Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

VARİSİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varis, damarların genişleyerek, boğumlu bir şekle gelmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Varis herhangi bir damarda gelişebilmektedir. Fakat, genellikle bacak ve ayaklardaki damarlarda gelişmektedir. Varisin ana oluşum nedeni, sürekli ayakta durmaktır. Çünkü uzun süre ayakta durulduğunda, vücudun alt kısmında bulunan damarlardaki basınç artmaktadır.

Birçok kişi, varis ve varisin biraz daha hafif türü olan örümcek varis hakkında sadece kozmetik açıdan endişe duymaktadır. Diğer bazı grup kişiler ise, bacaklarında hissetmiş oldukları ağrı, acı ve rahatsızlık hissinden dolayı varisten şikayetçi olmaktadır. Ayrıca, varis bazen ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına yol açabilmektedir. Öte yandan varis, diğer bazı dolaşım sistemi problemleri için yüksek risk işareti olabilmektedir. Tedavisinde genellikle hastanın kendi bakımları ön plana çıkmakla birlikte, doktor damarların sıkılaştırılması ya da damarların kaldırılması şeklinde tedaviyi de uygun görebilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Arterler, kalpten diğer organ ve dokulara kan taşınmasını sağlamaktadır. Damarlar, vücuttaki organ ve dokulara dağıtılan kanlardan arta kalanları tekrardan kalbe ulaştırır ve bu şekilde kan dolaşım döngüsü gerçekleşmiş olur. Kanın, kalbe dönüşü sırasında, bacaklardaki damarlar yer çekimine karşı koyarak çalışmak durumunda kalmaktadır. Kas kasılmaları, alt bacaklarda pompa olarak hareket etmektedir ve elastik damarlar, kalbe kan dönüşümü işlemine yardımcı olmaktadır. Bu damarlardaki küçük kapakçıkların açılması ile kanın geri hareketi durdurulur ve damarlar, kan geçişini sağlamak için açılır. Bu şekilde damarlarda genişleme olur ve varis ortaya çıkar.

Bunlara ek olarak, diğer bazı nedenler de varis oluşumuna sebep olabilmektedir. Yaş ve hamilelik gibi bazı faktörler varis oluşmasına sebep olmaktadır.

Yaş: Özellikle yaş ilerledikçe damarlar elastikliğini kaybetmektedir. Bu nedenle damarların içinde yer alan kapakçıklar zayıflamaktadır. Bu sebeple kan temizlenmek üzere kalbe ulaşamaz. Böylece, damarlar içinde bulunan kan haznesi ve damarlar genişleyerek varis oluşmasına sebep olmaktadır. Damarların rengi mavi olarak gözlenir. Bunun nedeni, damar içinde bir miktar deoksijene (kalp tarafından temizlenememiş, yeterli miktarda oksijen içermeyen kan) kan bulunmasıdır.

Hamilelik: Bazı hamile kadınlarda varis gözlenebilmektedir. Hamilelik, vücuttaki kan hacminin artmasına sebep olmakta fakat, pelvisten (karın bölgesi) alt bacaklara doğru kan akışını azaltmaktadır. Bu dolaşım, fetüsün büyümesinin desteklenmesi amacı ile değişime uğramaktadır. Fakat bu durumun varis sorunu gibi bir de yan etkisi bulunmaktadır. Varis, hamileliğin ilk aşamasında gelişebileceği gibi, hamilelik ilerledikçe daha da kötüye gidebilmektedir. Çünkü, anne karnındaki bebek büyüdükçe, bacaklardaki damarlar üzerinde baskı uygulamaktadır. Bunun dışında hamilelik sürecinde değişen hormon seviyeleri de varis oluşumuna sebep olabilmektedir. Gebelikte yaşanan varisi ilaç ile tedavi etmeye ihtiyaç yoktur. Çünkü doğumdan üç ay sonra varisler kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Varisin Belirtileri

Variste genellikle ağrı ve sızı yaşanmamaktadır. Fakat, varisin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Damarlarda mavi ya da mor renk oluşumu,
 • Bacaklardaki damarlarda bükülmüş kablo gibi görünüm ve şişkinlik.
 • Varisin ağrılı belirtileri ise şu şekildedir;
 • Bacaklarda ağrı ve sızı,
 • Bacaklarda yanma, zonklama, kas ağrıları ve alt bacaklarda şişme,
 • Uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra kötüleşen ağrılar,
 • Damarların birinde ya da birçoğunda kaşıntı yaşanması.
 • Ayak bileğine yakın bölgelerde cilt üzerinde yaralar oluşması.

1.Damarlarda Mavi-Mor Renk Değişimi

landscape-1428434100-1825076612

Varis probleminde damarların yapısı bozularak genişlediği için kan dolaşımı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Bunun sonucunda damarların içinde, dolaşıma yeteri kadar katılamamış, oksijen miktarı azalmış kan birikmektedir. Bundan dolayı varisli kişilerin damarlarında renk değişimi gerçekleşir ve damarlardaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak bu damarların rengi morumsu mavi renge dönmektedir.

2.Damarlarda Bükülme ve Şişkinlik

varicose-veins-01-before

Damarların iç kısımlarında bulunan kapakçıklar, kanın akışına yardımcı olmaktadır. Bu kapakçıkların zarar görmesi sonucu, damarlar kan dolaşımını etkin bir şekilde yapamaz hale gelir. Damarlarda meydana gelen bu hasarlar ise, damarlar üzerinde şekil ve biçim değişikliğine sebep olabilmektedir. Bundan dolayı, varisli kişilerin özellikle bacaklarındaki damarlarda bükülme ve şişkinlik meydana gelebilmektedir. Damarlardaki şişkinliğin nedeni ise, damarların genişlemesinden kaynaklanmaktadır.

3.Bacaklarda Ağrı ve Zonklama

Leg-Pain1

Nadir olarak da olsa, bazı kişilerde varis ağrıya sebep olabilmektedir. Ağrıların nedeni, damarlarda yaşanan baskı ve genişleme durumu olabilmektedir.

4.Damarlarda Kaşıntı

be44e7d72e32907c4d182d0974ac9c22

Damarlar üzerinde kaşıntı hissi, varisin çok rastlanan bir belirtisi değildir. Fakat bazı kişilerde varis kendini bu şekilde gösterebilmektedir. Damarların içinde dolaşan kanın yeteri kadar oksijen içermemesi ve damarların şişmesi sonucu derinin de gerilmesi, damarlarda kaşınma yaşanmasına yol açmaktadır.

5.Ayak Bileğinde Yaralar

A young woman massaging her painful ankle

Varisin bu belirtisi, varis probleminin çok ilerlemiş olduğunun ve artık ilaç tedavisinin gerekli olduğunun bir göstergesidir. Özellikle ayak bileklerinde meydana gelen bu yaralar, varisin ciddi boyutlara ulaştığını göstermektedir.

Risk Faktörleri

Birtakım faktörler, varis oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu faktörler; yaş, cinsiyet, aile hastalık geçmişi, obezite ve uzun süre oturmak ya da ayakta durmak gibi unsurlardır.

Yaş: Yaşın ilerlemesi damarlarda varis oluşması riskini artırmaktadır. Yaş ilerledikçe, damarların içinde bulunan ve kan akışını ayarlayan kapakçıklar üzerinde aşınma ve yıpranma gelişmektedir. Sonuç olarak, bu yıpranma ve aşınma damarları ve kan oluşumunu olumsuz yönde etkileyerek varis oluşmasına sebep olur.

Cinsiyet: Kadınlarda varis görülmesi durumu daha yaygındır. Gebelik sürecinde, regl döneminde ya da menopoz döneminde yaşanan hormon değişimleri varis oluşması riskini artırmaktadır. Kadınlara özgü dişilik hormonları damar çeperlerini rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, doğum kontrol hapları kullanmak, hormon dengesini değiştirdiği için varis oluşumuna sebep olabilmektedir.

Aile Hastalık Geçmişi: Eğer aile bireylerinde varis problemi olan biri var ise, siz de varis riski taşıyorsunuz demektir.

Obezite: Çok fazla kilolu olmak ya da obezite, damarlar üzerinde baskı ve basınç oluşturacağı için varis riskini artırmaktadır.

Uzun Süre Ayakta Durmak veya Oturmak: Aynı pozisyonda uzun süre boyunca durmak, kan dolaşımını etkileyeceği için varis oluşması riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Variste nadir olarak gözlenen komplikasyonlar, yaralar ve kan pıhtılaşması gibi sorunlardır.

Yaralar: Cilt üzerinde şiddetli ağrılı yaralar, özellikle ayak bileğinin yakınlarında oluşan yaralar, kan akışının uzun süre boyunca azalmasından dolayı oluşmaktadır. Bu yaralar, varisin ilerlediğine işaret olabileceği için, bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

Kan pıhtılaşması: Bacaklardaki damarlarda meydana gelen genişleme aynı zamanda bacaklarda şişkinlik yaşanmasına da sebep olmaktadır. Bazen de, bu damarlarda Tromboflebit adı verilen kanda pıhtılaşma yaşanması gözlenebilmektedir. Bacaklardaki şişmenin nedeni de bu pıhtılaşma olabilmektedir.

Tanı ve Analizler

Varisin tanısının konulabilmesi için doktor, fiziksel muayene uygulamaktadır. Bu muayenede doktor, bacaklardaki damarları kontrol ederek, şişme olup olmadığını kontrol eder. Bunun yanı sıra doktor, herhangi bir ağrı ya da sızı yaşanıp yaşanmadığını da sorarak ve ağrıyı tanımlayarak, varisin tanısını koymaya çalışmaktadır.

Doktor eğer gerekli görürse ultrason cihazına yönlendirerek, damarların fonksiyonlarının normal olup olmadığını tespit etmek isteyebilir. Ultrason aynı zamanda kanda pıhtılaşma olup olmadığını tespit etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Bu test, cilt üzerine bir miktar jel sürülmesi ile uygulanmaktadır. Ultrason cihazı bu şekilde, bir monitör üzerine bazı görüntüler aktarmaktadır. Doktor bu veriler ışığında varis tanısını koyabilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Neyse ki variste tedavi hastanede kalma süreci şeklinde ya da acı verici yöntemler kullanılarak yapılmamaktadır.  Varisin tedavisi genellikle ayak üstü pratik bir şekilde yapılmaktadır.

Ama yinede bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler; kişisel bakım ve kompresyon çorapları gibi tedavi yöntemleridir.

Kişisel bakım: Egzersiz yapmak, kilo vermek, dar kıyafetler giymemek, bacakları kaldırarak bir müddet uzanmak, uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçınmak, varisin daha da kötüye gitmesini önlemek, hem de tedavi olmasına yardımcı olmak adına önemlidir.

Kompresyon çoraplar: Bu özel çoraplar, tüm gün boyunca giyilerek, birincil tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu çoraplar, bacakları sımsıkı sararak sıkar ve damarlar ile bacak kaslarının daha etkin şekilde kan taşımasına yardımcı olmaktadır. Kompresyon çoraplar, çok kalın ve dardır. Bundan dolayı giyilmesi biraz zordur. Üstelik bu çorapların çeşitli türleri ve tarzları bulunmaktadır. İlaç almadan önce bu çorapların giyilmesi varis tedavisinde daha etkilidir.

Bunlara ek olarak, eğer varis çok ilerlemiş ise ilaç ile kompresyon çoraplar da tedavi için yeterli olmamış ise, doktor başka tedaviler uygulamayı önerebilmektedir. Bu varis tedavi yöntemleri;

 • Skleroterapi,
 • Lazer ameliyatı,
 • Kateter destekli işlemler,
 • Damar çıkarma,
 • Ayakta flebektomi ve
 • Endoskopik damar ameliyatı gibi tedavi yöntemleridir.

Alınacak Önlemler

Varisi bütünü ile önlemenin bir yolu yoktur. Fakat, dolaşım sistemi ve kas sağlığını korumak, varis oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Bunlara benzer şekilde, bazı faaliyetler de varisi önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu önlemler şu şekildedir;

 • Düzenli olarak egzersiz yapmak,
 • Kilo almamaya dikkat etmek,
 • Lif oranı yüksek, tuz oranı düşük gıdalar tüketmek,
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan ve dar çorap ile pantolonlardan uzak durmak,
 • Bacakları yukarı kaldırarak uzanmak,
 • Sürekli aynı pozisyonda durmamak ya da oturmamak.
 • Sürekli olarak bacak bacak üstüne oturmaktan kaçınmak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.