Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Varis Yaraları

Varis yaralarının diğer adı ile varis ülseri, toplardamardaki kanın ters yönde akışına bağlı olarak ortaya çıkabilen damar tıkanıklığı rahatsızlığının zaman geçtikçe damara uygulamış olduğu basınç ile deri bütünlüğünü bozmasına denir. Damar hastalıklarından kaynaklı bu yaralar cildin beslenmesi de bozuk olduğundan dolayı çok zor tedavi edilir ve eğer erken teşhis edilmez ise tedavi uzun zaman alabilir. Tedavi edilse dahi bazı hastalarda tekrarlama eğilimi yüksek olan yaralardır. İlk zamanlarda basit gibi görünen bu hastalık, ilerleyen evrelerde kendini özellikle geceleri ağrılar ile, kramplar, kaşıntılar ve kanamalar ile iyice belli ederek rahatsız eder. Her hastalık gibi varis yaralarının oluşmasını önlemek ve varisten korunmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Varis Yarası Neden Olur?

Varis yaralarının oluşma sebebi ise hafife alınarak, tedavinin aksatılması hatta hiç tedavi olunmamasıdır. Tedavi edilmemiş varisler zaman geçtikçe yaralara dönüşür. Bu varisler ciddiye alınmaz ise kaşıntılar, ağrılar, kramplar ile kalmayarak, bir süre sonra da derinin renginin değişmesine neden olur. Renk değişiminin sonrasında ise kanamalar baş gösterir. Yani bacak yara olmuştur.

Bu varis yaraları özellikle bacağın bilek bölümünde daha çok görülebilir. Yeşilimsi ya da kırmızımsı ve akıntılı olur. Varis yarasında erken teşhis çok önemli bir şeydir. Erken tanı konulduğu zaman 10 dakika gibi kısa sürelerde ameliyatsız tedaviler ile sağlığımıza kavuşmamız mümkün olabilir. Fakat tedavi edilemeyen varisler yaraya dönüşür ve bu şekilde iyileşme süreci çok uzar.

Varis Yarası Nasıl Geçer?

Varis yaralarının kendi kendine geçmesi mümkün olmaz. İki aşama halinde tedavi süreci bulunur. Öncelikle yaralar ve ardından bu yaralara sebep olan damarın genişlemesi tedavi edilmelidir. Damar genişlemesi tedavi edilmez ise, yarada daha ağrı ve iltihap olur. Bu iltihaplara bağlı olarak ayakların ve bacakların hareketlerinde de kısıtlamalar olur. Bir süre sonrasında eklemlere dek ulaşabilen iltihap, hastada hareket etmeyi engeller ve hastanın topal kalmasına neden olabilir. Eğer sizin de bacağınızda varisler, ağrılar, renk değişimleri ve kramplar gibi şikayetleriniz mevcut ise zaman kaybetmeyerek uzman bir doktora başvurmanız daha uygun olacaktır.

Varis yarasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Uzun süre ayakta kalınmamalıdır.
 • Ayakların etrafa çarpmasına engel olmak için kapalı ayakkabı giyilmelidir.
 • Gün içinde uzanıp bacakların yarım saat kadar yukarıya kaldırılması yararlıdır.
 • Sargı ve varis çorapları düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Sürekli olarak uzman doktor kontrolünde olunmalıdır.
 • Kilo fazlalığı varsa bu kilolar verilmeli ve kilo alınmamasına dikkat edilmelidir.
 • Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak gereklidir.
 • Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır.
 • Bacak kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapılmalıdır. Yüzme sporu da yararlı olabilir.
 • Yara çevresinde olan derinin bakımı yapılmalıdır.
 • Yara ve çevresi temiz bir su ile yıkanarak temizlenmelidir.
 • Varis yarasının kapanmasından sonra tekrar açılması ihtimali vardır. Bu ihtimal göz önünde bulundurulmalı ve toplardamardaki sorunlar halledilene dek, varis çorabı giyip gereken özeni göstermek gerekir.
 • Ayakta dikilmemeli, onun yerine yürüyüşler yapılmalıdır. Oturmak yerine yatıp, bacakların kaldırılması tercih edilmelidir.

Varis Yaralarında Tedavi Yöntemleri

1. PRP yöntemi

Bu yöntemde yara etrafına enjekte edilen ve yara yüzeyine sürülen serumda iyileşme hızını çok fazla arttıran büyüme faktörü bulunur. Uygulama ile aylar hatta yıllar süren ve iyileşmeyen yara 2-3 hafta gibi sürelerde tamamen iyileşir. Serum hastanın damarından alınan 10 ml kanın kan santrifüj cihazı ile yüksek hızda döndürülüp gereksiz elemanların ayrıştırılmasıyla ve kan pulcuklarından elde edilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar PRP uygulamasında yaranın iyileşme hızının 2-4 kat arttığını tespit etmiştir ve bu tespit de FDA tarafınca onaylanmıştır. PRP yöntemi varise bağlı oluşan yara tedavilerinde uygulanmakta olan en başarılı yöntemlerden biridir.

2. Basınç tedavisi

Basınç tedavisinde amaç, kanın dolaşımına yardım etmektir. Basınç tedavisi, genişleyen toplardamara cilt üstünden baskı yapıp kanın göllenmesine engel olur. Damarlardan sızabilen sıvı miktarlarını azaltarak dokuların arasında sıvı birikmesine engel olur. Dizin altında olan baldır pompalarının daha etkin çalışmasına yardımcı olur. Bağ ve damarın dokularına destek sağlayıp, deformasyona engel olur.

3. Varis çorabı

Varis çorabı kullanımı da varis yaraları için günümüzde kullanılan pratik ve yaygın bir yöntemdir. Sık sık varis hastalığında tedavide kullanıldığından dolayı varis çorabı denir. Çorabın kullanım amacına göre değişen tiplerde ve basınçlarda bulunur. Artan basınçlara göre 1 ile 4 arası değişebilen basınç tiplerine ayrılır. Bu basınç çorabı, külotlu, baldırın uzunluğunca ve diz altında olmak üzere 3 tip üretilir.

4. Elastik bandaj

Elastik bandaj da varis yaralarında kullanılır. Yaraların tedavisinde önemli rol oynar. Bandaj uygulamasında amaçlanan toplardamarlarda olan yüksek basıncın dışarıdan sargı yardımı ile dengelenmesidir. Basınç düştüğü zaman varis yaraları da kendi kendine iyileşir. Fakat iyileşme genelde uzun süre alır ve tedavi süresince sabırlı olmak gerekir.

5. Hava botlarıdır

Hava ile şişirilip bacaklara basınç uygulamakta olan botlara denir. Kompresyon cihazlarıyla yapılan bu tedavi kısa süreli yüksek basınçta hava botlarının şişirilip, dokuların arasındaki biriken sıvıların lenf ve toplardamara akışı sağlanır. Basınçların aralıklar ile uygulanıp biriken sıvının damarlara taşınma olayı dokunun beslenmesi için ortam sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.