Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vajinit Tedavisi, Nasıl Geçer?

Vajinit, vajinada meydana gelen iltihaplanmadır. Bu durum, akıntı, boşalma, kaşıntı ya da acı gibi problemlere neden olabilir. Bu durum genelde, vajinanın normal dengesindeki bakteriyel ya da enfeksiyon nedeniyle oluşan değişim ile olur. Vajinit, menopoz sonrası estrojen seviyesinde azalmanın sonucu da olabilir.

En yaygın vajinit türleri şu şekildedir.

 • Bakteriyel Vajinozis: Vajina içinde normal şekilde bulunan organizmaların birinin aşırı büyümesi sonucu bakteriyel vajinozis meydana gelir.
 • Mantar Enfeksiyonları: Candida albicans olarak bilinen ve kadınların genital bölgesinde sıklıkla doğal bir şekilde bulunan bir mantar türü nedeniyle oluşur.
 • Trikomoniyaz: Bu duruma genelde bir parazit neden olur. Ve bu parazit, yayın olarak cinsel birleşme sırasında geçer.
 • Vajinal Atrofi (Atrofik Vajinit): Bu durum, menopoz sonrası estrojen seviyesinin düşmesi sonucu oluşur.

Vajinit tedavisi seçenekleri, bireyde görülen vajinit türüne göre değişir.

Vajinit Semptomları

Vajinitin bazı işaret ve semptomları bulunur. Bu işaret ve semptomlardan bahsedecek olursak;

 • Vajinadaki renk, koku ya da vajinadan gelen akıntı miktarındaki değişim,
 • Vajinada kaşıntı ya da tahriş oluşması,
 • Cinsel ilişki sırasında acı oluşması,
 • İdrar yaparken acı hissetme,
 • Hafif vajinal kanama ya da damlama oluşması.

Vajinal akıntının belirtileri, bireyde ne tür vajinitin olduğunun göstergeleri olabilir. Bunun örneklerini sıralamamız gerekirse;

 • Bakteriyel Vajinozis: Bu türde, grimsi-beyaz ve kötü kokulu bir akıntı oluşabilir. Koku genellikle balık gibi kokmak gibi tanımlanır. Bu koku, cinsel birleşmenin ardından daha da belirgin hale gelebilir.
 • Mantar Enfeksiyonları: Bu türün en yaygın semptomu, kaşıntıdır. Ancak, diğeri gibi bunda da beyaz ve yoğun, süzme peynir gibi bir akıntı meydana gelebilir.
 • Trikomoniyaz: Trikomoniyaz adı verilen bir enfeksiyon, grimsi sarı ve bazen de köpüklü akıntıya neden olabilir.

Vajinit Nedenleri

Vajinitin nedenleri de, bireyin sahip olduğu vajinit türüne göre değişmektedir.

Bakteriyel Vajinozis

Vajina içinde normal şekilde bulunan organizmaların birinin aşırı büyümesi sonucu meydana gelir. Genellikle, vajina içindeki iyi bakteriler, (laktik asit bakterileri) kötü bakterilere, (anaeroblar) sayıca üstün gelmektedirler. Eğer, anaerobik bakteriler, çok sayıda bir hal alırsa, bu bakteriler, dengenin bozulmasını ve bu yolla da bakteriyel vajinozisin meydana gelmesine neden olurlar. Bu tür vajinitler, cinsel birleşme ile ilişkilidir. Özellikle de çok sayıda partnerle birlikte olunan ya da yeni bir partnerle olunan cinsel birleşmelerle ilişkilidir. Ancak bu tür, aynı zamanda cinsel olarak aktif olmayan kadınlarda da meydana gelmektedir.

Mantar Enfeksiyonları

Bir mantar enfeksiyonu, vajinada bir mantar organizmasının aşırı büyümesi sonucu meydana gelir. Bu mantar türü genelde, Candida Albicans’dır. Ayrıca, oluşan çoğu mantar enfeksiyonlarına neden olan Candida Albicans, vücudun diğer nemli bölgelerinde, ağızda, deri kıvrımlarında ve tırnak yatakları gibi alanlarda da enfeksiyon oluşmasına neden olurlar. Mantarlar ayrıca, pişiğe de neden olurlar.

Trikomoniyaz

Trikomoniyaz, trikomonas vajinalis adı verilen tek hücreli bir mikroskopik parazitin neden olduğu ve yaygın olarak cinsel birleşme ile oluşan enfeksiyon türüdür. Bu organizmalar, zaten enfekte olmuş biri ile yapılan cinsel birleşme sırasında yayılır. Erkekler genelde, idrar yollarından enfekte olurlar. Ancak semptomları yoktur. Kadınlarda, trikomoniyaz, genelde vajina enfeksiyon olur. Ve genellikle semptomlara neden olur.

Enfekte olmayan Vajinit

Vajinal spreyler, antiseptik su kullanımı, parfümlü sabunlar, kokulu deterjanlar ve sperm öldürücü ürünler, vajina dokularını ve vulvayı tahriş edebilir ya da alerjik reaksiyona neden olabilirler. Yumurtalığın cerrahi müdahale sonrası ya da menopoz sonrası hormon dengesini düşürmesi sonucunda vajina zarında oluşan incelme, vajinada kaşıntı ve yanmaya neden olabilir.

Vajinit Risk Faktörleri

Vajinit oluşma riskini arttıran faktörler;

 • Hamilelik, doğum kontrol hapları ya da menopoz ile ilişkili olarak hormonal değişiklikler,
 • Cinsel aktiviteler,
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olması,
 • Antibiyotikler ve steroidler gibi ilaçlar,
 • Kontrol edilmeyen diyabet,
 • Köpüklü banyo, vajinal spreyler ya da vajinal deodorant gibi hijyenik ürünlerin kullanılması,
 • Antiseptik su kullanımı,
 • Nemli ya da dar giysilerin giyilmesi,
 • Doğum kontrol için döl yatağı aygıtının kullanılması gibi risk faktörleri vajinite neden olabilecek bazı durumlardır.

Vajinit Oluşumunu Engelleme

Trikomonas vajinit, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel birleşme sırasında bulaşır. Bu enfeksiyonun oluşumunu engellemek için aşağıdaki önergeler takip edilebilir;

 • Seks yapmamak,
 • Sadece bir ve enfekte olmamış bir partner ile seks yapmak,
 • Sürekli olarak, cinsel birliktelik sırasında partnerin spermisidli ya da spermisidsiz lateks prezervatif kullanımı,

Vajinitin engellenmesi için yapılması gerekenler ise;

 • Genital bölge ve çevresinin temiz ve kuru tutulması,
 • Tahriş edici sabun, banyo için katkı maddeli ürünler, vajinal spreyler ve antiseptik suların kullanımından kaçınmak,
 • Pedlerin ve hijyenik bezlerin sık sık değiştirilmesi,
 • Nem tutmayan ve gevşek pamuklu iç çamaşırı giyin. Naylon olan iç çamaşırlarından kaçının.
 • Yüzme sonrası ıslak yüzme kıyafetlerinin içinde oturmak yerine kuru elbiselerinizi hemen giymenizde fayda olacaktır.

Vajinit Teşhisi

Birey vücudunda görülen semptomları doktoruna anlattıktan sonra, doktor, jinekolojik muayene eder ve genital bölgenin, vajina bölgesinin ve rahim boynu kısmının dış kısmını iltihap ve anormal akıntının olup olmadığını incelemek için muayene eder.

Eğer vajina kısmında grimsi beyaz bir akıntı varsa, doktor bakteriyel vajinozis tanısı koyabilir. Bu vajina akıntısı balık kokusu yayabilir. Doktor pH çubuğu ile akıntının asiditesini ölçebilir. Genelde vajinal sıvılar, 4.6 ve daha az bir pH dengesine sahiptir. Bakteriyel vajinozis, bu dengeyi bozarak yüksek pH değerlerine neden olur. Ayrıca doktor, bu sıvıdan biraz örnek alarak mikroskop altında inceleyebilir.

Eğer vajina iltihaplanmış ve vajina ve vajina deliği etrafında beyaz bir akıntı var ise doktor, Candida vajinitinden teşhisi koyabilir. Doktor, vajinal akıntıdan biraz örnek alarak, laboratuvarda mikroskop altında inceleyebilir.

Doktor, mikroskop altında incelediği vajinal akıntı sonucu trikomonas vajinit teşhisi koyabilir. Çünkü, trikomanas enfeksiyonları, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara göre daha muhtemeldir. Doktor ayrıca, bel soğukluğu, klamidya, frengi ve HIV içinde bireyi test edebilir.

Vajinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinit genellikle kolayca tedavi edilebilir bir hastalıktır. Vajinitin tedavisi, birkaç faktöre göre değişebilir. Bu faktörler şöyle sıralanabilir;

 • Bireyin sahip olduğu vajinit türü,
 • Sahip olunan vajinit türünün belirtilerinin nasıl bir şiddette olduğu,
 • Bireyin hamile olup olmadığı durumuna göre değişiklik gösterir.

1.Bakteriyel Vajinozis, Mantar Enfeksiyonları ya da Triş Nedenli Vajinit İçin

vag31

Bireyin sağlık bakımını sağlayan uzman, kremler, vajinal tabletler, fitil ya da ağız yoluyla alınan ilaç tedavileri reçelendirilebilir. Ayrıca, mantar enfeksiyonu nedenli vajinit için bazı reçetesiz ilaçlarda kullanılabilir.

2.Alerji ya da Tahriş Nedeniyle Oluşan Vajinit İçin

Tahriş eden nesne ya da maddenin kullanımın bırakılması sonucu, semptomlar genellikle kaybolur. Bazen de problemin çözülebilmesine yardımcı olması için krem kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Çok daha nadir olan alerjik reaksiyonların şiddetli durumlarında, acil tıbbi dikkat gerekebilir.

3.Düşük Estrojen Nedeniyle Oluşan Vajinit İçin

img_2523_1

Sağlık bakımınızı sağlayan uzman, estrojen içeren kremlerin kullanılması için reçete yazabilir. Ya da estrojenin vücuda salınmasını sağlayan vajinal halka kullanabilir.

Şunu unutmayın ki, vajinitin birazda sizin ne kadar temiz olduğunuzla alakası bulunmaktadır. Banyo yapmak ya da antiseptik su ile yıkama, vajinit için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak, iyi bir hijyen sağlamak, sağlığın korunması için çok önemlidir. Bu, vulvanızı günlük parfümsüz ve yumuşak bir temizleyici ile yıkamayı da içermektedir. Ayrıca, tampon ya da pedlerin, vajinit tedavisi süresinde önemli bir yeri vardır. Bir diğer konu ise, vajinit tedavisi süresinde seks yapılmamasıdır. Cinsel birleşme ya da diğer seks oyun türleri, rahatsızlık ve acı yaratabilir. Seks yapmak semptomların daha kötüleşmesine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.