Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Varis için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Varis Nedir?

Varis hastalığı, toplardamar genişlemesi ve kılcal damar problemi olmak üzere iki grupta incelenir. Toplardamar genişlemesi, varis hastalığın asıl sebebidir ve kapakçık bozulmasına bağlıdır. Tedavi edilmedikçe şikayetler artarak bacak yaraları ve pıhtılaşmaya neden olacaktır. Kılcal damar probleminin nedeni tam olarak bilinmeyerek estetiksel olarak kötü görünüme sebep olur.

Varis hastalığı tedavi edilmedikçe şikayetler artarak kanamanın yerini birden fazla yaralar alabilir. Varis ülseri olarak adlandırılan bu durum tedavide zorluk çıkartır. Ve çoğu zaman bacakları çürüterek yürüyemez hale koyabilir. Bu zararlarla karşılaşmamak adına tedaviyi geciktirmeden yaptırmak en uygunu olacaktır.

Varis için birden fazla doğal bitkisel çözümler vardır. Bu bitkisel çözümler kan dolaşımını arttırarak varisi azaltır ve varis oluşumunu önler. Doğal yolla tedavi şekli yan etkisi olmadan gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz  her hastalık gibi variste de çözümdür.

Varis İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1. Zencefil

Zencefil iltihap sökücüdür bu yüzden damarlardaki kan birikimini önleyerek kan dolaşımını arttırır ve varis oluşumunu azaltır. Zencefil özü ile e vitamini karıştırıp cilde uygulamak şifa olacaktır.

2. Sarımsak

Sarımsağın sahip olduğu iltihap sökücü özelliği ile vücudun fazla proteinini azaltarak varisli damarı iyileştirmekte fayda sağlar. Sarımsağı ezip, tadını bastırmak amacıyla üzerine limon sıkarak çiğ tüketiniz. Varise iyi gelecektir.

3. Soğan

Her derde deva olan doğal yiyeceklerden bir tanesi de kuşkusuz soğandır. Soğan, proteinlerin emilimi ve dağılımı için mükemmel çözümdür. Ve bu özelliği ile varis için doğal tedavidir. Günlük soğan tüketmek hem bu hastalık hem de vücudun daha iyi sağlıklı olması ve cildin yenilenmesi için tüketmekte fayda vardır.

4. Brahmi

Hindistan’da yetişen ve tıp varis için kullanılan bir bitki olan brahmi, cilt rengini düzeltmeye yarar sağlayan vitamini içerir. Ve doğrudan bacaklara uygulayarak tedavi olarak kullanılır.

5. Biberiye

Cilt bakım ürünlerin vazgeçilmez bitkisi olan biberiye, stres, bunalım için kullanılan bitkisel çözümdür. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak varis için tedavi amaçlı olarak kullanılır.

6. Sarı kantaron otu

Hem çay olarak hem de yağını kullanarak da varise iyi gelen doğal bir çözümdür. Varisli damara iyi bir çözüm yöntemidir.

7. Güvercin ağacı

Bulunması zor bir bitki olan güvercin ağacının iltihap sökücü özelliği ile yüksek miktarda bitkisel yağ, galik asit, ve tanenler cildi sağlığı için yararı çoktur. Çay olarak tüketildiği gibi rahatsız bölgeye de kompres yapabilirsiniz.

8. Çoban püskülü

Ruskogenin maddesini içeren çoban püskülü, damar şişkinliği ve tıkanıklığı için şifadır. Bu yararlarının yanında kan damarlarını güçlendirerek sıkılaştırır. Çoban püskülünü günde en az 100 mg tüketerek siz de kendinizi tedavi edebilirsiniz.

9. Guggul

Kan dolaşımını arttırarak cildi güzelleştiren bir bitki olan guggul, varis için de doğal bir çözümdür. Kan damarındaki iltihabı azaltarak varisli damarın kötü görünümden uzak tutar.

10. Ekinezya

Varis  ve iltihabı azalmak için önerilen diğer bir bitki ise ekinezyadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve varisten kurtulmak için iyi bir doğal tedavidir.

Birkaç formüllerle ile varise çözüm yolları bulunabilir;

  • 1 litre beyaz ispirtoya 4 tane kafirun ilave ederek, bu karışımı varisli bölgeye akşam yatmadan önce sürün. Sonrasında streç film ile sarıp yatın. Sabah bu uygulamayı tekrarlamaya özen gösterin.
  • Çoban çantası otu, kekik, at kuyruğu otu ve at kestanesinin kabuğunu karıştırarak çay elde edin ve günde 3-4 su bardağı için.
  • Fındık yaprağı ile asma yaprağı karışımında bitkisel çayı içerek varisi tedavi edebilirsiniz.
  • 4 gr rezeneyi bir bardak kaynar suya koyarak 10 dakika bekletin ve günlük 2-3 bardak için.
  • Çoban çantası taze bitki doğranıp 10 gün sirke ilavesi ile güneşte bekletin ve bu karışımı her gün aşağıdan yukarıya doğru ovarak sürün.

Varis ile mücade bu bitkisel çözümle tamamen iyileşmesi için gerekli  dikkat edilecek noktalar vardır. Sıcak su ile banyo yapılması, sauna, jakuzi ve buhar banyosu kullanılması önerilmez. Ayakta uzun süre hareketsiz beklenmemeli, yataktan kalkarken varis çorabı giyilmeli, kasların, damarların üzerindeki masaj etkisi yapması için yürüyüş yapılmalıdır. Dinlenme esnasında ayaklarınızı kalp hizasında tutmak ve sıcak havalarda ayakta kalınmışsa evde soğuk su ile varisli bölgeyi yıkamak iyi gelecektir.

Varis tam olarak nasıl oluştuğunu ve hangi kitleye daha çok rahatsız ettiği bilinmemektedir. Ama genellikle büyük bir yüzdelik dilim varisle mücadele ediyor ameliyat olmak zorunda oluyorlar. Daha fazla zaman kaybetmeden şimdiden önlem almak gerekir. Yürüyüş yapmak hem kalp hem beyin hem de vücudu zinde tutuyor. Yürüyüşü hayatınızda bolca uygulayın pişman olmazsınız aksine kendiniz fark etmeden rahatsızlıklarınızı çözersiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.