Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Veba Hastalığı Nedir Belirtileri ve Nedenleri

Etkileri altına aldığı bireylerde ciddi anlamda sorunlar oluşturan veba hastalığı erken müdahale görmediği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

Geçmiş yıllara göre toplumumuzda en az görülebilen tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biri olan veba hastalığı hakkında uzmanlar özellikle de hijyensiz ortamlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizmekte ve özellikle de ailelerin çocukların hijyensiz ortamlarda bulundurmaması konusunda dikkatli hareket etmesi gerektiğini belirtmektedirler. Çünkü veba ve benzeri bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin yetişkinlere göre çocuklarda çok daha yüksek olabildiğini belirten uzmanlar bu açıdan ebeveynlere önemli görevler düştüğünü vurgulamaktadırlar.

Veba Hastalığı Nedir?

Veba hastalığı; bulaşıcı bir hastalık olup halk arasında kara ölüm hastalığı olarak da bilinmektedir. Tamamen virüs kaynaklı bir hastalık olan veba hastalığı ayrıca oldukça sinsi bir hastalık olup oldukça acı verici bir hastalıktır. Mikrobun vücuda giriş yapması ile birlikte hastanın oldukça acı çekmeye başlaması veba hastalığının en belirgin nitelikleri arasında yer almaktadır.

Veba Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Veba hastalığı tamamen temizlik ve temiz ortam eksikliğine bağlı olarak gelişim göstermektedir. Dolaysıyla hijyen bakımından eksik bulunan ortamlarda veba hastalığının meydana gelmesinden söz bahsedilebilmektedir. Ve hastalığının nedenleri ise şunlardır;

Hijyensiz ortamlarda yer alan bakteriler:

Veba hastalığına mikropların neden olduğunu yukarıda belirtmiştik. Hijyensiz ortamlarda kendilerine yer edinen mikroplar ortamda yer alan bireylere sinsi ve kolay bir şekilde temas edebilmektedirler. Veba hastalığı mikrobu vücuda giriş yaptıktan yaklaşık 1 hafta içerisinde vücut tepki vermeye başlamakta ve hastalığın belirtileri görülmeye başlamaktadır. Mikrobun vücuda giriş yapmasının bir müddet sonrasında vücudun bağışıklık sistemi tamamen çökmese dahi önemli bir ölçüde zayıflamaya başlamaktadır. Bu süreç içerisinde hasta acı çekmeye başlamaktadır.

Veba Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mikrop vücuda giriş yaptıktan bir müddet sonrasında şu belirtiler ortaya çıkmaktadır;

  • Kasık ağrıları
  • Kan tükürme
  • Burun kanaması
  • Halsizlik
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Üşüme ve titreme
  • Ateşlenme gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Veba Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Veba hastalığının kesin tedavisi bulunamamaktadır. Ancak hastalığın tedavi aşamasının başarılı olarak sonuçlanması açısından özellikle de erken müdahale sürecinin zamanın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu bakıma veba hastalığının tedavisinde erken müdahale sürecinin hayati bir öneme sahip olduğunu belirtebiliriz. Veba hastalığının tedavisinde genellikle ilaç tedavisi ve oldukça etkili olan antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastane ortamında gerçekleştirilen tedavi sonrası hasta tamamen iyileştikten sonrasında evine taburcu edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.