Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajinismus Tedavileri

Vajinismus pek çok kadının yaşayabildiği bir problem olmaktadır. Genel olarak vajinismus, vajina girişinde bulunan kasların kişinin istemi dışında kasılması neticesinde cinsel ilişkinin ya ağrılı olması ya da hiç olmaması haline verilen bir isimdir. Bu tip vajina refleksleri cinsel ilişki sırasında, tampon nedeni ile, doktor muayenesinde ya da kişinin kendi parmağı ile denemelerinde tetiklenebilir. Bu durumda ortaya bir şekilde spazm çıkar ve vajina girişi kapanır. Bu şekilde de cinsel ilişki mümkün olmayan bir hale gelir. Yine de cinsel ilişkiye devam edilmesi durumlarında da ağrı ortaya çıkar. Ancak olayın bitmesinin hemen ardından kaslar yeniden gevşer ve eski normal haline geri dönüş olur. Her kadında vajinismus farklı şekillerde meydana gelebilir. Bazen vajinismus yalnızca cinsel ilişki sırasında olur. Ki böyle durumlarda kadınlar herhangi bir doktor muayenesinde ya da tampon kullanımında herhangi bir sorun ile karşılaşmazlar. Bazı kadınlar ise vajinaya hiçbir nesnenin girmesine hiçbir şekilde izin vermeyebilirler. Hatta bazıları yalnızca o da kısmen olarak penisin girişine müsaade ederler ancak böyle bir durumda da ilişkide bir takım ağrılar görülebilir.

Ancak kadınlarda vajinismus görülme oranı tam olarak bilinemiyor. Fakat bu oranın %10 civarında olduğu uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Hatta pek çok farklı rapor bu konuya dair pek çok farklı istatistik de sunuyor. Elbette bu oranın tam olarak bilinememesinde çiftlerin bu durumu bir utanç kaynağı olarak düşünüp gizli tutmalarının da etkisi bir hayli büyük. Tabii böyle bir düşünce olduğunda da tıbbi bir yardım alarak tedavi olunması iyice zorlaşıyor. Oysa dünya üzerinde pek çok toplumda pek çok kadında vajinismus rahatsızlığının farklı formları görülebiliyor.

Vajinismus

Daha önce bir cinsel ilişki yaşamış ya da yaşamamış her kadında vajinismus görülme ihtimali bulunuyor. Buna karşılık pek çok kadın vajina kaslarının istemleri dışında bilinçsiz bir şekilde kasılmasını sürpriz olarak karşılıyor. Hatta kadınlar cinsel anlamda bir çeşit istek duyduklarında dahi cinsel ilişkinin gerçekleşmesi mümkün olmayabiliyor. Elbette böyle bir şeyin olmasının temelinde etrafta duyulan yanlış ve gerçeği yansıtmayan mesajların bilinçaltına farkında olunmayarak yerleşmesi yatıyor. Bunun neticesinde de vajinanın çevresinde bulunan kaslar refleks olarak kasılıyor. Bu tip mesajların da kaynağı aslında ağrı korkusu yaşanması, hamilelik korkusu yaşanması, aşırı heyecan, seks eğitiminin olmayışı, çok tutucu ya da dengeli olmayan eğitim, ev içindeki şiddet ortamı, aile veya ebeveyn korkusu ya da güvensizlik gibi çok farklı nedenler yer alabiliyor.

Elbette bazı hallerde tıbbi ya da fiziksel bir takım durumlar nedeni ile de vajinismus görülebiliyor. O yüzden de vaijinismus tedavisi için en doğru ve en uygun tedavinin yapılabilmesi için öncelikle bu fiziksel ya da tıbbi durumların ortadan kaldırılması gerekiyor. Cinsel ilişkinin ağrılı bir şekilde gerçekleşmesinin altında pelvis iltihabı, over kisti, vulvodiniya, vestibulodiniya, mesane enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonları, vajina kuruluğu, vajine atrofisi, doğum travmaları, vulva kanseri, vajinal enfeskiyonlar, deri hastalıkları ya da romatizmal hastalıklar gibi nedenler yatabiliyor.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

1- Himenin Alınması

Vajinismus Tedavisi

Bazı kadınlar vajinismusları olduğunda kızlık zarlarının alınması ile sorunlarının son bulacağını düşünüyorlar. Aslında durum tam olarak böyle değil. Bazı hallerde kızlık zarının alınması daha fazla soruna yol açabiliyor. Genelde kızlık zarı alındığında daha çok ağrı ortaya çıkıyor, çünkü nedbe dokusu oluşuyor. Tabii bazı durumlarda eğer rijit ya da kalın himen var ise cerrahi müdahale uygulayarak alınması gerekebiliyor. Tabii bu gereklilik de tam anlamı ile vajinismusun ortadan kalkacağını gösteremiyor. Yine vajiinismus rahatsızlığı bazı değişkenlere bağlı olarak kalabiliyor.

2- Psikoterapi

Psikoterapi

Psikoterapi vajinismustan kurtulmak için etkili olabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Öncelikle gevşemenin öğrenilmesi gerekir. Gevşemeyi bilmeyen birinin gevşeme mesajları iletildiğinde bunu yapabilmesi mümkün değildir. O yüzden de aslında psikoterapi de tek başına etkili bir metot olmayabilir. Hatta gevşemeyi bilmeyen birinin bunu başaramamak üzerine hissettiği korku anksiyete gibi bir problemi de beraberinde getirebilir. Buna bağlı olarak da kalp atışlarında bir artış görülür, kişinin kasları gerilir, solunumunda bir yüzeyselleşme oluşur ve tansiyonu da istemsiz olarak yükselebilir. Vajinismusta pelvik tabanındaki kaslar istemsiz olarak kasıldığı için psikoterapi tedavisinde de özellikle bu kasların gevşemesine yönelik bir yol izlenmesi gerekir. Eğer doğru ve etkili bir psikoterapi uygulanır ise sonuç almak mümkün hale gelebilir.

3- Bilişsel Yaklaşımlar

Mutlu Çift

Aslında vajinismusun altında yatan bazı bilinçaltı sebepler vardır. Bunlar genellikle kişinin daha önceden duyduğu ve bilinçaltına kazıdığı yanlış, saçma ve ürkütücü bilgilere dayanır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde bilişsel yaklaşımların da önemi bir hayli büyüktür. O yüzden vajinismus yaşayan kadına genital organ hakkında, kızlık zarı yani himen hakkında, vajina yapısı hakkında, ilk ilişki ve cinsellik hakkında detaylı bir bilgi aktarımı yapılması gerekir. Bu bağlamda verilen her türlü detaylı bilgi hastanın vajinismusu yenebilmesi ve bilinçaltındaki yanlış bilgileri yok edebilmesi için bir hayli etkili hale gelmektedir.

4- Egzersizler

Egzersizler

Egzersizler vajinismus rahatsızlığından kurtulmak için en önemli tedavi yöntemleri arasında yer alırlar. Egzersiz olarak vaijinismus tedavisinde pek çok farklı egzersiz kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi kegel egzersizleridir. Bu egzersiz çeşidinde pelvis tabanındaki kaslarının güçlendirilmesine ve kontrol edilebilmesine yönelik bir takım çalışmalar yapılır. Özellikle problemin temeline hükmettiği için kegel egzersizi en önemlilerinden bir tanesi olmaktadır. Bunların haricinde elbette solunum egzersizleri de bir hayli önemlidir. Bu egzersiz çeşidi ile birlikte kişinin kendi solunumunu kontrol etmesini sağlamaya yönelik bir takım çalışmalar hayata geçirilir. Pek tabii gevşeme egzersizleri de vajinismus tedavisi için önemli bir yere sahiptir. Çünkü vajinismusun olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmek için kadının vücudundaki tüm kaslara hükmetmesini ve onları gevşetebilmesini öğrenmesi gerekir. Bu tip gevşeme çalışmalarını öğrenmeye yönelik egzersizlere de gevşeme egzersizleri ismi verilir. Botoks uygulaması da vajinismusu kısa süreli tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Genellikle bu işlem kadınlara genel anestezi altında iken yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi iki ay ile altı ay arasında sürmektedir. Ancak botoks uygulaması yan etki olarak kadınlarda idrar kaçırması gösterebilmektedir. Bir de bu işlemin etkisi bittikten sonra vajinismusun tekrar görülebilme ihtimali bulunur. Benzer şekilde vajinal dilatatörler kullanılarak da kişi kendi kendini eğitme, gevşetme ve tedavi etme yöntemini kullanabilir.

5- Fizyoterapi

Fizyoterapi

Vajinismus rahatsızlığının tedavisinde fizyoterapi yani fizik tedavi son dönemlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu fizyoterapi uygulamaları ile birlikte pelvik tabanındaki kasların gevşekliğine bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırmaları, pelvis iltihabı ve benzeri hastalıklar, hamileliğin öncesinde ya da sonrasında oluşan kaslarda bir takım güçsüzlükler tedavi edilebilmektedir. Ancak fizyoterapiden gereken etkiyi görebilmek için kesinlikle tedavinin çok ehil kişiler tarafından yapılması ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Bunun için de fizyoterapiyi uygulayacak olan hastanenin ya da sağlık merkezinin donanım açısından da gelişmiş olmasında fayda vardır. Ancak fizyoterapi sayesinde pek çok kadınsal ve vajinal rahatsızlığa çözüm bulabilmek mümkündür. Yine de elbette vajinismusun nedeni tam olarak tespit edildikten sonra ona göre bir tedavi yöntemi izlenilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.