Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Dönem dönem bile olsa hemen hemen her kadının yaşadığı vajinal enfeksiyon, kolay tedavi edilebilir bir rahatsızlık olsa da belirtileri nedeniyle kimi zaman son derece rahatsız edici olabiliyor. Vajinada yanma, kaşıntı, koku, akıntı, idrar yaparken ya da cinsel ilişki esnasında acı hissi gibi belirtileri olan vajinal enfeksiyon birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Vücudun diğer parçaları gibi bakteri, virüs ya da mantar gibi mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonlar vajinada da ortaya çıkabilir.

Özellikle yaz aylarında havaların ısınmasıyla ter gibi vücut salgılarının artması ve mikroorganizmaların üremesi için uygun nemli ortamın sağlanması kolaylaşır. Bu da vajinal enfeksiyon riskini arttırır. Havluların sık sık yıkanmaması, temizliğinden emin olunmayan umumi tuvaletlerin kullanılması gibi nedenlerde vajinal enfeksiyona sebebiyet verebilir. Biz de bu listemizde sizler için vajinal enfeksiyon tedavisinde kullanabileceğiniz doğal yöntemleri sıraladık. Gelin evde uygulayabilen yöntemler ile vajinal enfeksiyonun nasıl iyileştirilebileceğini beraber inceleyelim.

Vajinal Enfeksiyonlar için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1. Sarımsak İle Vajinal Enfeksiyon Tedavisi

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Sarımsağın mantar gibi birçok farklı mikroorganizmanın en büyük düşmanı olduğunu ve hastalanmamak için sık sık tüketmemiz gerektiğinden sıkça bahsediyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten enfeksiyonları geçirmeye kadar birçok farklı soruna derman olan sarımsak vajinal enfeksiyon tedavisinde de kullanılabilir. Bir diş sarımsağı soyup ortasındaki biraz daha sulu kısmı bir çatal yardımı ile delerek açığa çıkartmakla başlayın.

Bu sarımsağı hem hijyen açısından hem de daha sonrasında çıkarmayı kolaylaştırmak açısından bir parça gazlı beze sarın ve bu bezi vajina içerisine yerleştirin. 3 gün boyunca gece yatmadan önce bu işlemi uygularsanız vajinal enfeksiyonun iyileştiğini fark edeceksiniz. Ayrıca bu işlemi sarımsağın suyunu bir tampona emdirerek de gerçekleştirebilirsiniz.

2. Lavanta Yağı İle Vajinal Enfeksiyona Çözüm

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Lavanta yağı gibi enfeksiyonları tedavi etme etkisi olan uçucu olan yağlar vajinal enfeksiyon tedavisinde sıklıkla kullanılır. Küvette banyo yaparken suyun içerisine biraz lavanta yağı koymak hem vajinal enfeksiyon oluşumunu engelleyecek hem de enfeksiyonu tedavi edecektir. Lavanta yağından birkaç damlayı tampon ya da pedlerinize damlatarak da kullanabilirsiniz.

3. Vajinal Enfeksiyona Karşı Yoğurt

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Vücudumuza aldığımız bazı mikroorganizmalar faydalı bazıları ise zararlıdır. Laktobasiller ismi verilen bakteriler vücudumuzun hemen her yerinde bulunurlar ve diğer birçok bakterinin üremesini engellerler. Yoğurt da içeriğinde bol miktarda probiyotik laktobasil içerir.

Bu bakteriler hem yarattıkları asitli ortam sayesinde hem de hücre zarına tutunmaları ile diğer bakterilerin üremesini engelleyerek aslında vücudumuza bir koruma kalkanı oluştururlar. Bu nedenle vajinal enfeksiyon tedavisinde bol bol yoğurt yemek faydalı olacaktır. Hatta yapabiliyorsanız yoğurdu evde mayalamak ve suyunu dahi içmek çok daha etkili olacaktır.

4. Elma Sirkesinin Vajinal Enfeksiyon Tedavisinde Kullanımı

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Elma sirkesinin pH dengeleyici etkisi sayesinde çok farklı alanlarda kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Vajinal enfeksiyon tedavisi de elma sirkesinin kullanıldığı alanlardan biri. Hem antiseptik ve pH düzenleyici etkisi ile tedavi etmesi hem de vajinal kokuyu gidermesi ile vajinayı yıkamak için elma sirkesi kullanılabilir. Saf su ile çiğ elma sirkesini eşit miktarda karıştırıp günde 1- 2 defa enfeksiyonu geçirmek için kullanın. Ayrıca bir bardağa iki yemek kaşığı sirke eklediğiniz karışımı da içerek kullanabilirsiniz.

5. Papatya Çayı İle Vajinal Enfeksiyon Temizliği

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Eğer mantar kaynaklı bir vajinal enfeksiyon yaşıyorsanız papatya tedavide en çok işinize yarayan bitkilerden biri olabilir. Kaynar suda demleyeceğiniz gerçek papatya çayını vajina temizliğinde kullanabilirsiniz. Soğumasını beklediğiniz papatya çayını bir pamuk yardımı ile önden arkaya olacak şekilde vajinayı silmekte kullanın. Papatya çayı içeriği sayesinde bölgeyi temizleyecek ve enfeksiyonun geçmesinde yardımcı olacaktır.

6. Vajinal Enfeksiyona İncir Kürü

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

İncirin vücuttaki toksinleri uzaklaştıran özelliği ile enfeksiyonlara iyi geldiği bilinmekte. Bu nedenle vajinal enfeksiyona yakalanmamak ya da vajinal enfeksiyon tedavisi için incir tüketmek faydalıdır. Ayrıca banyan ağacı ismi verilen ağacın kabuğu ile inciri mutfak robotundan geçirerek bir karışım elde edebilir ve bu karışıma su ekleyip, vajina için yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz.

7. Maydanoz Tedavisi

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Maydanoz da vajinal enfeksiyon tedavisin kullanılan bir diğer bitkidir. Bir demet maydanozu su da kaynatıp, suyunu süzün. Kaynamış maydonuzu ufalayıp bir gazlı bezin içerine sarıp genital bölgeye yerleştirerek kullanabilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra maydanozu alıp kaynamış su ile bölgeyi yıkayabilirsiniz. Bu işlemi günde birkaç kez uygularsanız vajinal enfeksiyonun giderilmesini sağlayacaktır.

8. Karbonatın Vajinal Enfeksiyon İçin Kullanımı

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Karbonatı vajinal enfeksiyonu temizlemek için kullanabilirsiniz. Hem enfeksiyondan korunmak için genel bir temizlik amacıyla hem de enfeksiyonun giderilmesi için haftada bir, 1 litre kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı karbonat karıştırarak genital bölgeyi yıkayabilirsiniz.

9. Vajinal Enfeksiyona Safran

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 9 Doğal Tedavi

Safran, antioksidan ve antiseptik özelliği sayesinde vajinal enfeksiyon tedavisinde kullanılabilir. 1 su bardağının dörtte biri kadar su ile 1 çay kaşığı safranı karıştırarak kaynatın. Elinizde bir yemek kaşığı karışım kalana kadar devam edin. Bu karışımı 3 eşit parçaya bölün ve gün içerisinde eşit miktarda su ile karıştırarak 3 kez için. Vajinal enfeksiyonun temizlendiğini fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.