanak sağlayacak.

3. Nohut, Mercimek ve Barbunya

Barbunya da, mercimek de, nohut da lif, antioksidan, demir, B vitamini ve lif açısından çok zengin besinler. Bu yüzden bizi anında tok tutma özelliğine de sahipler. İştahınızı onlar sayesinde kontrol altına alabilirsiniz.

4. Çorba

Öğünlere çorba ile başlamak kültürümüzün bir parçalı ve çok eskilere dayanan bir alışkanlık. Ancak bu alışkanlığın ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Çünkü çorba hem öğünümüz sırasında hem de gün boyunca kendimizi çok daha tok hissetmemize yardımcı oluyor. Üstelik en güzel yanı da çok kalorili olmamasına rağmen çok doyurucu bir yiyecek olması.

5. Turşu

Her ne kadar bizi çok susatsa ve midemizi yaksa da turşu da bir hayli etkili olan yiyeceklerden bir tanesi. Aynı zamanda beynimizi ve bağırsaklarımızı da oldukça güçlü bir şekilde çalıştırıyor. İçinde bulunan probiyotikler sayesinde iştahımızı azaltıyor ve çok daha kolay bir şekilde ve kalıcı olarak kilo vermeye başlayabiliyoruz.

6. Acı biber

Acı biberin diyetlerde vazgeçilmez olduğunu pek çok kişi bilir. Çünkü metabolizmayı harekete geçirme gibi bir özelliği var. Aynı zamanda içinde acı biber gibi baharatlar bulunan yemekler de iştahımızı kesmeye ve kendimizi tok hissetmemize yardımcı oluyor. Bu yüzden öğünlerde gerçekten kendinizi tok hissetmek ve tam anlamıyla doymak istiyorsanız bol miktarda acı biber tüketmenizi öneririz. Yine de midenize zarar verecek kadar da fazla tüketmeyin elbette.

7. Bitter çikolata

Fazla tüketimi elbette zararlı olan bitter çikolata da tokluk hissi yaratan yiyeceklerden. Yani minik tatlı krizlerinden az da olsa bitter çikolata yiyip hem tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir hem de midenizde güçlü bir tokluk hissi yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra bitter çikolata kan basıncını azaltırken kalp ve beyni de koruyor.

8. Yumurta

Yumurta müthiş tok tutucu özelliğiyle elbette kahvaltıların vazgeçilmez gıdası. Üstelik bu araştırmalarla da sabit bir bilgi. Üstelik eğer kahvaltıda yeteri kadar yumurta tüketirseniz gün içindeki öğün aralarında hiç acıkmazsınız. Aynı zamanda bu kilo vermenize de katkıda bulunur. Çünkü yumurtanın sağlanan protein sayesinde gün içinde çok daha az kalori almak isteyeceksiniz.

9. Kuruyemiş

Öncelikle bu maddeye başlamadan aşırı tüketimin kesinlikle yanlış olduğunu belirtelim. Sonra tok tutuyor diye kilolarca kuruyemiş yemeyin tabii ki. Doğrusunu söylemek gerekirse kuruyemiş de tok tutan gıdalardan ve kuruyemiş yediğiniz zaman öğünlerinizde daha az gıda tüketebiliyorsunuz. Hatta kahvaltınızda kuruyemişlerden oluşan sıkı bir menü tüketirseniz kahvaltıdan sonra neredeyse 12 saat boyunca kendinizi aç hissetmezsiniz. Tabii yine de aç hissetmiyorum diye hiçbir şey yememezlik etmeyin. Çünkü metabolizmanın çalışması için bir şeyler yemeye ihtiyaç var. Tabii aynı zamanda kuruyemişler lif ve yararlı yağlar açısından da çok zengin olduğunu söylemeden geçmeyelim. Zaten biraz da bu yüzden etkili bir şekilde iştahınızı bastırırlar. Ama siz yine de tüketirken aşırı yağlı olanlarını tercih etmeyin bizce.

10. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi ve yulaf unu diyetlerin vazgeçilmez besini. Üstelik yulaf ezmesi mısır gevreklerine göre çok daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor. Bunun nedeni tabii ki yulaf ununun içinde bol miktarda bulunan lif ve protein. O yüzden bol bol tüketmeniz çok etkili olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.