Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

VARİS NEDEN OLUR?

Varis, toplardamarların fonksiyonel bozuklukları sonucunda veya kan akışının belirli bir neden ile engellemesi nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal alması sonucu oluşmaktadır. Varisler yüzeye yakın olduğu gibi, derinlerde de bulunabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere varis nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde günümüzde yaygınlaşmakta olan varis hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Varis budaklı, genişlemiş damarlardır. Herhangi bir damarınız varisli olabilir, ancak en sık etkilenen damarlar bacak ve ayaklarda olanlardır. Çünkü ayakta ve dik yürüme sizlerin alt vücut damarlarındaki basıncı artırır. Birçok kişi için, varis ve örümcek damarlarda-varis sık görülen, hafif bir varyasyon-  sadece kozmetik bir endişe vardır.

Diğer insanlar için, varisler sancılara ve rahatsızlıklara neden olabilir. Bazen varis daha ciddi sorunlara yol açabilir.  Varisli damarlar, diğer dolaşım problemlerinden daha fazla risk taşımaktadır. Bu kapsamda doktorunuzun sizlere yapacak olduğu tedaviler damarları kaldırmak gibi öz-bakım tedbirleri veya prosedürleri içerebilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisler genellikle herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Oluşabilecek olan varis belirtileri ise şöyledir;

 • Koyu mor veya mavi renkte olan damarlar
 • Bacaklardaki damarlar genellikle kablolar gibi bükülmüş ve şişkin görünmektedirler.

Ağrılı belirtiler ortaya çıktığında ise aşağıdaki durumlar oluşmaktadır;

 • Bir acıma veya bacaklarda oluşan ağırlık hissi
 • Yanma, kasağrısı, zonklama ve alt bacaklarınızda oluşan şişlik
 • Oturma gibi veya uzun bir süre bekletildikten sonra kötüleşen ağrılar
 • Damarların birinde veya daha fazlası etrafında oluşan kaşıntı
 • Tıbbi müdahale gerektiren damar hastalığının ciddi bir formu olan  bileğin yakınında oluşan cilt ülseri

Örümcek damarlar varis benzeri olmaktadır, ancak daha küçük olmaktadır. Örümcek damarlarderi yüzeyine yakın bulunurlar ve genellikle kırmızı ya da mavi olmaktadırlar. Bu bacaklar meydana gelir, ancak, aynı zamanda yüzünde bulunabilir. Örümcek damarların boyutları değişmektedir ve genellikle bir örümcek ağı gibi görünmektedir.

Varisli damarlar genellikle buzağı arkasına ya da bacağın iç kısmında ya ayakları üzerinde gelişir. Ancak, onlar da bazen vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Bunlar ise;

 • Boğaz çevresinde
 • Rahim (uterus)
 • Vajina
 • Pelvis
 • Rektum

Eğer damarların görünümü hakkında endişe duyuyorsanız, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyiz?

Kişisel bakımlar sırasında sorunlar yaşıyorsanız ayrıca egzersiz yaparken yine acılarınız mevcut ise, bacaklarınızı yükseltirken sorunlar yaşıyorsanız veya bacaklarınızda sıkıştırma çorap giyiyor gibi bir his var ise, doktora görünmeniz gerekmektedir. Öz bakım önlemleri daha kötüye gitmesini durumunda vakit kaybetmemeniz gerekmektedir.

Varis Neden Olur?

Varisler genellikle zayıf damar duvarları ve vanalardan kaynaklanmaktadır.

1.Zayıflamış Vanalar

30

Damarlar yoluyla kan akışının yönünü değiştirmek için ve geriye akışını önlemek için küçük tek yönlü vanalar vardır. Bazen damar duvarları gerilir ve esnekliğini kaybeder, vanalarda zayıflamaya neden olur.

Eğer vanalar düzgün değil ise, bu kanın geriye doğru akmasına neden olabilir. Bu durumda ise, kan, şişmiş ve genişlemiş hale gelecek olan damarlarda toplanacaktır. Bunun nedenleri ise tam olarak açıklanamamaktadır. Bazı durumlarda hiçbir belirgin ya da neden olmadan, varis oluşumu bu sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

2.Cinsiyet

male+female

Kadınların erkeklerden daha fazla varisten etkilenme olasılığı bulunmaktadır. Araştırmalar kadın hormonlarının sızıntıları kapsamında vanalar damarların duvarlarını kırma eğiliminde olmaktadır bu da varislerin oluşmasına neden olmaktadır.

Hormonlar vücut tarafından üretilen kimyasal maddelerdir ve vücutta meydana gelen değişiklikler etkilemektedir. Bunlar ise; gebelik, premenstrüel sendrom  veya menopozdur.

3.Genetik

genetik-test-BEB6-FF62-C3B9

Yakın bir aile üyesinin daha öncesinde varis sorunu oldu ise, kişinin varise yakalanma riski artar. Bu varise kısmen genler (anne ve babasından miras genetik materyalin birimleri) neden olabilmektedir.

4.Yaş

geriatri

Yaş artıkça damarlar elastikiyetini kaybetmeye başlar ve içlerinde varis oluşumu meydana gelmektedir.

5.Şişmanlık

1_t

Fazla kilolu olan insanlar, kalbe geri kan göndermek için daha çok çalışmak zorunda olmaktadırlar. Ve bu surum ise damarlarınızda ilave baskı uygular. Bu vanalar üzerinde artan basınç, sızıntı için damarları daha eğilimli hale getirebilir.

Varis gelişimi üzerindeki vücut ağırlığının etkisi, kadınlarda daha belirgin olduğu görülmektedir.

6.Meşguliyet

ogretmen-atama

Bazı araştırmalar uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde varis yakalanma riskinin daha fazla olduğunu keşfetmiştir.  Eğer uzun süre ayakta zaman geçiriyorsanız, kanın kolayca akmasında sorunlar olacaktır.

7.Gebelik

dış gebelik belirtileri

Gebelik sırasında, kan miktarı, gelişmekte olan bebeğe destek olmak için artar. Bu damarlar üzerine ekstra yük getirir.

Hamilelik sırasında artan hormon düzeyleri kan damarlarının kas gücünü etkilemektedir. Varis ayrıca rahim (uterus) büyüdükçe gelişebilmektedir. Rahim genişledikçe pelvik bölgede damarlar üzerinde baskı uygular bu da varislere neden olabilmektedir.

Hamile olmak varis gelişme riskini artırabilmesine rağmen, çoğu kadın bebek doğduktan sonra damarlarında belirgin bir iyileşme söz konusu olmaktadır.

8.Diğer Nedenler

Nadir durumlarda, varis diğer koşullara neden olur. Bunlar şunlardır;

 • Bir kan pıhtısı
 • Pelvisde bir şişme ya da tümör oluşumu
 • Anormal kan damarları

 Varis Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer varisleri durdurmak için gerekli önemleri almazsanız, zaman içerisinde varislerin çeşitli komplikasyonları olacaktır. Varisin bazı olası komplikasyonları aşağıda açıklanmıştır.

 • Kanama

Cilt yüzeyine yakın varisler bazen, kanamalara neden olabilir ya da bacakta şişliklere de neden olabilir. Ve kanamaları durdurmak çoğu zaman çok zor olmaktadır.

 • Kan Pıhtıları

Eğer kan pıhtıları, sadece cilt yüzeyinde altında bulunan damarlar tromboflebit veya derin ven trombozu gibi koşullara yol açabilir.

Tromboflebit

Tromboflebit damarda kan pıhtılaşması nedeniyle bacağında damarlarının (enflamasyon) şişmesidir. Belirtileri ise şöyledir;

 • Acı
 • Kırmızı görmeye başlama
 • Sıcaklık hissi

Tromboflebit bacak yüzündeki damarların birinde meydana geldiğinde o yüzeysel tromboflebit olarak adlandırılır. Bu varis, tromboflebit kompresyon çorapları ile tedavi edilebilir.

Derin Ven trombozu

Derin ven trombozu, yüzeye yakın olan damarlarında kan pıhtısı meydana gelen insanların %20’sinde görülmektedir.

Ağrı ve bacakta şişme meydana gelecektir ve pulmoner emboli gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 • Kronik Venöz Yetmezlik

Damarlarında kan düzgün akmıyorsa, bu kan ile cildinizi oksijen, besin ve atık ürünleri alışverişinde sizleri olumsuz etkileyebilir. Değişim uzun bir süre boyunca kesintiye uğrarsa, kronik venöz yetmezlik olarak adlandırılmaktadır. Bunun sonuncunda ise aşağıdaki sorunlar oluşmaktadır;

Varis Egzama

Cildinizin kırmızı, pullu ve lapa lapa haline dönüşmesine neden olan bir durumdur. Ayrıca ciltte kabarcıklar ve kabuklanma oluşabilir.

Bu durum genellikle, kalıcı olmakla birlikte, herhangi bir önemli soruna yol açmamaktadır.

Lipodermatosclerosis

Lipodermatosclerosis cildinizin sertleştirilmiş ve sıkı hale gelmesine neden olur ve o bölge kırmızı veya kahverengi rengine dönüşmektedir.

Venöz Ülserler

Cilt kalınlaşması sonunda şişer ve sonunda bir ülser oluşturacak şekilde büyür. Venöz ülserler en çok ayak alanında oluşmaktadır.

Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis teşhis etmek için, doktorunuz, şişmeleri kontrol etmek için ayaktayken bacaklarınıza bakarak sizlere fiziksel bir muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca bacaklardaki ağrı ve ağrıyan yerleri tarif etmenizi isteyebilir.

Ayrıca damarlardaki vanaları veya bir kan pıhtısı ile ilgili herhangi bir durum varsa doktorunuz bunun normal işleyip işlemediğini görmek için ultrason testi yapabilir.

Neyse ki, tedavi genellikle hastanede kalmak ya da uzun, rahatsız edici bir iyileşme süreci anlamına gelmez. Daha az invazif işlemler sayesinde, varis genellikle ayaktan tedavi bazında tedavi edilebilir.

 • Kişisel Bakım

Özbakım; ağrıyı hafifletmek ve daha kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Bunun için örneğin, dar kıyafetler giymemeniz gerekmektedir. Ayrıca bacaklarınızı yukarı kaldırarak yapacak olduğunuz egzersizlerde sizlere yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak uzun süreli oturuşlardan da kaçınmanız gerekmektedir.

 • Kompresyon Çorapları

Bu çoraplar genellikle diğer tedavilere geçmeden önce denenmektedir. Kompresyon çorapları bütün gün giyilir. Sıkıştırma miktarı ve tipi markaya göre değişir. Çoğu eczaneler ve tıbbi malzeme mağazalarında kompresyon çoraplarının satın alabilirsiniz. Kompresyon çorapları satın alırken, düzgün oturduğundan emin olunuz.

 • Daha Şiddetli Varisler İçin Ek Tedaviler

Eğer yukarıdaki tedavi biçimleri sizlere bu konuda yardımcı olmadıysa, diğer tedavi şekilleri şöyle sıralanmaktadır;

 1. Skleroterapi
 2. Lazer ameliyatları
 3. Kateter destekli prosedürler
 4. Damar sıyırma
 5. Ayakta flebektomi
 6. Endoskopik ven cerrahisi

Gebelik sırasında gelişen varisler, genellikle doğumdan sonra üç ile 12 ay içinde tıbbi tedavi olmadan tedavi etmeye çalışılır.

Varisler konusunda sizlerin yapacak olduğu bazı yaşam değişiklikleri bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır;

 1. Egzersiz yapın. Hareketli kalın.
 2. Kilonuzu düzenli bir diyet ile kontrol altında tutun. Yüksek lif yemeğe özen gösterin. Az tuzlu yiyecekler tercih edin.
 3. Giydiğiniz kıyafetlere özen gösterin. Yüksek topuklu ve dar çoraplardan kaçının.
 4. Bacaklarınız için üç ya da dört yastık koyup dayayarak uzanın.
 5. Bacak bacak üzerine atarak oturmaktan kaçının.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.