Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajina Girişinde Sertlik Neden Olur?

Kadınların hemen hemen pek çoğunda yaşanan serviks rahatsızlıklarından birisi vajinal bölgede rastlanılan sertliklerdir. Genellikle acı vermedikleri için el ile dokunulduğunda tesadüfen dikkati çekerler. Yuvarlak şeklinde olan yumruların çıkması durumunda hemen endişe duyulmamakla birlikte rahat da davranılmaması gerekir. Mutlaka vakit kaybı yaşamadan jinekolojik bir muayeneden geçilmelidir. Muayene sonrası en doğru teşhisi hekiminiz koyacaktır.

Vajina Girişinde Ele Gelen Kitlenin Nedeni Nedir?

Serviks ağzında görülen sert kitleler, pek çok nedenden kaynaklanabilir. En yaygın nedenlerinden birisi vajinal kistlerdir. Genellikle ağrısız, acısız ve yumuşak yapıdadırlar. Salgı bezleri tarafından salgılanan salgıların geçtiği kanalı tıkaması sonucu kist oluşur. İçi dolu yapıda olan kistler, hemen hemen her yaş grubundaki kadınlarda görülebilir. Ayrıca rahim ağzı enfeksiyonları ve hormonal dengesizlikler de yine apse şeklindeki sertliklere sebebiyet verir.

Tıp bilimine göre iki tür vajinal sertlik olabilir. Bunlardan bir tanesi inklüzyon kistleridir. 4-5 cm boyutlarında olan kistler, doğum sonrasında veya herhangi bir psikolojik neden dolayısıyla ortaya çıkabilir. Diğer görülebilen yaygın sertlik ise gartner kanalı kistleridir. Doğum öncesinde meydana gelip doğumdan sonra kendiliğinden yok olurlar.

Vajina Girişindeki Sertliğin Belirtileri Nelerdir?

vajinal sertlik

Üreme çağında veya menopoz döneminde olan kadınların vajinal bölgesinde görülen sertlikler çoğu zaman belirti vermezler. Belirti vermedikleri için elle dokunulmadığında veya gözle görülmediğinde anormal bir durum olduğu anlaşılamayabilir. Vajinanın her iki dudağında veya sadece bir dudağında sertlik oluşabilir. Zaman zaman büyüyerek daha şiş ve belirgin hale gelebilirler.

Vajinal bölgede ağrı, şişlik ve kızarıklık başlıca belirtiler arasındadır. Kadın, oturup kalkarken vajinal bölgesindeki ağrıyı ve acıyı hissedebilir. Zaman zaman cinsel ilişki esnasında ağrı ve sancı oluşturabilirler. Ayrıca bazı kadınlarda yüksek ateş nedeniyle de doktora başvurabilir. Vajinal sertliği ileri düzeye ulaşmış ve enfeksiyon kapmış kişilerde bu durumun görülme riski daha yüksektir.

Vajina Girişindeki Sertlik Nasıl Tespit Edilir?

pelvik muayenesi ve vajinal sertlik

Çeşitli belirtilere bağlı olarak hekime başvuran kişilerin vajinal kitlelerinin tespitinde farklı yöntemler benimsenir. Doktorunuz öncelikle pelvik muayeneye alarak kontrolünüzü sağlayacaktır. Pelvik muayene, elle ve görsel yolla yapılan bir muayene şeklidir. Vajinal sertliğinizi, kendiniz söylemeden doktorunuz kontrol esnasında görebilecektir. Ayrıca vulva, uterus, rektum, pelvis, vajina ve yumurtalık gibi üreme organlarınızın tümünün sağlık durumunu inceleyecektir.

Hekiminiz daha sonra görsel içi muayene yapmak isteyebilir. Görsel içi muayenede, vajinanın ve serviksin daha kolay görülebilmesi için spekulum isimli plastik bir alet tercih eder. Böylelikle tahriş, kızarıklık, yara ve şişme bozukluklar daha kolay tespit edilir. Ancak evli olmayan kadınların görsel iç muayene yaptırmadan önce mutlaka bekar olduklarını bildirmeleri gerekir.

Bekar kadınlar için görsel dış muayene yapılmalıdır. Pap testi de yine vajinal sertliklerin bulgusunda önem taşır. Böylelikle serviks ağzındaki kist türü sertliklerin iyi veya kötü huylu olup olmadıkları da ortaya çıkacaktır. Pap testi, spekulum ile muayene edilirken serviksten alınan bir örnek hücre ile yapılır.

Vajina Girişindeki Sertlikler Nasıl Tedavi Edilir?

vajinal sertlik tedavisi

Kadınların vajinal kistlerden korunması için mutlaka serviks hijyenine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü dışarıdan bulaşan birtakım enfeksiyonlar ve mikroplar da yine apse tipindeki sertliklere yol açabilir. Cinsel ilişkiye girişte gebelik düşünülmüyorsa mutlaka kondom kullanılmalıdır. Özellikle vajinal bölgesinde akıntı şikayeti olanların serviks bölgesini kuru ve temiz tutmaya çalışmaları oldukça önemli bir durumdur.

Serviks ağzında tanısı konulan sertliklerin tedavisinde büyüklükler önemlidir. Yani vajinal kistler, hekim tarafından küçük olarak görüyorsa herhangi bir müdahale edilmesine gerek yoktur. Dolayısıyla belirli bir büyüklüğün altındaki sertlikler ilaç tedavisi ile kendiliğinden zaman içinde kaybolur.

Hekiminiz sertliklerin geçmesi için her gün 4-5 kez vajinanızı sıcak su içinde tutmanızı önerebilir. Ancak vajinal sertlikler, her geçen büyüyorsa ve kadının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa cerrahi operasyon ile alınması gerekir. Vajinal sertlik ameliyatı aslında çok yoğun başvurulan bir tedavi yöntemi değildir. Çünkü vajinal sertliklerin hemen hemen hepsinin ilaç yöntemine tepki verdiği görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.