Verem hastalığı, tıp dilinde tüberküloz olarak da bilinen ve koch basili ismindeki bir bakterinin neden olduğu bir tür hastalıktır. Verem hastalığı iltihaplanma şeklinde görülen ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan bakteri 1882 yılında keşfedilmiştir. Verem hastalığı genel olarak akciğerleri tutsa da, düşük bir ihtimalle diğer organlara da bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle genel olarak akciğer veremi olarak adlandırılmaktadır. Verem hastalığını tehlikeli yapan bir özelliği, bakteri vücuda girer girmez hemen hastalığa neden olmayabilir. Vücudumuz ne zaman zayıf düşer, bağışıklık sistemimiz koruma özelliğini biraz olsun yitirirse verem hastalığına neden olan bakteri, atağa geçebilir. Her ne kadar günümüzde bu hastalığa yakalanma ve bu hastalıktan dolayı insanların hayatlarını kaybetme oranlarında büyük miktarlarda düşüş olsa da, yine de verem hastalığını tehlikeli hastalıklar arasında nitelendirebiliriz. Tıbbi olanakların yetersiz olduğu, insanların ise düşük gelir düzeyine sahip olduğu ülkelerde hala bu hastalık nedeni ile ölümler görülmektedir.

Verem hastalığının genel olarak akciğerlerde iltihaplanmaya neden olduğundan bahsetmiştik. Bu doğrultuda, veremin genel olarak solunum yolları yolu ile bulaştığını söyleyebiliriz. Solunum yolları vasıtası ile vereme neden olan bakteri, akciğerlere yerleşir ve burada iltihaplanmaya neden olur. Bu zararlı bakteri akciğerlere yerleştiğinde, vücut direnci de yeterli seviyelerde değil ise, akciğerlerde iltihaplanmaya bağlı yaraların oluşumu başlar. Hastalık bir yandan yayılırken, bu sırada bakteriler de üremeye ve çoğalmaya başlarlar. Nefes alıp verme sırasında olmasa da hapşırma ya da öksürme sırasında, bu bakteriler vücudumuzun dışına çıkarak dış ortama yayılır. Bu sayede diğer insanlara da bulaşmaktadır. Bu nedenle verem hastası olan biri ile kapalı bir ortamda korunmasız şekilde bulunmak oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda sadece solunum değil, bu kişinin vücut sıvıları ile temas halinde olmak da verem mikrobunu kapmak için yeterli bir sebep olabilir. Ayrıca, düşük bir ihtimal de olsa verem mikrobu pastörize edilmemiş sütlerin tüketilmesi ile de bulaşabilir. Genelde gelişmiş ülkelerde bu nedenden dolayı verem vakaları çok görülmese de, yine de böyle bir ihtimal bulunmaktadır.

Anlaşıldığı üzere, verem hastalığı ile mücadelede en önemli olgulardan birisi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, vereme neden olan bakterilerin vücutta üremesini ve hasara neden olmasını engeller. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise düzgün bir beslenmeden geçmektedir. Eğer hastalığa yakalanmış olsanız bile, bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekmektedir. Fakat verem hastalığının teşhisi de bu konuda önemlidir. Belirtileri diğer akciğer hastalıklarının belirtilerini andırdığı için, tespiti zor olabilir. Bu nedenle belirtilerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Hazırladığımız listede veremin önemli belirtilerini bulabilirsiniz.

1.Kronik Öksürük

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğün aslında birçok nedeni olabilir. Çeşitli birtakım hastalıklar öksürüğe neden olmaktadır. Hatta herhangi bir hastalık yüzünden olması gerekmeden de çevresel bazı etkenler nedeni ile de kişiyi öksürük tutabilir. Bu nedenle sadece öksürüğe bakarak verem belirtisi diyebilmek biraz zordur. Fakat öksürüğün niteliğine bakarak hangi hastalık yüzünden olduğunu anlamak mümkündür. Bu sayede öksürüğün ne şiddette ve nasıl bir etki bıraktığına bakılarak verem ile bir ilgisi olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Verem hastalığının neden olduğu öksürük, diğer akciğer hastalıkları nedeniyle oluşan öksürüklere göre çok daha şiddetli seyretmektedir. Eğer şiddetli bir öksürük şikayetiniz var ise ve bu öksürük şikayetiniz üç haftadan çok daha uzun bir süredir devam ediyor ise, verem hastalığından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın, her öksürük vereme işaret etmez. Farklı akciğer hastalıkları da öksürüğe neden olabilir. Eğer öksürüğünüz uzun süredir varsa, bunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca veremin neden olduğu öksürüğün bir diğer özelliği ise, kanlı olmasıdır. Verem akciğerlerin iltihaplanmasına neden olan bir hastalık olduğu için, şiddetli ve sürekli öksürükler akciğer ve solunum sistemini tahriş eder. Bu nedenle kanlı öksürük, kanlı balgam görülebilir. Eğer bunlar oluşmuş ise, hastalık ileri seviyelere ulaşmış demektir.

2.Nefes Almada Yaşanan Zorluk

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Verem eğer akciğerlerde hasara neden olmaya başladıysa, tüm solunum sistemini kötü bir yönde etkileyecektir. En basit hali ile dahi düşünüldüğünde nefes alıp vermede güçlük yaşanacağı gerçeği tahmin edilebilmektedir. Fakat bu her nefes alma güçlüğü yaşanan durumlarda verem hastalığından şüphelenilmesi gerektiği anlamına gelmemektedir. Bazı akciğer hastalıkları da kişinin nefes alıp vermesini etkileyerek bu açıdan zorluk yaşatabilir. Fakat eğer nefes alma güçlüğü, uzun süredir devam eden ve şiddetli seyreden bir öksürük ile beraber görülüyor ise, veremden şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

3.Göğüs Bölgesinde Ağrı

nefes_darligi

Verem hastalığı ile birlikte görülen belirtilerden biri de göğüs bölgesinde oluşan ağrıdır. Yine söyleyelim, sadece bu belirtiyi diğerlerinden bağımsız düşünüp, verem işareti olarak yorumlama güçtür. Fakat veremin neden olduğu göğüs ağrısının bazı karakteristik özellikleri bulunur ve diğer iki belirti ile birlikte görülmektedir. Bu karakteristik özellikler arasında, nefes alıp verirken batma şeklinde kişiyi rahatsız eden bir sızı gösterilebilir. Veremin neden olduğu şiddetli öksürükler nedeni ile akciğerler tahriş olur ve göğüs bölgesi hassaslaşır. Bu nedenle en basit şekilde nefes alıp verirken bile kişi ağrı hissedebilmektedir.

4.Güçten Düşme

UZMANLAR, KALP ÇARPINTILARININ BÝR ÝNMENÝN VEYA KALP KRÝZÝNÝN HABERCÝSÝ OLABÝLECEÐÝNE DÝKKAT ÇEKTÝ. (ÝHA/BURSA-ÝHA)

Verem hastalığına neden olan bakteri, vücudu en zayıf anında yakalamaktadır. Bağışıklık sisteminde oluşan en ufak zayıflamada bu bakteri harekete geçer ve zararlı etkilerine başlar. Bunun bir diğer kötü yanı, kişinin tekrar kendini toparlamasına fırsat vermemesidir. Bu nedenle verem olan kişiler, kendilerini sürekli olarak halsiz hissederler. Ayrıca iştahları da kesilen bu kişiler gerektiği gibi beslenmedikleri için, anormal biçimde bir kilo kaybına uğrayabilirler. Tüm bu etkenler birleşince kişiyi güçten düşüren ve yataktan çıkamayacak hale sokan bir durum ortaya çıkarır.