Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Vernik Lekesi Nasıl Çıkar?

Vernik ahşap mobilyaların bakımı ve mobilyaların daha güzel gözükmesi kullanılan bir üründür. Verniğin kuruması zaman alır ve çoğu kez vernik kurumadan dokunulduğu için üzerlerinde leke kalır. Vernik lekesi çıkartılırken benzer ürün benzerini çözer mantığıyla yaklaşılır. Bu düşünceden yola çıkarak vernik genellikle apolar özellikli organik çözücüler yardımıyla çıkarılır. Dikkat edilmesi gereken konu verniği çıkarmaya çalışırken eşyalara zarar verilmemesi gerektiğidir. Temizleme işleminden önce yüzeylerin yapısı hakkında bilgi edinilmeli ve ona göre ürünler kullanılmalıdır.

Kumaştan Vernik Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için kadınların kullanıcısı olduğu asetonu kullanabilirsiniz. Pamuklu bir bezin üzerine bir miktar aseton dökün ve lekeli bölgenin üzerine tampon hareketler uygulayın. Silmeden hafif hafif tampon hareketlerle lekeyi çıkarmaya çalışın. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa su dolu bir kova içerisine aseton dökün ve kıyafetinizi bu karışım içinde bir süre bekletin. Bekletmenin ardından soğuk su ile kumaşı durulayın. Bu yöntemle vernik lekesi büyük ihtimal çıkar. Son olarak kıyafetinizi doğal yollarla kurumaya bırakın.

Bir başka yöntem ise aseton yerine tiner kullanma. Pamuklu bir bezin üzerine bir miktar tiner dökün ve asetonla yapıldığı gibi tampon hareketlerle lekeyi çıkarmaya çalışın. Ardından bol su ile durulayın. Eğer durulamanın yetmediğini düşünüyorsanız durulama işlemini tekrar edebilirsiniz. Ardından kıyafetinizi doğal yollarla kurumaya bırakın.

Ahşaptan Vernik Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap üzerinde bulunan vernik lekeleri çıkarılırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Bunun için 3 farklı yöntem bulunur.

İlk yöntem, kimyasal sökücü ürünlerdir. Bu ürünler genel olarak oymalı ve işlemeli ahşaplar için uygundur. Bu ürünleri kullanırken kullanım talimatlarına kesinlikle uyulması gerekiyor.

İkinci yöntem ise zımpara kullanmak. Bunun için vernik lekesinin bulunduğu yer dikkatli bir şekilde zımparalanmalıdır. Uygulama sırasında toz çıkabileceği için maske kullanılması önerilir. Zımpara işlemi sonrasında mobilya tekrar ahşap boyasıyla boyanır ve ardından tekrar verniklenir.

Sonuncu yöntem ise sıcak havadır. Bunun için sıcak hava tabancası kullanılması gerekiyor. Bu yöntemle vernik lekesinin olduğu bölge ısıtılır ve verniğin yumuşaması sağlanır. Uygulama esnasında sağlıklı solunum alabilmek için maske kullanılmalıdır. Vernik yumuşadıktan sonra bekletmeden silinir ve ardından tekrar uygulanır. Sıcak hava yöntemini uygularken mobilyanın yanmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Fayanstan Vernik Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için ihtiyacınız olan şey tinerdir. Tiner ve su bir kova içerisinde karıştırılır ve temiz bir bezle lekeli bölge silinir. Ardından 10 dakika bekletilir. Beklettikten sonra tinerin yanıcılığını ortadan kaldırmak için bol suyla durulanır. Tiner uygulamasından sonra evdeki tüm camlar açılıp kokunun çıkması sağlanır. Tinerin kimyasal bir ürün olduğunu ve ürünü solumanın insanlar için oldukça zararlı olduğunu unutmamak gerekir.

Camdan Vernik Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için belirli bir miktar su ve tiner karıştırılmalı ve ardından lekeli bölgenin üzeri bu karışımla güzelce silinmelidir. Silme işlemi uygulanırken eldiven takmayı unutmamak gerekiyor. Tinerin yanıcı özelliği yüzünden her ihtimale karışı silme işleminden sonra birkaç kez durulama işleminin de yapılması gerekir. Durulama işlemi sayesinde tinerin yanıcı özelliği ortadan kayboluyor. Uygulama işlemi bittikten sonra ve eğer imkan varsa uygulama işlemi sırasında ortamın havalandırılması gerekiyor.

Eğer evinizde tiner yoksa ve lekeden hemen kurtulmak istiyorsanız aseton da kullanabilirsiniz. Asetonu temiz bir bezin üzerine dökün ve ardından lekeli bölgeyi silin. Daha sonra da soğuk suyla durulayın ki yanıcılığı ortadan kaybolsun. Eğer bu yöntemle bir sonuç elde edemediyseniz su ve asetonu, aseton miktarı sudan daha fazla olacak şekilde karıştırın ve ardından lekeyi bu karışımla birkaç kez silin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.