Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Her Derde Deva Olan Vazelinin 10 Faydası!

Vazelin ya da diğer isimleri ile, parafin yağı, beyaz parafin yağı, yumuşak parafin ve çoklu hidrokarbon, yarı katı yapıya sahip ve hidrokarbon karışımı bir kimyasal maddedir. Vazelin aslında merhem yapımında kullanılan bir kimyasaldır. Vazelin, merhem şeklinde kullanılabildiği gibi, ilaç şeklinde bir tedavi edici olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle kozmetik sektöründe ve kişisel bakım malzemelerinin üretiminde kullanılan vazelin, cilt bakım maddesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Vazelin Nedir?

Yaklaşık 37 °C olan insan vücudu üzerine temas ettiğinde kolayca eriyebilen ve sürülebilir bir kıvama gelen bir hidrokarbon karışımıdır. Genellikle renksiz olan vazelin, bazen soluk sarı, yarı saydam, tatsız ve kokusuz saf bir maddedir. Fakat, birçok firma vazelini renkli ve kokulu şekilde de üretmektedir. Vazelin okside olmaz ve hava ile temas ettiğinde herhangi bir kimyasal madde açığa çıkartmaz. Suda çözünmeyen bir kimyasal olan vazelin, terebentin diklorometan, kloroform, benzen, dietil eter, karbon disülfit ve yağ içinde çözünebilmektedir.

Antibakteriyel özellik gösteren vazelin, yaralar, cilt yanıkları ve cilt kesikleri gibi problemleri tedavi etmesi amacı ile merhem üretiminde kullanılmaktadır. Fakat, vazelinin ilaç olarak tedavi edici özelliğinin olup olmadığı konusunda henüz kesin bir bilimsel çalışma yoktur. Aynı zamanda vazelinin, ultraviyole ışınlara karşı koruduğu da düşünülmektedir.

Özellikle cilt ve saç bakımı ürünlerinin içeriğinde bulunan vazelinin kökeni 19. Yüzyıla yani 1869’lu yıllara dayanmaktadır. Robert Augustus Cheeseborough isminde bir kimyager tarafından geliştirilen vazelin, mikrokristalin ve mineral yağları içermektedir.

Sadece kozmetik sektöründe değil aynı zamanda başka sektörlerde de kullanılan vazelin, deri parlatıcı olarak uygulandığı gibi (ayakkabı, çanta vb), zarar görmüş ahşapların tamir işlemlerinde de kullanılmaktadır. Vazelin, kişisel bakım ürünü olarak, losyon, bebek yağı ve saç bakım ürünlerinin yapısında bulunmaktadır.

Vazelin Faydaları Nelerdir? Vazelin Ne İşe Yarar?

 1. Cilt Bakımı
 2. Nasır Tedavisi
 3. Dudak Koruyucu
 4. Saç Bakımı
 5. Kaş Biçimlendirici
 6. Uzun Kirpikler
 7. Güzel Tırnaklar
 8. Bebek Bakım Ürünü
 9. Makyaj Temizleyici
 10. Parlatıcı

Vazelin çok iyi bir cilt yumuşatıcıdır. Bundan dolayı vazelin, cilt ve saçlar için, nemlendirici ve yumuşatıcı kaynak oluşturmaktadır. Özellikle çok kuru ciltleri rahatlatan vazelin, saç uzamasını hızlandırır, saçları besler, kuru saçları yumuşatır, ciltte oluşan yara ve bereleri gidermeye yardımcı olur. El ve ayaklarda oluşan çatlak ile nasırların giderilmesine yardımcı olan vazelin, tırnakların daha sağlam olmasını sağlar, bebeklerde pişik oluşumunu önler. Vazelin kaşa iyi gelir mi? Kaşlara sürüldüğünde, kaş dökülmelerini önler. Vazelin dudak koruyucu olarak kullanılabilir, dudaklarda özellikle kışın rüzgarın etkisi ile oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur. Yumuşak bir yapıya sahip olan vazelin aynı zamanda iyi bir makyaj temizleyicidir.

1.Cilt Bakımı

Mirror reflection of a beautiful young woman with clean and soft skin smiling

Günümüzde vazelinin en yaygın kullanım alanı kozmetik, kozmetik sektöründe ise cilt alanıdır. Birçok losyon ve kremin yapısında bulunduğundan, yüze vazelin sürmek cilt kuruluğunu giderir ve cildi yumuşatır. Özellikle çok fazla oranda kurumuş olan ciltleri nemlendirmeye yardımcı olan vazelin, cilt üzerinde oluşmuş olan, kesik yaraları, çizik ve yanık şeklindeki yaraları iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Vücut losyonu olarak kullanılabilen vazelin, tüm ciltte oluşan pul pul dökülme, kuruluk ve çatlakları giderir, cilde yumuşaklık kazandırır.

2.Nasır Tedavisi

topuk-catlaklarindan-balla-kurtulun-0505k

Özellikle ayaklarda ve topuklarda çok sık rastlanan bir sorun olan nasırın giderilmesine yardımcı olan vazelin, nasırlı bölgeyi yumuşatır. Ellerde oluşan derin çatlakları yumuşatıp sakinleştiren vazelin, çok kurumuş olan ayak tabanlarını da nemlendirip yumuşatır.

3.Dudak Koruyucu

services-Reconstruction

Yaygın olarak kullanılan ruj ve dudak koruyucuların içeriğinde de bulunan vazelin, kış aylarında soğuk ve rüzgarlı havanın etkisi ile kurumuş olan dudakları yumuşatır. Vazelin ayrıca, dudakları besleyerek renklerini canlandırır ve dudakların pembe bir renk almasını sağlar.

4.Saç Bakımı

91818675

Yumuşatıcı özelliğine sahip olduğu için, birçok şampuan ve saç kreminin yapısında bulunan vazelin, özellikle kuru saçları besler ve yumuşatır. Saçların daha kolay taranmasını sağlayan vazelin, saçların çok daha hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur. Saçların uç kısımlarında meydana gelen saç kırılmalarını gidermeye yardımcı olan vazelin, saçlara parlaklık kazandırır.

5.Kaş Biçimlendirici

Ideal-kas-sekilleri

Vazelin kaş gürleştirir mi? Vazelin yüksek oranda yağ içeren bir kimyasaldır. Bundan dolayı kaşlar üzerine sürülen vazelin, özellikle dökülmüş olan kaşların yerine yeniden kaş çıkmasını sağlar ve kaş şeklini biçimlendirmeye yardımcı olur. Diğer yandan vazelin az miktarda kaşlar üzerine uygulandığında kaşlara şekil verir ve verdiğiniz şeklin uzun süre korunmasını sağlar.

6.Uzun Kirpikler

kirpik_0

Uzun ve güzel kirpiklere sahip olmak için kirpiklere uygulanan vazelinin kirpiklere faydası, rimel etkisi göstererek onların duruşunu güzelleştirmesiyle kendini gösterir.

7.Güzel Tırnaklar

manicure

Tırnakların sürekli olarak kırılması ve dayanıksız olması istenmeyen bir durumdur. Fakat vazelin, tırnaklara uygulandığında, tırnaklara esneklik kazandırır ve böylece onların kırılmasını ve zarar görmesini önler.

8.Bebek Bakım Ürünü

tup-bebek-tedavisi-oncesi-yapilmasi-gerekenler-580x333

Vazelin, bebeklerin bezlenmeleri sonucu meydana gelen pişik ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde birçok bebek yağının içeriğinde de bulunan vazelin, bebeklerin cildini rahatlatır ve yumuşatır.

9.Makyaj Temizleyici

9361-4

Vazelin yüze sürülür mü? Makyaj temizlemek için suya göre çok daha etkili olan vazelin, yumuşak bir yapıya sahip olduğu için, cildi tahriş etmez ve kızarıklık oluşturmaz. Bu yüzden yüze sürülebilir.

10.Parlatıcı

tuy-dokucu-kremlerin-yan-etkileri

Özellikle akşam davetlerine gitmeden önce kol ve bacaklara sürülen vazelin, cildin çok daha pürüzsüz ve parıltılı görünmesini sağlamaktadır.

Fazla Miktarda Vazelin Kullanmanın Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Çok iyi bir cilt yumuşatıcı olan vazelin çok fazla kullanıldığında, cilt üzerine çevresel kir ve tozların yapışmasına sebep olabilmekte, bu durum ise sivilce ve akne oluşumuna yol açabilmektedir.
 • Vazelin, fazla miktarda kullanıldığında cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir.
 • Yine fazla miktarda cilt üzerine uygulanan vazelin, meme kanseri riskini yükseltebilmektedir.
 • Bebeklerin cilt yapıları yetişkinlerin cilt yapılarına göre çok daha fazla hassas olduğu için, bebeklerin cildi üzerinde çok fazla kullanılan vazelin, onların cildini tahriş edebilir, bazı alerjik durumlara sebep olabilir.
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda, dışarı çıkarken vazelin kullanılması, cildin renginin kararmasına sebep olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Nur dedi ki:

  Kaşlarınızında seyrekliğinden şikayetçiyseniz badem yağı ve vazelin çok iyi sonuç veriyor gece yatarken birini uygular 5-6 dk kaşarınıza masaj yaparsanız bu kan dolaşımını artırıp kıl köklerini harekete geçiriyor. Kaşlarınızın daha gür ve kalın çıkmasına neden oluyor canlar 😊💜

 2. Nur dedi ki:

  Vazelin cilde uzun süre kullanıldığında yaşlanmaya da sebep olabilir yani herşeyin fazlası zarar dozunda ve miktarında kullanmakta fayda var CANLAR💜😄

  1. Rumeysa dedi ki:

   Kaşlarım çok seyrek gece yatmadan önce vazelin sürüyorum istediğim kaşlara sahip olmam ne kadar sürer ?

 3. Esmerrr dedi ki:

  Tsk nur hanım ☺☺☺☺

 4. gul akpinar dedi ki:

  Çocukluğumdan beri yüzüme sürekli vazelin kullanıyordum cildim inceldiği için artık kullanmıyorum cildi mahvediyor

 5. Guest94 dedi ki:

  O kadar yararlarını okuduktan sonra tamam ben bunu her gün yara izlerine sürerim dedim zararları bütün yararlarını götürdü ne anladım bu işten

 6. KİKİKİ dedi ki:

  egzamaya tek çare vazelin

 7. Sümeyye koçak dedi ki:

  Ben 10 yıldır vazelin kullanıyorum yaz ayları hariç hıç bır zararını gormedım.