Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 15 Doğal Tedavi Yöntemi

Kadınların en hassas bölgelerinden biri olan genital bölge, yapısı ile mikrop kapmaya müsaittir. Genital bölgenin dıştan içer doğru kıvrımlı oluşu ve çoğu zaman nemli olması sebebi ile özellikle mantar enfeksiyonları için iyi bir konak alanıdır. Mantar hücreleri karanlık, nemli ve sıcak alanlarda iyi ürer ve faaliyet gösterir. Kadınlarda genital bölgenin bir parçası olan vajina ağzı ve vajina içi enfeksiyonlar için en uygun yerdir. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmamak, çok partnerli ilişki yaşamak, kişisel hijyen ve temizliğe özen göstermemek, aşırı kimyasal içerikli vücut şampuanlar veya intim jeller kullanmak, naylon veya hava geçirmeyen iç çamaşırları giyinmek ve aşırı dar pantolon veya etekler vajinal enfeksiyonların oluşmasına neden oluyor. Biraz dikkat ederek ve uygulayacağınız birkaç basit yöntem ile vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Kadınların büyük bir çoğunluğunda görülen vajinal enfeksiyonlar için birçok doğal tedavi yöntemi bulunuyor. Bu yazıda sizlere doğal ve pratik tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 15 Doğal Tedavi Yöntemi

Vajinal enfeksiyonlar kadınların en az % 75’inde en az bir defa meydana gelen bir sorundur. Vajinal enfeksiyonlar çoğunlukla mantar kaynaklıdır. Bu enfeksiyonlar kendilerini vajinada kaşıntı, kuruluk ve akıntı şeklinde gösterir. İlerlemiş vajinal enfeksiyonlarda ise vajinada yaraların görülmesi, şiddetli kaşıntı ve kanamalara da rastlanır. Genital bölgeden bulunan mantar hücreleri; aşırı stres, psikolojik sorunlar, bağışıklığın düşmesi, yoğun antibiyotik kullanımı ve sık partner değiştirmekten dolayı faaliyete geçer ve vajinal enfeksiyonlar olarak kendini gösterir. Kadınlarda görülen vajinal enfeksiyonlar eğer kadın partnere sahip değil ise tekil olarak, eğer bir partneri var ise de çiftli tedavi yöntemi uygulanarak geçirilmeye çalışılır. Bizler sizlere bu yazıda evde çok pratik şekilde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1. Hint Bektaşi Üzümü

Hint bektaşi üzümü halk arasında ” amla ” olarak adlandırılır. Bu üzüm yoğun oranda C vitamini içerir. Vajinal enfeksiyonların önlenmesinde vücut direncinin yüksek olması gerekir. Hint bektaşi üzümü de vücudun ihtiyacı olan direnci sağlar. Hint bektaşi üzümünü birkaç madde ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Hint üzümünün tozundan birkaç kaşık bir kaseye alın ve içine yeterli miktarda bal ekleyin. Bu karışımı haftada en az 2 defa yiyerek vajinal enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

2. Bal

Bal içeriğinde yoğun oranda doğal şeker bulundurur. Ayrıca balın temizleyici ve koruyucu özelliği vardır. Hakiki balı vajinal enfeksiyon bulunan bölgeye sürerek biraz bekletin daha sonra yıkayarak o bölgedeki mantarların çoğalmasını önleyebilirsiniz.

3. Safran

Safran oldukça pahalı bir baharat olmasının yanından antiseptik ve antioksidan özelliği bulunuyor. Bu yönü ile vajinal enfeksiyonlar tedavisinde çok etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi yönü ile de vajinal enfeksiyonlar tedavisinde fayda sağlıyor. 1 çay kaşığı safranı çeyrek bardak suya ekleyin ve bu karışımı kaynatın. Karışımda su azalınca tekrar 1 bardak suya ekleyin ve aralıklarla bu suyu tüketin. Kısa sürede vajinal enfeksiyonun azaldığını göreceksiniz.

4. Yoğurt

Yoğurt yoğun oranda probiyotik içerir. Probiyotikler mantarların vücutta üremesini engeller. Vajinal enfeksiyonlardan korunmak isteyen kişilerin mutlaka yoğurt tüketmesi gerekir. Hem vücut direnci aratacak hem de vajinal enfeksiyonu doğal olarak tedavi edeceksiniz.

5. Elma Sirkesi

Vajinanın ortamı asidiktir ve vajinal enfeksiyonlar asidin azalması ile ortaya çıkar. Elma sireksinin antiseptik ve asidik özelliği vajinanın florasının dengelenmesine fayda sağlar. Vajinal enfeksiyonlar ve buna bağlı vajinal iltihaplanmalarda elma sirkesi oldukça uygun bir bitkisel tedavi yöntemidir. Elma sirkesi ile tedavide vajina ortamının PH sı yerine gelir. Aynı zamanda vajinadaki kötü kokunun da önüne geçilir. Elma sirkesini vajinal enfeksiyon tedavisinde kullanmak için; doğal elma sireksi ve saf suyu eşit miktarda karıştırın ve haftada iki defa vajinal duş şeklinde uygulayın. Ya da 1 litre suya yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyerek günde 2 bardak için . Bu şekilde kısa sürede vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

6. Papatya Çayı

Papatya çayı cildi temizleme özelliği bulunur. Vajinal enfeksiyonlarda sorunlu bölgeyi mikroptan arındırmak için papatya çayı kullanılabilir. Demlenmiş ve soğutulmuş papatya çayını pamuk yardımı ile vajinaya önden arkaya doğru sürün. Bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.

7. Nar

Nar kırmızı bir meyve oluşu antioksidanlar açısından çok yoğun olduğunu gösterir. Sürekli olarak tüketilen narın vücut direncini arttırdığı da biliniyor. Narın hem kabuğu hem de tanelerini tüketerek vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Nar suyunu günde en az bir bardak içebilirsiniz. Nar kabukları ve tane karabiberi öğüterek macun haline getirin. Bu karışımı su ile karıştırarak tüketirseniz vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

8. Karbonat

Karbonatın faydası olmadığı bir yer biliyor musunuz? Önemli bir temizleyici olan karbonat vajinal enfeksiyonlar tedavisinde doğal bir yöntem olarak tercih edilebilir. 1 litre suya 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek günde 1 defa vajinal duş almanız vajinal enfeksiyonları giderecektir.

9. Çemen Otu Tohumları

Çemen otunun tohumları bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında genital bölgedeki PH yı düzenler ve östrojen seviyesinin artmasını da sağlar. Bu özelliği ile vajinal enfeksiyonlarda doğal olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Vajinal enfeksiyonlar tedavisinde, 2 yemek kaşığı çemen otu tohumunu 4 su bardağı su ile kaynatın. Soğumaya bıraktığınız karışımı süzdükten sonra, vajinaya aralıklarla uygulayabilirsiniz. Dilerseniz çemen otu tohumlarını toz haline getirip balla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

10. Bitki Yağları

Bitkilerin özünde bulunan doğal yağlar vajinal enfeksiyonlar tedavisinde sıkça kullanılıyor. Bu amaçla steril bir küveti yarıya kadar su ile doldurun. Ardından birkaç damla çay ağacı yağı ile kekik yağın damlatın. Bu suyun içerisine oturarak vajinal enfeksiyonların azalmasını sağlayabilirsiniz.

11. Hint Leylağı

Hint leylağının antiseptik özelliği vardır. Bu özelliği ile vajinada kaşıntı ve iltihabı önler. Hint leylağının yapraklarını suda kaynatın ve bu suyu dinlendirin. Dinlenmiş suyu vajinal duş yaparak vajinaya uygulayabilirsiniz.

12. Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak aynı zamanda anti septik özelliği ile de bilinir. Sarımsağın anti fungal özelliği ile vajinal enfeksiyonlarda baş ağrıtan mantarların da yok edilmesinde çok etkilidir. 1 baş sarımsağı ezdikten sonra 1 kase yoğurda karıştırarak vajinaya pamuk ile uygulayarak vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

13. Okra

Vajinal enfeksiyonlar sıklıkla kullanılan bir bitki olan okra iltihap giderici özelliği ile bilinir. 100 gram okrayı yarım litre suda kaynatarak dinlendirin. Bu karışımı günde 3 defa su ile seyrelterek içerseniz vajinal enfeksiyonlardan doğal olarak kurtulabilirsiniz.

14. Lavanta

Lavantada doğal yağlar bulunmasından dolayı vücudu dışarıdan gelecek olan toksinlere karşı korur. Vajinal enfeksiyonların bulunduğu alana birkaç damla lavanta yağı veya lavanta suyu uygulamak bu bölgenin temizlenmesine ve vajinal enfeksiyonlardan arındırılmasını katkı sağlar.

15. Altın Mühür Otu

Altın mühür otu içeriğinde berberin ve hidrastin bileşikleri bulundurur. Bu bileşikler antioksidan özelliğindedir. Vajinal enfeksiyonların meydana gelmesine neden olan bağışıklık sistemi düşüklüğünde bu bitkinin tüketimi olumlu etkide bulunur. Aynı zamanda temizleyici özelliği de vardır. Altın mühür otu, ekinezya ile karıştırılarak çay olarak tüketilmesi önerilir. Ya da altın mühür otunu kapsül şeklinde tüketmek Vajinal enfeksiyonlardan korunmaya fayda sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.