Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajinada Yara

Vajinada yara halk tarafından rahim yarası ya da rahim ağzı yara olarak da bilinen servisit  jinekologların tarafınca en çok karşılaşılan jinekolojik sorunlardan biridir. Aynı zamanda son derece sık görülmesine rağmen kişiler tarafından ağızdan ağıza pek dolaşmaz. Bunun nedeni de sosyo kültürel etkenlerden dolayıdır. Bu yüzden bu durum çoğu kişi tarafından gizli tutulur. Hatta doktora bile gitmeye utananlar olabilir. Fakat bu durumdan çekinmemeleri ve uzman doktorlara gitmeleri tehlikelerin oluşmasını önleyebilir.

Rahim ağzındaki yaralar diğer bir deyişle servisit, rahim ağzı dokunun iltihabı demektir. Servisit genelde bir enfeksiyona bağlı gelişir, bazen de irritasyon veya travma sonrasında da ortaya çıkar. Kadınlarda büyük bir kısım, hayatlarının bir döneminde servisit problemine yakalanabilir. Yaşı her ne olursa olsun cinsel olarak aktif her kadın vajinal yaralar için uygun bir aday olabilir. Kasıkta ağrı ve vajinal akıntı olan kadınların büyük bir kısmında başka bir hastalık ile beraber veya tek başına servisit olabilir. Belirtileri başka birçok hastalığa benzediğinden dolayı ve belirgin yakınma yaratmadığından dolayı kişinin kendi kendine servisitten şüphe duyması zor olur. Genellikle diğer bir sebepten dolayı yapılabilen jinekolojik muayeneler ile fark edilebilir.

Vajina Yarası Belirtileri Nelerdir?

Vajina yaralarında kişiler genital bölgelerinde rahatsızlık ve ağrı hissi yaşayabilir. Bazı kadınlarsa vajinalarındaki bu ağrıları yanma, batma veya kaşıntı hissi olarak tarif eder. Bu problemlerin belirtileri hafif dereceden yoğun belirtilere kadar ve kadından kadına göre değişebilir. Aynı zamanda ilişki ya da hareketler ile kötüleşir veya oluşabilir. Yaralanma sonucunda meydana gelmiş olan vajinadaki yaralar genelde ani olarak ortaya çıkar ama bulaşıcı bir hastalık sebebi ile belirtiler nispeten yavaş gelişebilir.

Vajinada yara belirtileri genel olarak adet bitimlerinde vajinal akıntıda var olan artış, anormal olan vajina kanamaları, vajina yanması, ilişki sırasında ağrı, ilişki sonrasında kanama ve kaşıntı, idrar yaparken olan yanmalar ve bel ağrılarıdır. Hafif şiddette olan vakalarda herhangi bir belirti görülmez. Uzamış ve tedavi edilmemiş durumlarda spermlerin yaradan dolayı servikal kanala geçişinde zorluk yaşanacağından dolayı kısırlık oluşabilir.

Vajina Yarası Neden Olur?

Vajinada yara; vajina, içteki ve dıştaki labia, vajinal açıklık ya da vajinanın kendisi de dahil vulvanın, kısaca dış genital bölgenin yani görünen kısmın yapısında hasarlar ya da yaralanmalar sonucunda meydana gelebilir. Bazen de, vajinadaki ağrılar aslında vulvada yer alan başka bir bölgede olan yaralanmalar, hastalıklar ya da enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrılardan yansıyan ağrılar olabilir. Vulvada olan ağrılar ve rahatsızlıklar vajina yaralarının sık görülen bir sebebidir. Buna kimyasal kaynaklı ciltteki tahrişler, tekrarlayan enfeksiyonlar ve cinsel yollar ile bulaşmış olan hastalıklar da sebep olabilir. Vajina mantar enfeksiyonu, vücudun ya da rahmin, yumurtalık ve komşu organlar gibi başka bölgeleri etkileyen ve altta yatmış olan kronik hastalıklar da vajinal yaralar oluşumuna sebep olabilir. Sadece vajina yarası nadir olarak ciddi durumlara işaret eder. Lakin buna ani olarak ateşin yükselmesi, şiddetli olan ağrılar, titremeler veya taşikardi gibi belirtiler de eşlik ediyor ise hemen bir acil servise gitmek gerekir.

Genel olarak vajinada yara olmasının nedenleri enfeksiyon ve cilt hastalıklarından, vulva bölgesinde olan yapıların herhangi birinde hastalık ya da yaralanmalardan, Vulva bölgesinin cerrahi operasyona uğramasından, bu bölgedeki sinirlerin tahriş olmasından ve burada döküntü olmasından, menapoz sonrası vajinal kuruluktan, cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlardan, cinsel istismar sakatlanmalarından, maya enfeksiyonlarından, vajinismustan, deterjan ve sabun gibi kadınların çok kullandığı kimyasal maddelerin neden olduğu cilt tahrişlerinden ve yumurtalık kistlerinden kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda ise vajina yaraları hayatları tehdit edecek derecede ciddi sebeplerden kaynaklanabilir. Rahmin, vajinanın, serviks ya da başka komşu organların kanserleri ve kadının üreme organındaki enfeksiyonlar hemen değerlendirilmesi gerekli olan vakalardır.

Vajina Yarası Nasıl Geçer?

Vajina yaraları olan kadınlar gebe kalsalar bile düşük yapma tehlikesi bulunur. Ayrıca bu tür yara olan annelerin bebekleri akciğer ve göz enfeksiyonları olma riski daha fazla olur. Yapılacak bir jinekolojik muayene sayesinde vajina yarası oluşumu tespit edilebilir. Smear testi de vajina yarasının patalojik durumunu belirlemek amacıyla yapılır. Muayene sırasında rahim ağzının salgısından bir fırça ile örnek alınır ve patalojik olarak incelenir. Sonuca göre de hastadaki vajina yarasının önemli olup olmadığı ve tedavi yöntemleri de belirlenir.

Vajinada yara tedavilerinde uygulanabilen yöntemlerin arasında koterizasyon yani yakma, kriyoterapi yani dondurma ve de lazer tedavisi gelir. Tedavinin seçenekleri hasta ve yaranın durumu ve genişliğine bağlı olur. Her üç yöntemde de amaçlanan iltihaplı dokunun öldürülmesi olur. Koterizasyon yaranın ısı yardımı ile tahrip edilmesidir. Kriyoterapi, sıvı olarak karbondioksitin ve azot gazının yardımları ile hasta dokuların yıpratılması işlemidir. Lazer ise, hasta dokuların lazer aleti ile tahrip edilme işlemine denir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.