Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajina Kasılması

Vajina kasılması ya da diğer bilimsel adıyla vajinismus, vajinanın geliştirmiş olduğu bir savunma sistemi olarak belirtilebilir. Vajina kasılması, cinsel birliktelikte ağrılı ilişkiyi önlemek için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu bir yasak olarak gösterilebilir. Vajinusmus, vajina kaslarının kontrol dışı olarak kasılmış olması ve bunun sonucunda da meydana gelen fonsiyonel bozukluklar durumu olarak belirtilebilir. Penetrasyon yani vajina ve penisin birleşmesi durumu anında kadınlarda meydana gelen kasılma sebebiyle cinsel birlikteliğin zor bir hal alması hatta imkansızlaşması durumu olarak vajinusmusu tanımlayabiliriz. Bu durum hem fiziksel nedenlere hem de psikolojik nedenlere bağlı olduğu söylenebilir. Vajinusmus durumu kadınların korkusu halini alan durumlardan biridir. Bu durumun hem psikolojik hem de fiziksel sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Kültürel farklılık, toplumsal beklentiler ve kadınların cinsellik üzerine düşünceleri, vajinismus durumun ortaya çıkma oranı üzerinde etkilidir.

Vajina Kasılmasının Türleri Nelerdir?

01-14709179037808

İki farklı türü olan vajinismus durumunun türleri hakkında bilgiler aktaracağız. Öncelikle primer yani birincil vajinismus ve ikincil yani sekonder vajinismus durumlarının bu iki tür olduğunu belirtebiliriz. Bu iki tür arasındaki fark ise, primer vajinismus, kadında bir beklenti sonucu iyi bir cinsel birliktelik yaşayamama durumudur. Bunun nedeni olarak ağrı beklentisi gösterilebilir. Bir deneyimi olmayan kadının cinsel birliktelik denemeleri ilk birliktelik sırasında ağrı, acı gibi durumları deneyim etmesi sonucu meydana gelir. Vajina kasılması sorununa sahip olan kadınlar, cinsel birliktelik yaşamadan kendi durumlarının farkına varamamış olabilirler. Bunun nedeni olarak kadının cinsel birlikteliğin ya da vajinal penetrasyonun doğal bir olay olarak zor bir eylem olmadığı fikri veya da vajinusmustan bir haberinin olmayışı gösterilebilir. Vajina kasılması durumu basit bir olay değildir. Daha önceden cinsel birliktelik yaşamış kadınlarda sonradan meydana gelen vajina kasılması durumu da sekonder yani ikincil vajina kasılması olarak gösterilir. Bu tür vajina kasılmasında ise, doğum anında ya da daha sonra bir enfeksiyona yakalanma, travma benzeri fiziki nedenlerden dolayı ya da farklı psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir.

1.Primer Vajinismus (Birincil Vajina Kasılması)

Kadın eğer ilk cinsel birlikten itibaren olan süreçte hiçbir ağrısız cinsel birliktelik yaşayamadıysa bu duruma primer yani birincil vajina kasılması adı verilir. Bu genelde kadının ilk kez cinsel birleşme yapması durumunda ortaya çıkan bir olaydır. Giriş etkinliği gerçekleşmez ya da çok sorunlu bir giriş oluşur. Bu durum bir savunma mekanizması gibi giriş sırasında karşıda bir duvara çarpmak gibidir. Birincil vajina kasılması durumu, cinsel hayatın yer almadığı bir evliliğin temel sebebi olarak gösterilir. Birincil vajina kasılması durumu sadece ilk cinsel birleşme sırasında değil, jinekolog muayenesi sırasında da tespit edilebilir.

Bu durum kadınlarda başka kasların da kasılmasına ya da nefes almada sorunların ortaya çıkması gibi durumlara da neden olabilir. Bu kasılma süreci vajina içine giriş yapan şeyin çıkış yapması neticesinde kasların gevşemesi normale döner.

2.Sekonder Vajinismus (İkincil Vajina Kasılması)

Bu tür vajina kasılmaları, daha önceden yapılan cinsel birleşmeler sırasında bir ağrının meydana gelmemesi ancak bir zaman sonra bu ağrıların başlaması sonucu oluşan kasılmalardır. İkincil vajina kasılmaları, hayatlarının ilk cinsel deneyimlerinde bir ağrının meydana gelmiyorken, bir zaman sonra bu ağrıların yani vajina kasılmalarının meydana gelmesi durumudur. Bu durum, üriner enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, doğum ardından meydana gelen geçici pelvik sorunlar dolayısıyla meydana gelebilir. Bu ağrılar teşhis edilip tedavi edildikten sonra bazı ağrılar ve cinsel birleşme sorunları görülmeye devam eder.

İkincil vajina kasılması sebebi dolayısıyla meydana gelen ağrılar, genital kasların istenmedik şekilde kasılması ve bu kasılmaların şiddet ve sürelerinin çoğalması neticesinde tedavi edilmezse vajina kasılması durumu kötü bir hal alır. Ayrıca vajina kasılması durumu, kadınların orgazm olamamasına da neden olabilir.

Vajina Kasılmasının Nedenleri Nelerdir?

vajinismus

1.Kültürel Etkiler

Kültürümüzde cinsel eğitim sorunu olduğundan dolayı genç bireylerin cinsel anlamda doğru yanlışın ne olduğu konusunda bir fikirleri olmamaktadır. Çevreden edinilen yanlış doğru bilgilerle cinsel hayata merhaba derler. Bu yalan yanlış bilgiler de kuşaklar arası aktarım ile geçiş yapar. Bu şekilde de bir bilgi kirliliği meydana gelir. Bu bilgilerden biri de ilk cinsel deneyimin çok zor olduğu ve çok ağrının meydana geldiği ve ağrının meydana gelmesine neden olan kanamanın çok yoğun olduğu ve vajinanın kötü etkileneceği bilgisidir. Bu gibi bilgiler vajina kasılmasının en önemli nedenlerini oluşturur.

Yine kültürümüzle ilgili bir sorun olan cinsel yaşamın kadınlar için bir durum olmadığı ve sadece erkekler için olan bir durum olduğu fikri de bu nedenlerden biridir. Ülkemizde kız çocukları cinsellik üzerine gidememekte ve bu konu hakkında soru dahi soramamaktadır. Kızlar için sakıncalı olarak gösterilen bu durum vajina kasılmasının nedenlerinin oluşmasına sebep olur. Bu noktada kızların kendilerini bu konuya kapatmaları ve dışarıya açılmamaları ve erkeklere güvenmemeleri ve onlara yanaşmamaları vajinismus sebeplerindendir. Bu tür fikirler ile yetiştirilen kızlar vajina kasılması gibi durumlarla sık karşılaşmaktadırlar.

hd-genital-e-105640vo

2.Tıbbi Nedenler

Bunların dışında da ilaç kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı, doğum sonrası meydana gelen travmalar, kistler, vajinada oluşan enfeksiyonlar, yapılan cerrahi müdahalelerde sorunların meydana gelmesi, üreme sistemlerinde iltihapların oluşması, bireyin ağrı eşiğinin az oluşu gibi durumlar vajinal kasılmalara neden olan durumlardandır.

3.Psikolojik Nedenler

Bireyin geçmişinde cinsel taciz gibi sorunların meydana gelmesi, hamile kalma korkusu, doğum korkusu, cinsel birleşme sırasında oluşabilecek ağrı korkusu, depresyon, bireyin sosyal fobiye sahip olması, kişilik bozukluğu, olumsuz dini koşullanmalar, cinsel isteksizlik durumu, uyarılma sorunu, cinsel eğitimin baskılı olması, cinsel kimlik problemleri, diğer insanlardan duyulan olumsuz ilk gece hikayeleri, erkek cinsel organının korkulan bir hale getirilmesi gibi durumlar bireylerin vajinal kasılmalar yaşamasında etkili olan psikolojik nedenlerdir.

4.İkili İlişkide Sorunlar

Terk edilme korkusu, bağlılık problemleri, bireyin güven eksikliği yaşaması, partnerden gelen şiddet ya da şiddet beklentisi içinde olma, uyumlu olmayan eş ya da sağlıksız evlilik durumu gibi etmenler de vajina kasılmasına neden olan durumlardandır.

Vajina Kasılmasının Belirtileri Nelerdir?

Vajina kasılmaları farklı şiddetlerde meydana gelebilirler. Vajina kasılmalarının belirtileri de darlık sebebiyle yanma ve bir hassaslık meydana getirip daha sonrasında ise vajinal boşluğun tamamen kapanması durumu gibi ciddi sorunlara kadar ilerleyebilir.

  • Cinsel birliktelik sırasında daralma ve bununla meydana gelen yanma ve batma
  • Cinsel birliktelikte zorluk ya da bunu yapamama
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı ve sorun meydana gelmesi
  • Doğum, rahim alınması, ameliyat, menopoz gibi durumlardan sonra ilişkiye girmede rahatsızlık hissetme ve ağrının meydana gelmesi
  • Bir neden olmaksızın ilişki sırasında meydana gelebilen ağrı
  • Jinekologla muayene sırasında sorun yaşama
  • Bazı kas gruplarında spazm ve kasılma hissi
  • Oluşan ağrı sebebiyle cinsel birleşmeden kaçınma gibi durumlar vajinal kasılmaların belirtilerini oluşturur.

Vajina Kasılmasının Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

cinsel-sorunlar

Vajina kasılmasının tedavisi çeşitli farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Cinsel terapi, bilişsel olarak yeniden yapılandırma ve cinsel eğitim gibi teknikler vajina kasılmasının tedavisi için kullanılan yöntemlerdendir.

1.Kegel Egzersizleri

Vajina bölgesinde bulunan ve adına aşk kasları denilen pelvik taban kaslarının kasılma ve gevşemesi sürecini meydana getirir. Bu egzersizler ile vajinada bulunan kaslar üzerinde kontrol sağlama ve bunların kontrolünü geliştirmede etkililik kazanılmaktadır.

2.Vajinal Dilatasyon Egzersizleri

Bu egzersizler, mastürbasyon ya da kişinin kendini tatmin etmesi olayıdır. Hastanın kendi parmaklarını kullanarak ya da bu durum için üretilmiş olan plastik aygıtları kullanarak vajinanın içine giriş yapması durumudur. Bu durum kademeli olarak artar. Bir süre sonra vajina kasılması yaşayan birey kontrolü sağlayabilir. Bu aşamadan sonra cinsel birliktelik denenir.

3.Cinsel Eğitim

Vajina kasılması durumunun tedavisinde cinsel eğitim tedavinin temelini oluşturur. Cinsel birliktelikten korkan ve penetrasyon yani penisin vajinaya girişinden dolayı korku yaşayan kadının vajina kasılması durumunu engellemek ve bireyi eğitmek için en iyi tedavi yöntemi cinsel olarak eğitim vermektir. Kadın, kendi cinsel organının nasıl bir yapıda ve işlevde olduğu bilgisine sahip olması ile daha rahat olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.