Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vazelinin Fazla Bilinmeyen Zararları

Vazelin, en yaygın olarak bilinen, faydası olduğu kadar zararının da olduğu kremlerden bir tanesi. Bu nedenle dünyada pek çok insan tarafından sıklıkla kullanılıyor. Üstelik hepimiz vazelinin çok faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta vazelinin aklımıza ilk gelen kullanım alanlarının dışında kullanım alanları da bulunuyor. Bu sayede vazelini ihtiyacımız olan pek çok şekilde de hayatımızda kullanabiliyoruz.

Vazelinin bulunuş hikayesi aslında tamamen tesadüf ve bu tesadüf bizlerin böylesine etkili bir ürün ile tanışmasına yardımcı olmuş. Biliyoruz ki vazelin hiç de kendinden beklenmeyecek kadar bizler için faydalı. Peki ama ya zararları? Yani her ne kadar faydalı olsa da içindeki ürünlerden dolayı bu ürün de bir şekilde zararlı kategorisin giremez mi?

Aslında insanların bir kısmı vazelinin faydalı olduğunu düşünenler ve vazelinin zararlı olduğunu düşünenler olarak ikiye ayrılmış durumda. Bu nedenle herkes kesin bir dille konuşamıyor. Fakat vazelinin zararlarından bahseden kişilerin de ellerinde oldukça güçlü sebepler olabiliyor. O zaman gelin sizinle beraber vazelinin zararlarını inceleyelim.

1. Cilde çok da dost bir ürün değil

Çünkü bilindiği üzere vazelin her ne kadar tesadüf eseri bulunmuş ve direkt olarak üretilmemiş olsa da aslında bu ürün petrol rafinelerinden elde ediliyor ve sentetik bir ürün. O nedenle doğada saf olarak bulunduğunu söyleyemeyiz. Bu yönüyle de cilt ile direkt olarak uyumlu olma gerçeği ortadan kalkabiliyor. Aynı zamanda vazelin ciltteki gözenekleri de kapatabiliyor.

2. Karaciğer üzerinde olumsuz etki yaratıyor

Aynı şekilde vazelinin içinde parafin maddesi bulunuyor. Bu da vazelinin yoğun olarak kullanımında karaciğerin yorulabileceğini söylüyor ve karaciğerde çeşitli yan etkiler bırakabileceği dile getiriliyor. O nedenle karaciğer sağlığı için de vazelin kullanımına dikkat etmek gerek.

3. Her cilde uygun bir ürün değil

Vazelin herkesin kullanımının serbest olduğu bir ürün elbette. Ancak bu herkesin vazelini gönül rahatlığı ile kullanabileceği anlamına gelmiyor. Çünkü vazelin her cilt tipine uygun değil. Özellikle fayda yağlı dokusu nedeni ile fazla yağlı ciltlerin kesinlikle uzak durması gereken bir ürün. Zaten yağlı olan bir cildi vazelin ile bir miktar daha yağlandırmak çok yanlış bir davranış olacaktır. Hatta sonrasında sivilcelerin ve çeşitli cilt lekelerinin görülme ihtimali de artıyor. Bu nedenle kesinlikle cilt tipinizden tam olarak emin olmadan vazelin kullanmamalısınız.

4. Hamilelikte kullanılmamalı

Bilindiği üzere hamilelik döneminde kadınları bazı şeyleri tüketmesi ya da tamamen kullanması yasaklanabiliyor. Özellikle bu konuda vazelin için de gebelere pek uygun olmadığı söyleniyor. Bu nedenle uzmanlar da gebelik döneminde vazelin kullanımını kısıtlayabiliyor.

5. Cildin nem dengesini bozabiliyor

Vazelinin fayda olarak gösterilen en yaygın özelliği elbette cildi nemlendirmesi. Ancak cildin üstünde bir tabaka oluşturan vazelin zaman içinde cildin nem oluşma mekanizmasını bozabiliyor. Yani cildin yeniden nemli ve canlı bir görünüme sahip olmak için her defasında vazelin kullanımına ihtiyaç ortaya çıkıyor. Ki uzun vadede düşünüldüğünde cildin nem mekanizmasının bozulması ciltte bazı çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini öngörüyor. Bu nedenle vazelin kullanmadan önce biraz dikkatli olunması ve hiçbir zaman aşırı vazelin tüketimine yönelinmemesi gerekiyor. Çünkü nem dengesi bozulmuş ve kremlere ihtiyaç duyan bir cildin eski zamanlarına dönmesini sağlamak biraz zaman alabiliyor.

6. Ciltte erken zamanda yaşlanma etkileri görünmesine sebep olabiliyor

Vazelin cilde yoğun olarak uygulandığında ciltte başka sorunlar da yaratabiliyor. Özellikle vazelin kullanımı ile hücre olgunlaşması yavaşlayabiliyor. Oysa cildin hücrelerinin olgunlaşma ve yenilenme süreci cildin sağlıklı kalabilmesi için çok önemli. Bunun yanı sıra dolaylı olarak vazelin ciltte erken yaşlanma etkilerinin daha erkenden görülmeye başlamasına neden olabiliyor. O nedenle hem cildinin sağlığını önemseyenlerin hem de cilt yaşlanmasına karşı önlem almak isteyen kişilerin vazelin kullanmadan önce bir miktar dikkatli davranması gerekebiliyor. Aynı şekilde her ürün ve gıda için geçerli olduğu gibi vazelinin de haddinden fazla yoğunlukta ve miktarda kullanımından daima kaçınılması gerekiyor.

Görüldüğü üzere vazelinin çok net bir zararı olduğu tam olarak henüz ortaya konulabilmiş değil. Bu kararı ürün ile alakalı yapılan daha derinlemesine araştırmalar netliğe kavuşturacaktır. Fakat yine de her ürün için olduğu gibi vazelinde de kullanmadan biraz dikkatli davranmaya ihtiyaç var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.