Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vazelinin Üzerinde Yazmayan 12 Farklı Kullanım Şekli

Vazelinin ne kadar farklı kullanım şekillerinin olduğunu görünce şok olacağınız bir liste hazırladık. Herkesin hayatında en az bir kez mutlaka kullanmış olduğu bir ürün olan vazelin, yaraların, yanıklar ya da kesiklerin çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor. Kurumuş ciltlerin eski parlak görünümüne kavuşmasını sağlıyor. Bir merhem olarak çok etkili olan vazelin, aslında pek çok faydalı işe de yarıyor. Aslında tamamen şans eseri bulunmuş olan bu ürün, günümüzde pek çok insan tarafından farklı işlevlerde kullanılıyor. Sizin için vazelini kullanabileceğiniz birbirinden etkili alanları derledik.

1- Yıpranmış ayakkabılarınızı vazelin ile eski görünümüne kavuşturabilirsiniz

Eğer ayakkabılarınız rugan ayakkabılarsa üstü sık sık bir yerlere sürtündüğü için çizilebiliyor. Hatta yeni alınmış bir rugan ayakkabıda böyle çiziklerin olması çok daha fazla can sıkıyor. Ancak artık üzülmenize gerek yok. Çünkü bu çizikler zannettiğiniz kadar da kalıcı çizikler değil. Vazelin kullanarak bu çiziklerden kurtulabilir ve ayakkabılarınızı ilk günkü haline çevirebilirsiniz. Bunun için gereken şeyler, vazelin ve bir kulak pamuğu. Kulak pamuğu yardımı ile vazelini çizik olan bölgeye sürün. Çizgi vazelin sayesinde kapanacaktır.

2- Ayaklarınız şiştiği için topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmenize gerek yok

Elbette hepimizin başına gelmiştir. Tüm gün spor ayakkabının içinde ve büyük bir koşuşturma nedeniyle ayaklarımız şişebilir. Ama en kötüsü de bu günün sonunda topuklu ayakkabı giymenizi gerektirecek bir davete ya da bir eğlenceye katılacak olmanızdır. Çünkü o şişmiş ayaklar ile giymeniz gereken topuklu ayakkabıları bir türlü giyemezsiniz. Aslında durum tam olarak öyle değil. Çünkü ayaklarınızın topuk kısmına bir miktar vazelin sürdüğünüz zaman işler değişecek. Ayakkabınızı ne kadar kolay bir şekilde giydiğinize siz de hayret edeceksiniz.

3- Makyaj malzemesi bulaşan kıyafetlerinize veda etmeyin, vazelin ile temizleyin

Hemen hemen herkes makyaj yaparken ya da makyajı henüz çıkarmadan üstündekileri çıkarmaya çalışırken kıyafetlerini makyaj malzemesine bular. Bu bazen bir fondöten lekesi olur, bazen bir pudra bazense bir ruj lekesi. Her defasında bu lekelerin çıkmamasından endişe ederiz ve nasıl çıkacakları konusunda düşünmeye başlarız. Aslında çözüm çok basit. Lekeli kıyafeti makineye atıp yıkamadan hemen önce lekenin üstün bir miktar vazelin sürmeniz yeterli. Böylece kıyafetiniz makineden çıktıktan sonra lekeden arınmış olacak. Ancak bu yöntemin saten ve ipekli kumaşlarda uygulanmaması gerekiyor.

4- Kulaklarınız çok hassas olsa bile küpe takmak sizin için bir hayal değil

Eğer küpe taktığınız zamanlarda kulaklarınızda küçük yaralar oluşuyor diye küpe takmaktan uzak duruyor ama yine de küpe takmayı çok istiyorsanız; bunun da bir çözümü var. Küpenizi takmadan önce ucunu vazeline batırıp sonrasında kulağınıza takabilirsiniz. Böylece kulaklarınız küpe yüzünden tahriş olmayacaktır.

5- Vazelin sayesinde parfümünüzün cildinizde çok daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz

Şahane bir parfüm alırız, hatta dışarı çıkarken sıkmak için can atarız ancak sıktıktan bir süre sonra kokusunu sadece çevremizdekiler değil biz bile duyamaz bir hale geliriz. Çünkü parfümümüz çoktan tenimizden uçup gitmiştir. Elbette bu konuda parfümün kalitesinin de büyük bir önemi var ancak kaliteli olan pek çok parfüm de tenimizde uzun süre kalmayabiliyor. Tabii kalıcılığı sağlamak için bir şişe parfümü cildimize boca etmemize de gerek yok. Parfüm sıkmadan hemen önce parfümü sıkacağımız yere çok az vazelin sürmemiz yeterli. Böylece parfümünüzün şahane kokusu gün boyunca cildinizde kalacaktır.

6- Sıkışan fermuarlardan siz de çok çektiyseniz, çare vazelinde!

Özellikle aceleyle hazırlanıp çıkmamız gereken zamanlarda başımıza gelen en can sıkıcı şeylerden bir tanesidir fermuar sıkışması. Tüm gücümüzle çekmeye çalışırsak biliriz ki fermuar yırtılsa da açılmayacaktır. İşte bu gibi durumlarda fazla güç uygulamak yerine fermuarın olduğu bölgeye vazelin sürmek yeterli olacaktır. Bir bakmışsınız fermuar rahat bir şekilde açılıp kapanabiliyor.

7- En az dişte kalan maydanoz kadar can sıkıcı bir görüntü: dişte ruj izi!

Şahane renkte bir ruj sürdüğünüz ve bir an önce bu güzel ruj ile gülümsemek istiyorsunuz. Ama o da ne? Dişinizde ruj kalmış ve etkileyici gülüşünüzü bir anda gölgelemiş. Bu gibi durumlar koyu renk bir ruj sürüldüğünde neredeyse kaçınılmaz oluyor. Fakat elbette hiçbir kadın bu talihsizliği yaşamak zorunda değil. Bunun için ruj sürmeden evvel dişlerinizin üstüne bir miktar vazelin sürmeniz yeterli. Ardından sürdüğünüz ruj dişlerinize yapışamayacak ve o şahane gülüşünüzü gölgeleyemeyecek.

8- Şahane bakışlar daha uzun süre kalsın!

Kadınlar için far gözleri çok daha belirgin ve çok daha etkileyici bir hale getirmek üzere kullanılan önemli bir makyaj malzemesi. Ama ne yazık ki ağırlıklı olarak toz olan bu farlar gün boyunca gözde kalmayabiliyor. Tabii düzenli olarak makyaj tazeleme imkanı olmayan kadınlar için de bu farlar biraz hayal kırıklığı yapabiliyor. Bunun da bir çözümü var elbette. Eğer göz makyajınızı uygulamadan önce gözlerinizin üstüne bir miktar vazelin sürerseniz gözünüzün üstündeki farın gün boyunca sizinle birlikte olmasını sağlayabilirsiniz. Ama vazelini sürerken gözünüze kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

9- Dudak parlatıcımı kendim yaptım, tek başıma kendim sürdüm!

Eğer uzun uzadıya makyaj yapmaktan kaçınan biriyseniz muhtemelen dudak parlatıcılarını çok seviyorsunuzdur. Çünkü hem dudakta bıraktıkları ıslak görüntü hem de şahane tatları sayesinde bu dudak parlatıcıları oldukça keyifli ürünler. Ama tabii her zaman en ideal lezzete ve en ideal renge sahip olanını bulmak mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden evde kendi dudak parlatıcınızı yapabilirsiniz. Üstelik çok basit bir şekilde. Öncelikle vazelinden bir miktar bir kabın içine koyuyorsunuz. İçinize sevdiğiniz lezzetteki bir toz içeceği ilave edip hızla karıştırıyorsunuz. İşte şahane bir renge ve lezzete sahip dudak parlatıcınız hazır. Ama tabii bu dudak parlatıcısının midenizde değil, dudağınızda kalması gerekiyor. O yüzden dudaklarınızı çok fazla yalamamanızı öneririz.

10- O saçımdaki bir sakız olmasın, lütfen!

Bir gün nereden geldiği belli olmayan bir sakız saçınıza yapışabilir ya da bu sakız direkt olarak kendi ağzınızdan da saçınıza fırlamış olabilir. Elbette bu çok ama çok can sıkıcı bir durum. Pek çokları bu gibi durumlarda içleri kan ağlaya ağlaya makasa sarılırlar ve saçlarının sakız yapışmış olan bölümünden bir an önce kurtulmak için keserler. Oysa buna hiç gerek yok. Yine vazelin imdadımıza yetişecek ve problemi şıp diye çözecektir. Öncelikle saçınıza sakız yapıştığında hemen panik yapmamanız gerekiyor. Bunun yerine bir an önce vazelin bulmaya çabalamanız daha faydalı. Çünkü elinize aldığınız bir miktar vazelin sayesinde sakızı yavaşça aşağıya doğru sürükleyip saçınızdan çıkarabilirsiniz. Güzel saçlarınızı kesmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin deriz.

11- Bir oje kapağı açmak bu kadar zor olmamalıydı! Vazelin sayesinde zaten o kadar da zor değil.

Ojemizi sürdükten sonra kapağı kapatmadan evvel mutlaka fırçada kalan bir miktar oje şişenin ağzına yapışır. Bu neredeyse karşı konulamaz bir durumdur. Belki bu aşamada sıkıntı fark edilmez ama bir sonraki kullanımızda o kenarda kalan ojenin kapağın açılmasını zorlaştırdığını fark edersiniz. Aslında vazelin bu probleme de bir çözüm buluyor. Bunun için oje sürme işlemini bitirdikten sonra şişenin uç bölümüne biraz vazelin sürmeniz yeterli. Bir diğer oje sürme seansınızda kapağın çok kolay bir şekilde açıldığını siz de göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.