Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere varikosel sağlık sorunu hakkında açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Yazımızın sonunda verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde bu rahatsızlık hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olarak, bilinçli olarak hareket edebilirsiniz.

Varikosel rahatsızlığının belirtileri, nedenler ve tedavisi hakkında bilgilerden önce, ilk olarak hastalığı tanıyalım. Varikosal, testislerinizde yer alan toplardamarların (kanı boşalmada yardımcı olmaktadır.) çeşitli sebeplerden dolayı genişleyerek varisleşmesi durumudur. Varikosel ile, sperm üretimi ve kalitesinde azalma meydana gelmektedir. Ayrıca testislerde küçültme meydana gelebilir. Ayrıca bu sağlık sorunu, spermleri etkilediği için, kısırlığa neden olmaktadır. Ancak her varikosel, spermleri kötü olarak etkilememektedir. Ancak testislerin normal çalışmasını engellediği doktorlarca kabul edilmiştir.

Çoğu varikosel zamanla gelişmektedir. Ancak, çoğu varikosel tedavi gerekmez ve teşhisleri kolay bir şekilde konulmaktadır. Eğer, rahatsızlığınızın belirtileri şiddetli ise ve başka hastalıklara neden oluyor ise, tıbbi bir yardım ile rahatsızlığının tedavisini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz varikosel hastalığına neden olan faktörleri ve kimlerin risk altında olduğunu öğrenebilirsiniz.

Varikosel Nedenleri Nelerdir?

Varikosel rahatsızlığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak, çeşitli teoriler vardır. Doktorların yapmış oldukları araştırmalar dahilinde, kan atan damarların genişlemesini kabul etmektedir.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre, bu hastalık, 15 ile 25 yaşında olan erkekleri daha çok etkilemektedir.

Varikosel genellikle sol tarafta bulunmaktadır.

 • Yanlış Damar: Düzgün çalışmayan damarların ve kapakçıkları yüzünden kanın geri tepilmesi sonucu oluşmaktadır. Bu da varikosel rahatsızlığına neden olmaktadır.
 • Anatomik Asimetriler: Sol ve sağ tarafta bulunan spermatik damarlar arasındaki anatomik farklılıklar olabilmektedirSol damar ile kan taşıma işlemi yapıldığı için baskı daha çok olmaktadır. Bu da bu sağlık sorununa neden olmaktadır.
 • Fındıkkıran Etkisi: Bu rahatsızlık sol böbrek yanında başlamaktadır. Bu renal ven yoluyla kalbe kan taşımak için çalışır. Bu damar yoluyla kalbe kan taşımak için çalışmaktadır ve bu solda yer alan spermatik damarlara baskı oluşturmaktadır. 

Peki bunların yanı sıra, varikosel rahatsızlığında belirtileri mevcuttur. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz maddeler ile, belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Sıkça karşılaştığımız varikosel rahatsızlıklarında, genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmamaktadır. Ancak aşağıdaki belirtileri şiddetli olarak yaşıyorsanız, doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

1.Acı

Gastric-Pain-Causes-and-When-to-Visit-a-Doctor

Varikosel belirtileri ile, bir kişinin ayakta durması veya uzun süre oturması sonucunda damarlarda oluşan basınçlardan sonra acı oluşmaktadır. Ağır kaldırma gibi faaliyetler, varikosel belirtileri daha da kötü hale getirebilir ve bazı durumlarda, varikosel oluşmasına tek başına sebebiyet verebilir. Genellikle (her zaman olmasa da) acı varikosel rahatsızlığı için en önemli belirti olarak sayılmaktadır.

2.Doğurganlık Sorunları

s-2206de8a605a9bf7df325b84722867a943c49971

Varikosel ve kısırlık ya da subfertility ile aralarında bir bağlantı bulunmaktadır. Subfertility’nin anlamı, çocuk sahibi olma yeteneğinin, normale oranla az oluşmasıdır. Bu konuda, varikoselin herhangi bir durumda doğurganlık sorunlarına neden olup olmadığını anlamak çok zordur. Yapılan araştırmalara göre, subfertil olan erkeklerin 40 kadar yüzde varikosel olduğu tespit edilmiştir. Varikosel belirtileri spermleri şu şekilde etkilemektedir; sperm hareketliliğinde azalma ya da deforme sperm sayısında bir artış meydana getirmektedir. Varikosel hastalığının tam olarak nasıl etkilediği bilinmemekle birlikte, ortak bir teori ile testis ısısının yükselmesi ile birlikte, sperm üretimini etkilemektedir.

Yapılan bir başka araştırmaya göre, varikosel sağlık sorunu geçirmiş olan erkeklerin yüzde 50 ile 70 oranında sperm üretiminin kalite veya miktarında önemli bir azalış olduğu sonucuna varılmıştır.

3.Testiküler Atrofi

211

Varikosel belirtilerinde başka bir etki ise, Testis atrofisi yani daralmadır. Durum genellikle, spor yapan ergen çocukların, fiziksel muayene sırasında ortaya çıkmaktadır. Etkilenen testis, zarar ile birlikte küçüldüğünde, varikoselin tedavisi genellikle basit işlemlerle gerçekleşmektedir. Tedavi sonrasında küçülen testisler, normal haline dönecektir. 

Bir varikosel genellikle hiçbir belirti vermez, çünkü çoğu zaman bir tedavi gerektirmez. Varikosel doğurganlık değerlendirme ya da bir rutin fizik muayene sırasında tespit edilebilmektedir.

Eğer ağrı veya skrotumda şişlik yaşarsanız, skrotumda bir kitle keşfettiğinizde, testisleriniz farklı boyutlarda olduğunu fark ettiğinizde, ya da gençlik yıllarında bir varikosel gelişmesine sahipseniz ya da doğurganlık ile ilgili sorunlar yaşıyor iseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Varikosel Komplikasyonları Nelerdir?

 • Etkilenen testis (atrofi) daralması
 • Kısırlık

Varikosel Tedavileri

Doktorunuz, sizin şikayetleriniz kapsamında ilk olarak sizlere fiziksel bir muayene yapacaktır. Eğer varikoseliniz yeteri kadar büyük ise, doktorunuzun teşhis etmesi bir o kadar kolay olacaktır. Eğer küçük bir varikosel var ise, doktorunuz sizden nefesinizi tutarak, eylemler yapmanızı isteyecektir. Bu işlem Valsalva manevrası olarak adlandırılmaktadır.

Yapılacak olan fiziksel muayene sonucunda herhangi bir teşhis konulamaz ise, doktorunuz sizden skrotal ultrason isteyebilmektedir. Vücudunuzun içindeki yapıların kesin görüntülere ulaşmak için,  yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bu test ile varikosel olup olmadığının bilgisine ulaşılabilir. 

Varikosel tedavisinden kaçınmamalısınız çünkü kısırlık ve ve diğer komplikasyoların yanında, zamanla daha da kötüleşerek başka hastalıklara da neden olabilmektedir.

Erkeklerde, kısırlığın olduğu durumlarda, varikoselin tedavisini geliştirmek veya kısırlık tedavisi ya da invitro fertilizasyon (IVF) gibi teknikler kullanılarak sperm kalitesini artırabilir.

Azalmış sperm kalitesine rağmen, varikosel ile birçok erkek, hayatında bir gebelik elde etmek için yeterli sperm kalitesine yapılan tedaviler sayesinde ulaşabilmektedir. Varikoselin tedavisi genellikle sperm özelliklerini artırır ancak işlenmemiş bir varikosel ile ilerleyen zamanlarda sperm kalitesi kötüleşmesine yol açabilmektedir. Tedavi yöntemleri ise şöyledir;

 • Açık Cerrahi

Bu tedavi şekli, genellikle genel veya lokal anestezi sırasında, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilmektedir. Yapılan ameliyatlar sonrasında, oluşan komplikasyonlar yok olmaya başlayacaktır. Ameliyat sırasında tedavi alanını daha iyi görmek için cerraha yardım sağlayan cerrahi mikroskoplarda kullanılmaktadır. Başka bir test biçimi ise doktora rehberlik açısından yardımcı olmak için Doppler ultrasonda kullanılmaktadır.

Geçirecek olduğunuz bu cerrahi operasyonlar sonrasında 2 gün içerisinde eski aktivitelerinizi yerine getirebilecek duruma gelebilirsiniz. 2 hafta sonrasında ise ağır hareketleri bile yapabilecek sağlık durumunuza ulaşmış olacaksınızdır.

Ameliyat ağrısı, çok ağrılı olmamakla beraber, birkaç hafta içerisinde herhangi bir ağrı da kalmayacaktır. Doktorunuz ameliyat sonrasında sizlere ilaç tedavisi de uygulayabilmektedir. Bunlar genellikle ağrı kesiciler olmaktadır.

Ayrıca ameliyattan sonra, uzun zaman herhangi bir cinsel ilişki yaşamamanız gerekmektedir. Çünkü spermlerin gelişmesi yaklaşık olarak 3 4 ayı bulacaktır.

Yapılan bu cerrahi operasyonlar, en yüksek başarı oranlarına sahip olandır.

 • Laparoskopik Cerrahi

Doktorunuz karnınızda açacak olduğu bir kesik ile, varikosellere müdahale etmektedir. Bu işlem genel anestezi gerektirir.

 • Perkütan Embolizasyon;

Bu tedavi biçimi, ayaktan lokal anestezi sırasında yapılmaktadır. Kasıktan veya boyun damarlarından bir alet yardımı ile damarların görüntüsü elde edilmektedir. Bu tedavi biçimi çok sık kullanılan bir yöntem değildir.

Bunların yanı sıra, bu sağlık sorununa sahip olan bireyler, yaşam stillerini de değiştirmeleri gerekmektedir. Bu kapsam içerinde yapabilecek olduğunuz durumlar ise şöyledir;

 1. Reçetesiz ilaçlar ile alacak olduğunuz ağrı kesiciler hastalığı daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.
 2. Oluşan basıncı azaltmak için atletik bir destekçi olan kıyafetleri giymeniz gerekmektedir.
 3. Siz ve eşinizin gebe kalma sorunları devam ederse, bir üreme uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.