Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

Vazelin dediğimiz ürün pek çok yağın karıştırılmasıyla elde edilir. Genel olarak cildi nemlendirmek için kullanılan bir üründür. İçerisindeki farklı yağların çıkarılması da farklı yöntemleri beraberinde getirir. Bu nedenle vazelinin leke yaptığı bölgelerin temizlenmesi biraz zordur. Zor çıkmasının bir başka nedeni ise içerisinde petrol ve petrol türevi ürünlerin bulunmasıdır.

Kıyafetten Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

Bilinen en gelişmiş yağ çözücü bulaşık deterjanıdır. Vazelinin içerisinde de bol miktarda yağ bulunduğu için bulaşık deterjanıyla temizlenmesi etkili bir yöntem oluyor. Kumaş üzerindeki lekeli bölgeye, lekenin boyutu kadar bulaşık deterjanı dökülür. Bulaşık deterjanını seçerken daha yüksek oranda yağ çözücü olmasına dikkat edilmelidir.

Bulaşık deterjanı döktükten sonra 15 dakika bekleyin. 15 dakika beklemenin ardından çok fazla bastırmadan bulaşık deterjanını ve lekeyi temizleyin. Deterjan kalıntılarını ılık suyla durulayın ve lekelenmiş ürünü benzer renklerle birlikte çamaşır makinesine atarak temizleyin.

Halıdan Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

Limonun asitli bir yapısı vardır ve bu asitli yapı yağ lekelerini parçalar. Bebek pudrası ise fazla yağı emer. Bunun için bebek pudrasını halının lekeli bölgesine dökün. Bir süre bekleyin, daha sonra limonu dilimleyip, dilimlerini lekenin üzerine güzelce yerleştirin ve 15 dakika bekletin. Ardından bu limon parçalarını alıp yerine limon dilimleri koyarak lekeli bölgenin üzerinde bu dilimleri dolaştırın. Temiz bir bezle önce pudralı bölgenin kabasını alın. Daha sonra başka bir temiz bezi suyla ıslatarak lekelenmiş bölgeyi güzelce durulayın.

Saçtan Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için öncelikle lekeyi saça dağıtmamaya özen göstermek gerekir. Sıcak ortamda bulunuluyorsa daha serin bir ortama geçilmesi önerilir. Çünkü sıcakta vazelin akışkanlık kazanacak ve leke büyüyecektir. Ardından saçın lekeli bölümüne bir miktar fındık ezmesi sürülmelidir. Daha sonra fındık ezmesi ile bu bölgeye masaj yapılmalıdır. Bundan sonra saçlarınızı parmaklarınızla tarayarak lekeyi yumuşatıp vazelini çıkarabilirsiniz. Daha sonra bir tarakla tüm saçı tarayıp ardından sıcak suyla saçınızı durulayın. Bu işlemlerden sonra işe saçınızı şampuan yardımıyla ılık suyla yıkayın.

Kumaştan Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşlardan vazelini çıkarmak için sütten yardım alabilirsiniz. Vazelin lekesi bulunan bölgenin üzerine bir miktar yarım yağlı süt dökün ve 15 dakika kadar bekletin. Bekletmenin ardından kumaşı çitileyerek vazelin lekesinden kurtulabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise sert bir karton ve ütü yardımıyla keleyi çıkarmak. Kumaşın altına kartonu yerleştirin ve kumaşın diğer tarafından sıcak ütü ile buhar işlemi uygulayın. Kartonun yağı tam anlamıyla emebilmesi için kartonun diğer yüzünü koyun ve ütüleyin. Bu sayede vazelin yağının çıktığını kartona bakarak da anlayabilirsiniz.

Koltuktan Vazelin Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle vazelinin fazlası temiz bez ile yüzeyden alınmalıdır. Lekeyi tampon hareketlerle almaya özen gösterin çünkü herhangi bir sürtme durumunda lekeli bölge büyüyebilir. Tamponlama işleminin ardından lekeyi sıvı deterjanla güzelce silin. Deterjanla sildikten sonra lekenin üzerini son bir kez de temiz ve ıslak bir besle silin. Koltuk doğal bir şekilde kuruduktan sonra elektrik süpürgesi ile süpürün.

Bir diğer yöntem ise arap sabunu ile temizlemek olabilir. Bunun için bir kova içerisinde arap sabunu ve sıcak su güzelce karıştırılmalıdır. Ardından temiz bez ve ya havluyla lekeli bölge temizlenmelidir. Silme işleminin ardından çamaşır yumuşatıcısı ve su ile koltuk bir kez daha silinmelidir. Koltuğu doğal bir şekilde kuruttuktan sonra koltuk, elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.