Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajinadan Ses Gelmesi Durumu Neden Olur?

Bazı kadınlar zaman zaman vajinal bölgeden ses geldiği şikayeti ile karşı karşıya kalırlar. Genellikle gebelik sonrası dönemde yaşanan bu sıkıntılı durum, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Eğer görülen sorun, gündelik yaşamınızı zora sokacak boyutta ise mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekebilir. Bu yazımızda vajinadan ses gelmesi durumuyla ilgili tüm detayları inceleyeceğiz.

Vajinal Gazlar Neden Kaynaklanır?

Doğrudan vajinanın esnek olması nedeniyle ortaya çıkan gaz rahatsızlıkları, normal doğum veya sezaryan ile doğum yapmış olan kadınlarda sıklıkla görülür. Cinsel birleşme esnasında vajinanın genişlemesi, hava akışına yol açar. O nedenle zaman zaman ses çıkışı problemi gözlenebilir. Toplumumuzda yaşamayan kişiler, genellikle normal gaz sorunu ile aynı belirtiler verebileceği kanısına düşebilirler. Halbuki vajinal gaz rahatsızlığı, farklı şekilde gelişir ve farklı belirtiler verir. Doğal, zararsız ve kokusuz olduğu için endişelenme gerektirecek bir durum yoktur. Ancak sıklıkla devam ediyor ve kendinizi husursuz hissetmenize yol açıyorsa mutlaka bir jinekoloğa gitmekte fayda vardır.

Vajinanın Genişlemesi Ses Çıkışına Neden Olur mu?

vajinadan ses gelmesi

Evli kadınların sıklıkla yaşadığı vajinal ses probleminin en yaygın sebebi vajinanın genişlemesi ve bollaşmasıdır. Bu nedenle vajinal bölgenin genişlemesi her açıdan ses problemine neden olabilir. Ayrıca aşağıdaki nedenler de yine ses oluşumuna etki edebilir;

 • İdrar kesesinde sarkma,
 • Büyük bebek doğurma,
 • İdrar kaçırma,
 • Rahim sarkması.

Vajinal Sesler Yaşamı Olumsuz Etkiler Mi?

vajinadan ses çıkışı

Genellikle vajinada gaz sıkışması nedeniyle çıkan sesler, zaman içinde kendiliğinden geçecektir. Ancak ileri düzeyde bir gaz problemi varsa cinsel performansın azalışına kadar sorun yaratabilir. Böylelikle kadının öz güveni azalarak ilişkide mutlu olması engellenebilir. O nedenle bu problem, kesinlikle unutulacak bir sağlık sorunu olarak algılanmamalı, mutlaka hekim kontrolünden geçilerek bir tedaviye başlanmalıdır.

Vajinadan Gelen Ses Nasıl Engellenir?

vajinal gaz

Yukarıda da bahsedildiği gibi vajinadan gelen sesler doğrudan vajinal kasların gevşemesi ve bollaşması nedeniyle gelişebilen bir sağlık durumudur. Dolayısıyla birtakım vajina daraltıcı estetik ameliyatlarla çözüme kavuşturulabilir. Tıp dilinde “vajinoplasti” ismi verilen operasyon ile vajina daraltılır. Böylelikle vajinanın penisi kavralayabilme düzeyi artırılarak hava girişi azaltılır.

Günümüzde vajinoplasti ameliyatı, hem evli hem de bekar kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Küçük operasyon genellikle gün içerisinde yapılarak tamamlanır. Daha sonra hastanın iki gün boyunca dinlenmesi önerilir. Ardından sağlıklı bir ilişkiye başlamak için ise 15 gün beklenir.

Tedavi Sürecinde Kegel Egzersizleri Faydalı Olur mu?

kegel egzersizleri

Vajinoplasti ameliyatı geçiren kadınlara genellikle operasyon sonrası kegel egzersizleri önerilir. Doğrudan vajinal kasların çalıştırılmasına etki eden egzersizler, üstelik ameliyat dışı sağlıklı yaşam adına da tercih edilebilir. Pelvik kas egzersizleri, leğen kemiği içinde yer alan ve 8 rakamını andıran bir şekildedir. Vajinal kasların çalıştırılması, zaman içinde hem vajinanın toparlanıp daha sıkı hale gelmesine hem de daha sağlıklı bir cinsel birliktelik gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Vajinal kasların tonusunu ve gücünü artırmak için en az 6 hafta boyunca devam edilmelidir. Kısaca kegel egzersizleri;

 • İdrar kaçırma problemlerinin önlenmesi,
 • Cinsel isteksizlik tedavilerinde,
 • Gebe kadınların normal doğuma hazırlık evresinde,
 • Orgazm etkililiğin artırılmasında,
 • Cinsel hazzın yükseltilmesinde,
 • Bağırsak, mesane ve idrar kese sarkma problemlerinin önlenmesinde,
 • Disparuni yani diğer deyişle ağrılı cinsel birlikteliklerin hafiflemesinde,
 • Vajinismus problemlerinin ortadan kaldırılmasında oldukça faydalıdır.

Kegel egzersizleri, gün içerisinde yapılabileceği gibi cinsel birleşme esnasında da uygulanabilir. Gün içerisinde yatarak yapmak istiyorsanız öncelikle mesaneyi boşaltın. Ardından yere uzanarak pelvik kaslarınızı sıkarak içinizden 10’a kadar sayın. Daha sonra kasları serbest bırakarak bir süre sonra yine aynı yöntemi deneyin. Egzersizleri günde sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 10’ar defa tekrarlayabilirsiniz. Cinsel birleşme esnasında yapmak istiyorsanız, penisi kavradıktan sonra pelvik kaslarınızı sıkmalısınız. Böylelikle eşinizle birlikte bir süre sonra uyum içinde olacak ve daha sağlıklı giden bir birliktelik yaşayacaksınız.

Kadınlar pelvik kaslarını bulmakta zorlanarak çoğu zaman karın veya uyluk kaslarını çalıştırırlar. Yapılan bu gibi yanlış egzersizler, hiçbir işe yaramayacağı gibi daha fazla yorulmanıza da yol açabilir. Pelvik kaslarınızı bulmak için idrarınızı yapma anını iyi dikkate almalısınız. İdrarınızı yaptıktan sonra vajinanızda bir kasılma hissedebilirsiniz. Bu aşamada meydana gelen kasılma, tam olarak pelvik kaslarınızın yaptığı kasılmadır. Kasları hissettiğinizi ve bulduğunuzu düşündüğünüz andan itibaren düzenli olarak kendinize bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.