Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Varis Tedavisi, Nasıl Geçer?

Varis genişlemiş ve boğumlanmış damarlar ile meydana gelir. Herhangi bir damarda varis meydana gelebilir. Ancak varis olan damarların çoğu bacaklarda ve ayaklarda bulunur. Bu yüzden dik bir yerde yürümek ve ayakta durmak alt vücut üzerindeki baskıyı arttırmaktadır.

Pek çok insanda varisli damarlar ve örümcek damarlar yaygın olarak basit bir varisli damar barındırır ve kozmetik bir problemdir. Diğer insanlar için varisli damarlar ağrılı acılara ve rahatsızlığa sebep olur. Bazı zamanlar varisli damarlar çok daha ciddi sorunlar doğurmaktadır.

Varis ayrıca dolaşım problemi bulunan diğer damarlara işaret etmektedir. Tedavi yöntemi ise varisin nerede veya sebep olduğu sorunlara göre kendi başınıza alacağınız önlemleri ve doktorunuzun önerdiği prosedürleri içerecektir. Yemek borusu ile alakalı olan varis ise ciddi karaciğer sorunlarına neden olmakta ve ciddi kanamalar gerçekleşebilmektedir. Bu tip bir varis tedavi gerektirmekte ve tehlikeli kanamanın durdurulması gerekmektedir.

Varis Neden Olur?

Arterler kalpten vücuttaki diğer dokulara kan taşırlar. Damarlar ise diğer dokulardaki kanı kalbe geri taşımaktadır. Böylece kan sirküle olur. Kanı bacaklardan alıp kalbe taşıyan damarlar ise yer çekimine karşı iş yaparlar. Alt bacaktaki kas kasılmaları pompalama ve elastik damar duvarları ile kanı kalbe geri göndermekle görevlidir. Damarlarda bulunan kapakçıklar ise tek yönlüdür. Yani kan yukarı aktığında kapanır ve aşağı yönde kan akışını engeller. Ancak bu kapakçıklar da bozulma meydana geldiğinde varis oluşumu gözlenir. Varisin sebeplerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Yaş: Siz yaşlandıkça damarlarınız elastikliğini kaybeder ve bu durum uzamalarına neden olur. Damarlarınızdaki kapakçıklar zayıflar ve kalbe doğru gitmesi gereken kanın yer çekimi etkisinde aşağıya doğru gitmesine sebep olur. Böylece damarlarınızda kan birikir ve damarlarınız genişleyerek varis oluşur. Damarlar mavi renge bürünür çünkü bu kan kirli kan olduğu için içerisinde oksijen bulunmamaktadır.
 • Hamilelik: Bazı hamile bayanlarda varis oluşumu gözlenir. Hamilelik vücuttaki kanın hacmini arttırır fakat bacaklardan pelvise giden kanın akış hızında düşüşler yaşanır. Bu dolaşım değişimi fetüsün büyümesine destek vermektedir, fakat bu durum bacaklardaki damarların genişlemesine sebep olarak olumsuz etki yaratmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisli damarlar herhangi bir ağrıya sebep olmadıkları gibi ağrılı olanları da vardır. Varis belirtileri ise;

 • Damarlar koyu mor veya mavi renktedir.
 • Bacaklarda kablo varmış gibi bükülmüş ve şişkin görünürler.
 • Bacaklarda ağrı veya ağırlık hissi oluşur.
 • Kas krampları, yanma, zonklama ve şişlik oluşumu gözlenir.
 • Uzun süre oturma veya ayakta kalma süresinde kötüleşen bir ağrı oluşur.
 • Varisli damarların bulunduğu kısımlarda kaşıntı meydana gelir.
 • Varisli damarlarda kanama oluşumu vardır.
 • Renk değişimi, damarlarda sertleşme, ciltte tahriş, bilek yakınında cilt ülseri meydana gelmektedir. Bunun anlamı ise medikal bir dikkat gerektiren ciddi bir damar hastalığına sahip olduğunuzdur.

Örümcek damarlar, varisli damarlara benzemektedir ancak daha küçüktürler. Örümcek damarlar cildin yüzeyine yakın yerlerde bulunurlar ve genellikle kırmızı veya mavi renktedirler. Bacaklarda oluşurlar fakat yüzde de bulunabilir.

Varis Risk Faktörleri Nelerdir?

Birazdan bahsedeceğimiz faktörler, varis oluşumu için riski arttırıcı etkiler yapmaktadır.

 • Yaş: Damarlarda varis oluşma riski yaş artışı ile birlikte artmaktadır. Yaşlanma damarlarda bulunan kanı düzenlemeye yardımcı olan kapakçıkların aşınmasına ve yıpranmasına neden olacaktır. Böylece oluşan yıpranmalar kapakçıkların, kanın kalbe doğru değil, yer çekimi etkisi ile aşağı yönde gitmesine izin verecektir.
 • Cinsiyet: Kadınlarda bu durum daha fazla oluşmaktadır. Hamilelik, menopoz ve menstrüel döngü sırasında hormonlarda meydana gelen değişimler damar duvarlarının gevşemesine neden olmaktadır. Ayrıca hormon yerleştirme tedavisi veya doğum kontrol hapı kullanmak varis riskini arttırmaktadır.
 • Aile geçmişi: Diğer aile üyelerinde varis bulunması, sizde de varis olma şansını arttırmaktadır.
 • Obezite: Aşırı kilolu insanlarda damarlara binen yükte artacağından varis riski de artar.

Varis Komplikasyonları Nelerdir?

Nadir olarak meydana geliyor olsa da varisin birtakım komplikasyonları vardır. Bunlar;

 • Ülser: Oldukça ağrılı olarak meydana gelen ülser özellikle bileklere yakın olan cilt üzerindeki varisli damarlarda oluşum gösterir. Ülser, bu dokularda uzun zamanlı sıvı birikmesi, etkilenen damarların kan basıncının artması ile oluşur. Eğer cilt üzerinde renksiz bir kısım bulunmakta ise burada ülser oluşumu gözlenecektir. Ülser gelişiminden şüpheleniyorsanız, acilen doktorunuz ile görüşün.
 • Kan pıhtısı: Bazen bacakların büyümesi ile birlikte damarlar derinleşir. Böyle durumlarda etkilenen bacak önemli ölçüde şişer. Herhangi bir ani bacak şişmesi acil bir duruma sebep olabilir çünkü bu kan pıhtısı demektir.
 • Kanama: Bazen cilde çok yakın damarlar patlayabilir. Bu genellikle küçük çaplı bir kanamaya neden olur. Ancak kanamanın olması büyük bir riske işarettir. Çünkü bu kanama kendini tekrarlayabilir.

Varis Teşhisi Nasıl Yapılır?

Varis teşhisi yapabilmek için doktor tarafından bacaklarınızdaki şişmeyi kontrol etmek üzere fiziksel bir test yapılır. Ayrıca bacaklarınızdaki ağrıları ve acıları tanımlamak için birtakım sorular sorulur. Bacaklarınızdaki damarlarda bulunan kapakçıkların sağlamlığını kontrol etmek üzere bir ultrason testi yapılır. Ek olarak varis için kullanılan birtakım teşhis yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Endoskopi: Varislerin varlığını görüntülemek için yapılan bir testtir. Doktorunuz tarafından ince, esnek ve ışıklı bir tüp, yemek borunuzdan içeriye ince bağırsağa doğru sokulur. Böylece kanamaya işaret eden belirtiler tespit edilir. Tedavi işlemi ise teşhis sırasında yapılabilir.
 • Görüntüleme testi: CT ve MR görüntüleme işlemleri varis teşhisinde kullanılmaktadır. Bu testler ile karaciğer ve damarlarınızdaki dolaşımın incelenme imkanı oluşur.
 • Kapsül endoskopi: Bu test sırasında üzerinde kamera bulunan, vitamin boyutunda bir hap yutulur. Bu kamera yemek borusundan geçtiği sırada fotoğraflar çeker. Bu teşhis yöntemi bazı insanların istememesinden dolayı opsiyonel bir teşhis yöntemidir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi sanıldığı üzere hastaneye yatırılarak yapılan bir tedavi değildir. Daha az riskli işlemlerde varis tedavisi ayakta yapılır. Kullanılan tedavi yöntemleri ise;

1.Kişisel Bakım

1

Egzersiz, kilo verme, sıkı kıyafetler giymeme, bacakları kaldırma ve sürekli ayakta durmak veya oturmak eylemlerinden kaçınma gibi kişisel bakım ağrılarınızı hafifletir ve varisin kötüleşmesini önler.

2.Basınç Çorapları

2

Tüm gün boyunca basınç çorapları kullanmak, diğer tedavi yöntemlerini denemeden önce yapılması gereken ilk yaklaşımdır. Bu çoraplar bacaklarınızı sıkıştırarak damarlara yardımcı olur ve bacak kaslarının kanı daha etkili bir şekilde taşımasını sağlamaktadır. Varisin tipine ve durumuna göre basınç miktarı çeşitlilik göstermektedir.

3.Skleroterapi

4

Bu prosedürde doktorunuz varisli damarların kapanması için bir sıvı enjekte eder. Birkaç hafta içerisinde tedavi edilmiş varisler solgun bir hale gelir. Skleroterapi herhangi bir anestezi işlemine gerek duyulmaksızın yapılır ve doktorunuzun ofisinde gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

4.Lazer Ameliyatları

3

Varisli damarları ve örümcek damarları küçültmek için doktorlar tarafından lazer tedavisinde yeni teknolojiler kullanılmaktadır. Lazer ameliyatı güçlü ışık patlamalarının damarlara gönderilmesi ile yapılır. Bu da varisli damarın zaman içerisinde sönmesini ve gözden kaybolmasını sağlar. Operasyon sonrası herhangi bir yarık kalmamakta ve iğne kullanılmamaktadır.

5.Diğer Tedavi Yöntemleri

5

Varis tedavisinde yaygın olarak kullanılmayan birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar yüksek bağlanma ve damar sökme, ayakta flebektomi, endoskopik damar ameliyatı ve radyo frekansı veya lazer enerji kullanılarak yapılan katerer destekli prosedürlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.