Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Varisli Damarlar İçin Egzersizler

Varis, en önemli ve en sık görülen hastalıklardan birisidir. Aynı zamanda dolaşım bozukluğu kategorisinde yer alan bir sağlık sorunu diyebiliriz. Genel olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Varis rahatsızlığı damarların genişlemesi sonucunda ortaya çıkar ve kan dolaşımını daha zor bir hale getirir. Varisin tedavisi sağlanmazsa, ciddi bir sağlık sorunu oluşabilir. Varisi tedavi etmek için bazı egzersizleri de yapabilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde varislerden kurtulabilir ve tekrar varis oluşumunu engelleyebilirsiniz. Varis tedavisi için uygulayacağınız egzersizleri doktorunuza danışmadan yapmayınız. Bu yazımızda varisli damarlar için egzersizleri sizlerle paylaşacağız.

Varisli Damarlar İçin Egzersizler Nelerdir?

Varisli damar gibi bir sağlık sorunu, insan vücudunda çok sayıda yer alan damarların enflamasyon olması sonucunda ortaya çıkar. Vücutta bulunan damarların vanaları tek taraflı bir yapıya sahip. Damarlar güçsüz bir hale geldiği zaman, burada biriken kan pıhtılaşmaya başlar ve bu nedenle damarlar derinin yüzeyinde daha çok belirgin bir hale gelir. Varisli damarlar genel olarak en sık bacaklarda ortaya çıksa da, vücudun her yerinde görülebilir. Bu sağlık sorunun bazı belirtileri var ve bu belirtiler birçok insanda oluşabilir. Özellikle fazla kiloya sahip, hareketsiz bir yaşamı olan ve yaşlı insanlarda daha çok görülür. Varisli damarlar için bir doktora başvurarak, cerrahi olarak bir tedavi uygulanması mümkün olabilir.

Ancak cerrahi bir yöntemi uygulamadan önce, varisli damarlar vücudun herhangi bir yerinde oluşmaya başladığı zaman, bazı önlemler alarak, varisli damar oluşumunu engelleyebilirsiniz. Eğer bacaklarınızda ya da vücudunuzun farklı bir yerinde varisli damarlar varsa, burada yer alan kasları güçlendirmeniz gerekir. Sorunlu olan kısımdaki kasların güçlenmesini sağlayarak, damarların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Varisli damarları yok etmek için evde birçok farklı şekilde, kolayca yapabileceğiniz hareketleri uygulayabilirsiniz. Ancak bu hareketleri düzenli olarak her gün yapmanız gerekir. Düzenli olarak egzersizleri yaptığınız zaman, büyük ölçüde fayda elde edersiniz. Varisli damarları yok etmek için yapabileceğiniz egzersizler;

1. Yürüyüş

Egzersizler

Birçok hastalığın ortak sebebi hareketsiz bir yaşam tarzı. Hareketsiz bir hayata sahip olmak, aynı zamanda varisli damar oluşumunun da temel sebebi. Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmak ya da ayaklarını hareket ettirmemek, kan dolaşımı gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden yapılması gereken şeylerden biri bacaklarınızın daha aktif bir şekilde çalışması. Varis oluşumunu engellemek için yürüyüş ideal bir tercih olabilir. Çünkü her gün en az bir saat boyunca yürüyüş yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve varis oluşumunu büyük oranda azaltır. Aynı zamanda yürüyüşü, formunuzu korumak ve ideal olan kilonuzda kalmak için yapabilirsiniz.

2. Esneme

Damarlı varis oluşumunu engellemek ya da tedavi etmek için esneme hareketlerini yapabilirsiniz. Esneme hareketleri için, bir sandalyeye oturun ve topuklarınızı yere sağlam bir şekilde yere basın. Daha sonra ayaklarınızın ön kısmını yukarı gelecek şekilde kaldırıp, indirin. Esneme egzersizini her ayağınız için 20 kere tekrar şeklinde yapın.

3. Bisiklet Sürmek

Egzersizler

Pedal çevirmek ya da bisiklet sürmek varisi engelleyen en önemli egzersizler arasında yer alır. Normal ya da egzersiz bisikletine binerek, bu egzersizi yapabilirsiniz. Bisiklet sürme hareketini sırt üstü yere yatıp, bacaklarınızı 45 derecelik açıyla açarak, pedal çevirebilirsiniz. Bisiklet sürme hareketini her gün düzenli bir şekilde kısa süreli aralıklarla 30 saniye şeklinde yapabilirsiniz.

4. Döndürme

Egzersizler

Damarlı varis gibi bir sağlık sorunundan kurtulmak için döndürme hareketini yapabilirsiniz. Bacaklarınızı yukarı doğru kaldırıp dairesel hareketler yapmak, varisin oluşumunu büyük oranda azaltır. Döndürme hareketini yapmak için yere sırtüstü olacak bir şekilde uzanın ve bacaklarınızı yerden 45 derecelik bir açıyla yukarı doğru kaldırın. Döndürme hareketini yaparken, tek bacağınızı saat yönünde hareket ettirerek döndürün. Bu egzersizi genel olarak 20 ya da 25 kere olacak şekilde tekrarlayın ve daha sonra diğer bacağınıza da aynı hareketi yapın.

5. Bacakları Duvara Dayama

Egzersizler

Damarlı varis sorunu yok etmek için ya da ağrısını azaltmak için bacakları duvara dayama gibi egzersiz hareketlerini yapabilirsiniz. Bu egzersizi yapmak için sırtüstü yatın ve bacaklarınızı kaldırın. Bacaklarınızı kaldırdıktan sonra duvara dayayın. Egzersiz hem kan dolaşımını hızlandırır hem de bacaklarınızın dinlenmesine yardımcı olur.

Bacaklarınızla yapacağınız bir başka egzersiz ise, bacaklarınızı düz bir şekilde tutun ve havaya kaldırın. Bacaklarınızı birkaç kere birbirinden ayırın ve tekrar birleştirin. Damarlı varis sorununu yok etmek için bir başka hareket, bacaklarınızdan birini dizin arka kısmına güç verecek şekilde göğsünüze doğru çekin. Birkaç saniye bu şekilde bacağınızı bekletin ve daha sonra diğer bacağınıza geçin. Bu hareket baldırlarınızın daha güçlü bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

6. Oturma Hareketleri

Egzersiz Hataları

Damarlı varis rahatsızlığından kurtulmak için otururken bile bazı hareketleri yapabilirsiniz. Özellikle evde çalışıyorsanız ya da evde daha çok vakit geçiriyorsanız, oturma hareketlerini yaparak, damarlı varis oluşumunu engelleyebilirsiniz. Damarlı varis gibi bir sağlık sorunu daha çok kan dolaşımının düzenli bir şekilde olmaması sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle ilk olarak kan dolaşımı normal ve düzenli bir hale getirmek gerekir.

Oturma hareketlerini yapmak için ilk olarak bacaklarınızı sık sık esnetip, gerin. Bu hareketi her bacağınız için 15 kere tekrar ve 3 set halinde yapın. Evde yapabileceğiniz bir başka oturma hareketinde yapmanız gereken, ayaklarınızı birbirinden ayırın ve uçlarını birleştirin. Bu egzersizi genel olarak 30 kere yapın. Damarlı varis sağlık sorunundan kurtulmak için bu hareketleri düzenli olarak her gün yapmanız gerekir.

7. Bacak Masajı

Egzersizler

Damarlı varis hastalığını tedavi etmek ve tekrar oluşumunu engellemek için, sorunlu olan kısımla bacak masajı yapabilirsiniz. Bacak masajı sayesinde sorunlu olan bölgede varis rahatsızlığının geçmesini ve şişliğin inmesini sağlar. Varisli olan kısmında birikmiş pis kanı hareketlendirerek, kalbe geri dönmesini sağlayabilirsiniz. Bacak masajı yaparken bacağınıza kısa ve dairesel hareketler yaptırın.

Bacaklarınıza masaj yapmadan önce, bebek yağı ya da krem sürebilirsiniz. Krem sürerken başlangıç noktası ayaklar olmalı ve daha sonra bacakların üst kısmına doğru hareket edebilirsiniz. Kremin bu şekilde sürülmesindeki amaç daha çok damarlarda biriken sıvıları, tuzu, yağ ve toksinlerden sorunlu bölgeyi tamamen arındırmak.

Varisli Damar Oluşumunda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Varisli damar gibi sağlık sorununa neden olan birçok sebep bulunur. Bunlardan en önemlisi fazla kiloya sahip olmak. Fazla kilo hem görüntü olarak insanı rahatsız eder hem de birçok sağlık sorununa neden olur. İlk olarak fazla kilolardan yavaş yavaş kurtulmaya çalışın. İdeal kiloya ulaştığınız zaman, bu kilonuzu muhafaza edin. Tekrar kilo almamaya özen gösterin. İdeal kilonuzu koruduğunuz zaman varisli damar sorunu başta olmak üzere, diğer farklı sağlık sorunlarından kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda yediklerinize de çok dikkat etmeniz gerekir. Sağlıklı ve doğal besinler tüketmek ilk şart olmak üzere, günde en az 2,5 litre suyu mutlaka için.

Varisli damarlar gibi bir sağlık sorunundan kurtulmak için uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. En fazla yarım saat bir pozisyonda kalın ve bir süre ara vererek, hareket edin. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı sürekli olarak hareket ettirin. Otururken bile bacaklarınızı sallayarak hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Varisli damarların görüntüsü iyice belirginleşmeye başlayınca, bacak ağrısı ve ülser oluşumu başlayınca mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.